XC Race Page 2022 (on TullyRunners.com)

 

NY Girls & Boys XC Performance Database

Race Results

Articles

Archives

Contact Info

Home

 

Cross Country Fall 2022

Highest NATIONAL Speed Ratings (updated Dec 5)

------------------------------------------------------------------------

NXN National Championships (Dec 3) ... Newbury Park Boys & Saratoga Girls win ... Aaron Sahlman-204 (and 10 others 200+) ... Irene Riggs-165 (and 3 others 159+)

Champs Sports West Regional (Dec 3) ... Sam Hansen-193 ... Sadie Engelhardt-149

RunningLane Championship (Dec 3) ... Riverton UT Boys & Mountain Vista Girls ... Steven West-194 (and 9 others 190+) ... Payton Godsey-151 ... Zariel Macchia-149

Projections & Preview for NXN Nationals (posted Nov 30) ... Excellent Individual Races ... Newbury Park (Boys Team favorite) ... Saratoga Springs (Girls Team favorite, but they have competition) ... Actual Scores Added (Dec 3)

------------------------------------------------------------------------

NXR New York Regional (Nov 26) ... Corning Boys & Saratoga Girls ... Maximus Haynia-190 ... Lillie Bogdan-143

NXR New York Open Races (Nov 26)

NXR Northeast Regional (Nov 26) ... CBA NJ Boys & North Allegheny PA Girls ... Devan Kipyego-197 ... Byron Grevious-197 ... Aidan Cox-196

NXR Southeast Regional (Nov 26) ... Farragut TN Boys & Cuthbertson NC Girls ..... Irene Riggs-171 (highest girl's speed rating of the season)

California State Championship (Nov 26) ... Newbury Park Boys & Buchanan Girls top teams ... Lex Young-202 ... Leo Young-198 ... Aaron Sahlman-197 ..... Sadie Engelhardt-152 ... Payton Godsey-151

Champs Sports Northeast Regional (Nov 26) ... Drew Griffith-196 ... Ellie Shea-161
Champs Sports Midwest Regional (Nov 26) ... Hunter Jones-198 ... Tatum David-153
Champs Sports South Regional (Nov 26) ... Rocky Hansen-197 ... Ciara O'Shea-152 

------------------------------------------------------------------------

NY Federation Championship (Nov 19) ... Monroe-Woodbury Boys & Saratoga Girls win .. Collin Gilstrap-191 .. Karrie Baloga-154 .. Angelina Napoleon-147.

NXR Southwest Regional (Nov 19) ... American Fork & Herriman Boys ... Niwot & Lone Peak Girls ... Daniel Simmons-195 (and 3 others 190+) ...... Andie Aagard-154 (and 3 others 150+).

NXR South Regional (Nov 19) ... Southlake Carroll Boys & Girls ... Adam Burlison-191 ... Isabel Conde De Frankenberg-150.

Jesuit Championships (VCP) (Nov 19)

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Nov 19, some earlier)
. PA Independent Champ ... Episcopal Academy Boys
. California Central Section Finals ... Buchanan Girl & San Luis Obispo Boys
... Christopher Caudillo-190
. California San Diego Sec Champ ...
. California Sac-Joaquin Sec Champ ...
. California Central Coast Section ... Los Altos Girls
. California Southern Section Finals ... Newbury Park & Other Boys Teams
... JSerra Catholic & Other Girls Teams ... Matthew Donis-192 ... Lex & Leo Young-191 ... Payton Godsey-147
. California North Coast Section ... Granada Boys & Campolindo Girls
... Hanne Thomsen-151
. Massachusetts State Champ ... Brookline Boys
... Paul Bergeron-192 ... Aidan Ross-191 ... Sam Burgess-190
.

------------------------------------------------------------------------

NY-XC Leaderboard 2022 Page (Nov 15 update)
 ... Girls Individuals (NY STATE) 
 
... Boys Individuals (NY STATE)
 ... Girls Individuals (Section 3)
 
... Boys Individuals (Section 3)

------------------------------------------------------------------------

NYSPHSAA Championship - Girls (Nov 12) ... Saratoga Springs Girls top team overall ...  Karrie Baloga fastest girl of the day (157 speed rating) .. Zariel Macchia-152 .. Angelina Napoleon-148 .. Lillie Bogdan-147

NYSPHSAA Championship - Boys (Nov 12) ... Corning Boys win Class A ... Solomon Holden-Betts fastest boy of the day (190 speed rating)

NXR Midwest Regional (Nov 13) ... Hinsdale Central IL Boys ... Prospect & York IL Girls ... Hunter Jones-202 ... Connor Burns-200 ... Benne Anderson-199 ... Connor Ackley-199 ..... Helen Sachs-155 ... Grace Schager-154 ... Tatum David-152 ... Lily Cridge-150

NXR Heartland Regional (Nov 13) ... Wayzata Girls & Boys ... Jackson Heidesch-195 ... Simeon Birnbaum-195 ... Ford Washburn-194  ... Abbey Nechanicky-154

NXR Northwest Regional (Nov 12) ... Crater & Jesuit OR Boys ... Summit & Jesuit OR Girls ... Tyrone Gorze-198 (and 5 others 190+)

CHSAA Championship (Nov 12) ... St. Anthony's Boys

Projections For the NYSPHSAA State Meet ... (posted Nov 9) ... Actual Scores Added (Nov 12)

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Nov 12, some earlier)
. North Carolina State Champ ... Cuthbertson Girls
. Tennessee State Champ ... McCallie & Farragut Boys
... Abby Faith Cheeseman-151
. Alabama State Champ ... Vestavia & Huntsville Boys
... Maxwell Hardin-193 ... Mac Conwell-190
. Florida State Championship ...  Belen Jesuit Prep & Bolles Boys
.. Bolles Girls ... Patrick Koon-195
. Georgia State Championship ...  Westminster Boys
&. Marietta Girls ... Tommy Latham-190
. New Mexico State Champ ... Steven West-192 ... Thomas Croshaw-190
. Virginia VISAA Champ ... Charlie Ortmans-191
. New Jersey Meet of Champ ... CBA & Union Catholic Boys
... Micah Lawson-193 (and 3 others 190+)
. New England Championship ... Hall CT & Bishop Hendricken Boys
... Devan Kipyego-193 ... Ruth White-145
. Arizona State Championship ... Highland High Boys & Girls
. Virginia State Champ 4A/5A/6A ... Nathan Atchue-190
. South Carolina State Champ ... Wando Boys
... Jake Liebert-191
. Louisiana State Championship ... Jesuit New Orleans Boys very good
. Virginia State Champ 3A/2A/1A ...
. Delaware State Championship ...
. Massachusetts Div. 1 Champ ... Brookline Boys
... Sam Burgess-192 ... Paul Bergeron-190
. Massachusetts Div. 3 Champ ...
Aidan Ross-191 ... Marcus Reilly-187

------------------------------------------------------------------------

NYSAIS Championship (Nov 7)

Section 3 Championship - BOYS (Nov 5) ... Auburn Boys ... Nolan McGinn-193 ... Solomon Holden-Betts-193
Section 3 Championship - GIRLS (Nov 5) ... Fayetteville Manlius Girls

Section 1 Championship (Nov 5)
Section 2 Championship (Nov 5) ... Saratoga Girls & Boys
Section 5 Championship (Nov 5) ... Fairport Boys
Section 8 Championship (Nov 5)
Section 10 Championship (Nov 5)
PSAL City Championship (Nov 5)
CHSAA Fr-Soph Champ (Nov 5)

Section 6 Championship (Nov 4) ... Lillie Bogdan-148 ... Angelina Napoleon-146
Section 7 Championship (Nov 4)
Section 11 Championship (Nov 4)

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (November 5)
. Arkansas State Champ ... Bentonville & Fayetteville Boys
. Texas UIL State 6A/4A Champ ... Southlake Carroll & Other Boys Teams
... Kevin Sanchez-191 ... Flower Mound Girls (3 Girls in the 140s) & Southlake Carroll Girls
. Connecticut State Open Champ ... Hall Boys
... Steve Hergenrother-189
. Texas UIL State 5A Champ ... Grapevine Boys & Lucas Lovejoy Girls
. Minnesota State Champ ... Wayzata Boys & Girls
... Abbey Nechanicky-158
. Pennsylvania State Champ ... North Allegheny Boys & Girls
... Brian DiCola-199 ... Drew Griffith-195 ... Jolena Quarzo-145
. Oregon State Championship ... Jesuit & Crater Boys .. Jesuit & Summit Girls
... Tyrone Gorze-199 ... Jacob Nenow-190
. Washington State Championship ...
. Illinois State Championship ...  Mt. Prospect & York Girls
.. Plainfield South & Hinsdale Central Boys  ... Grace Schager-152
. New Hampshire Meet Of Champ ...  
. Ohio State Championship ...  Mason Boys & Girls
... Connor Ackley-191 ... Katie Klute-148
. New Jersey Group Champs ... CBA & Union Catholic Boys
... Lucas Reguinho-191 ... George Andrus-190 ... Joe Barrett-190
. Rhode Island State Champ ... Bishop Hendricken & La Salle Academy Boys
... Sophia Gorriaran wins-136
. Michigan State Championship ...  Northville Boys & Holland West Ottawa Girls
... Hunter Jones-201 .. and 3 other boys-190+ ... Helen Sachs-150
. Missouri State Championship ... Liberty North, Rock Bridge & Kickapoo Boys
... Connor Burns-194 ...  Sage Wilde-192 ... Ian Kemey-190

Section 4 Championship (Nov 3) ... Corning Boys
MMAA All-Catholic Champ (Nov 3)

Section 9 Championship (Nov 2) ... Karrie Bologa-167 (2nd girl nationally to reach this speed rating)

------------------------------------------------------------------------

AAIS Championship (Oct 31)
NSCHSAA Championship (Oct 30) ... St. Anthony's Boys
Ocean Breeze Fall Fest (Oct 30)

Suburban Council Champ (Oct 29) ... Saratoga Springs Girls awesome (speed rating average of 138.19 top 5)

ECIC Championship (Oct 29) ... Lillie Bogdan-147
Bernard Adirondack Inivite (Oct 29)
BQ-NY CHSAA Sect Champ (Oct 29)
CVAC Championship (Sec 7) (Oct 29)
GRAA-LCAA League Champ (Oct 29)
Harvest Classic Invitational (Oct 29)
Niagara Frontier Champ (Oct 29)
Northern Counties Champ (Oct 29)
Section 8 Co Class Champ (Oct 29)
Steuben County Champ (Oct 29)
Wayne-Finger Lakes Champ (Oct 29)
Westchester Co Champ (Oct 29) 

Note - Irene Riggs (Morgantown, WV) posts the the Top Girls Speed Rating (167) at the WV State Meet

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (October 29)
. Minnesota Section 1AAA ... Lakeville North Boys
. Minnesota Section 3AAA ... Rosemount Boys
. PIAA District 7 WPIAL Champ PA ... North Allegheny Boys & Girls
... Drew Griffith-197
. Minnesota Section 5AAA ... Mounds View Boys
. 6A-2 Metro League Champ OR ... Jesuit Oregon Boys & Girls
. Sea-King 3A District Champ WA ... Bishop Blanchet Boys
. 5A-2 Midwestern Champ OR ... Crater Boys
... Tyrone Gorze-195
. PIAA District 3 Champ PA ... Matthew O'Brien-189
. West Virginia State Champ ... University High Boys
... Ty Steorts-190  ... Morgantown Girls  ... Irene Riggs-167
. Indiana State Championship ... Carmel Boys edge Zionsville Comm
... Kole Mathison-194 ... Anthony Provenzano-191 ... Cameron Todd-191 ... Lily Cridge-152 ... Nicki Southerland-151 ... Sophia Kennedy149   
. Colorado State Championship ... Niwot & Air Academy Girls
... Christian Groendyk-192 ... Brooke Wilson-156 ... Isabel Allori-153
. Wisconsin State Champ ... Steven Point Boys step-up nicely
. Idaho State Championship ... Rocky Mountain ID Boys good
... Landon Heemeyer-192
. Iowa State Championship ... Dowling Catholic Boys
... Jackson Heidesch-193 ... Paityn Noe-157
. Rhode Island State Class Champ ... Bishop Hendricken Boys
... Devan Kipyego-196
. Kansas State Champ 6A-5A-3A ... Wyatt Haughton-194
... Katelyn Rupe-150
. Kansas State Champ 4A-2A-1A ...
. Vermont State Championship ...
. Kentucky State Championship ... Ciara O'Shea-153
. Oklahoma State Championship ... Liesel Kehoe-147
. Connecticut Divisional Champ ...
. New Hampshire Divisional Champ ...

CCAA Championship (Oct 28)
Colonial Council Champ (Oct 28)
IAC Championship (Sec 4) (Oct 28)
Ivy League Prep Champ (Oct 28)
Suffolk Frosh-Soph Invite (Oct 28) 

Rockland County Champ (Oct 27)
MHAL Championship (Oct 27)
MAC Championship (Sec 4) (Oct 27)
Adirondack League Champ (Oct 27)

------------------------------------------------------------------------

OHSL Liberty Championship (Oct 26)

Utah State Championship (Oct 25) ... Many good performances ... American Fork & Mountain View Boys best team averages ... Lone Peak top Girls team ... Daniel Simmons-192 ... Tayson Echohawk-191

OHSL Patriot Championship (Oct 25)
Section 11 Division Champ (Oct 25)
... updated with Day 2
Section 10 Interdivisionals (Oct 25)
Wasaren Championship (Oct 25)
WAC Championship (Sec 2) (Oct 25)

------------------------------------------------------------------------

Foothills Council Champ (Oct 24)
Ocean Breeze EJJ Bowes Youth (Oct 23) ... Rose Coats-143 ... Rylee Ferretti-141

STAC XC Championship (Oct 22) ... Corning Boys & Girls
Section 1 Coaches Invite (Oct 22) ... St. Anthony's Boys
Monroe County Champ (Oct 22) ... Fairport Boys

CSC (Center State) Champ (Oct 22)
TVL (Tri-Valley) Championship (Oct 22)
Edward JJ Bowes Ocean Bz (Oct 22)
Marion XC Invitational (Oct 22)
PSAL Borough Champs (Oct 22)

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (October 22)
. Mt. SAC Invitational CA ... San Clemente Boys & Rancho Cucamonga Girls ... Parker Simmons-188 ... Chiara Dailey-146
. Shore Conference Champ NJ ... CBA-NJ Boys ... Joe Barrett-188 ... Emma Zawatski-145
. IHSAA Indiana Semi-State 2  ... Carmel, Zionsville & Center Grove Boys ... Kole Mathison-192 ... Lily Cridge-152
. IHSAA Indiana Semi-State 1  ... Columbus North Boys & Girls ... Julia Kiesler-145
. IHSAA Indiana Semi-State 3  ... Nicki Southerland-148  
. IHSAA Indiana Semi-State 4  ...
. Union County Championship NJ ... Union Catholic Boys & Girls ... Westfield Boys
. FLAT SAC Invitational CA ... Buchanan Girls  
. South Dakota State Champ ... Simeon Birnbaum-191 ... Ali Bainbridge-148   
. North Dakota State Champ ... Williston Boys  
. Nebraska State Champ ... Carson Noecker-196
. Montana State Champ ... Bozeman Boys ... Weston Brown-190  
. Tennessee Region 6 AAA ... Brentwood High Boys  
. Tennessee  DII A Middle Reg ... Abby Faith Cheeseman-145
. Minnesota Section 2AAA ... Minnetonka Boys & Girls ... Nick Gilles-187  
. Minnesota Section 2AA ...  
. Utah State Championship ... see separate page
. Texas UIL 6A Region 1 ... Carroll Boys .. Flower Mound & Carroll Girls ... Luis Pastor-188 ... Samantha Humphries-146   
. Minnesota Section 6AAA ... Wayzata Boys & Girls ... Sam Scott-187 ... Abbey Nechanicky-156
. Wyoming State Champ ...  
. Texas UIL 5A-4A Region 1 ... Grapevine Boys ... Adam Burlison-190 ... David Mora-189
. 

OCIAA Championship (Oct 21) ... Monroe-Woodbury Boys ... Adam Furman-191 ... Collin Gilstrap-190 ... Karrie Baloga-160

Sunset Stampede (Oct 21) ... Angelina Napoleon-147 
Albany County Champ (Oct 21) ... Bethlehem Girls
Alexander Invitational (Oct 21)
George Calano Collegiate Inv (Oct 21)
Greenwich Invitational (Oct 21)
Rensselaer County Champ (Oct 21)

SCAC Conference Champ (Oct 19) ... Auburn Boys & CNS Girls win ... Solomon Holden-Betts-189 ... Kate Putman-148 
Nassau County Fr-So-Jr-Sr (Oct 19)
AAIS League Meet #6 (Oct 19)
Whitney Point Invitational (Oct 18) 

------------------------------------------------------------------------

Burnt Hills Invitational (Oct 15) ... Karrie Baloga-161- 1st Girl in nation above 160 speed rating ... Saratoga Girls over Bethlehem ... Monroe-Woodbury top Boys team

Tully XC Invitational (Oct 15)
Beaver River Invitational (Oct 15)
Weedsport Invitational (Oct 15)
Alden Bulldog Invitational (Oct 15)
... Angelina Napoleon-148 ... Lillie Bogdan-145 
Hilton-Rush Hen 2-Miler (Oct 15)
Marathon Invitational (Oct 15)

Nassau Coaches Invitational (Oct 15)
NYC XC Carnival Invite (Oct 15)
Staten Island Championship (Oct 15)

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (October 15)
. Utah 5A-6A Divisionals ... American Fork Boys & Girls ... Daniel Simmons-190
. Northwest Suburban Conf MN ... Noah Breker-191
. Minneapolis City Champ MN ... Aidan Jones-187 ... Sam Scott-186 
. Lake Conference Champ MN ... Wayzata Boys & Girls good ... Abbey Nechanicky-154
. South Suburban Champ MN ... Lakeville North & Rosemount Boys
. Centennial League CO ... Cherokee Trail Boys
. Continental League CO ... Rock Canyon Boys & Mountain Vista Girls
. MileState.com Invitational VA ... Charlie Ortmans-192 ... Pierre Attigobe-190 ... Leah Stephens-147 ... Thais Rolly-146 
. Third Battle Invitational VA ... Gillian Bushee-144
. Catholic Memorial Invite MA ... Aidan Ross-190
. Orange County Champ CA ... San Clemente Boys & JSerra Catholic Girls
. Rough Rider Invitational CA ... Whitney (SJ) Boys & Campolindo (NC) Girls
. St. Paul City Conf Champ MN ... St. Paul Highland Park Girls
. Longs Peak League Meet CO ... Niwot Girls & Boys
. Classic 8 Conf Champ WI ... Oconomowoc Boys
. Wisconsin Valley Conf Meet WI ... Stevens Point Boys
. Suburban East Conf Champ MN ... Stillwater & Mounds View Boys
. 

AAIS League Meet #5 (Oct 12)
Ivy Prep League Meet #4 (Oct 12)
Bronx NY/BQ Soph Champ (Oct 12)
Frontier League Championship (Oct 11)

------------------------------------------------------------------------

Manhattan Invitational - Boys (Oct 8) ... CBA-New Jersey over Corning & St. Anthony's NY in Eastern States Champ ... Devan Kipyego (St. Raphael Academy) fastest boy (193 speed rating).

Manhattan Invitational - Girls (Oct 8) ... Assumption KY over Bethlehem NY Girls in Eastern States Champ ... Karrie Baloga (Cornwall) fastest girl again (153 speed rating).

Rome (Coughlin) Invitational (Oct 8)
Byram Hills Bobcat Run (Oct 8)
Glover Invitational (Oct 8)
Legends Invitational (Oct 8)
Marcus Whitman Rally Inv (Oct 8)
North Country Invitational (Oct 8)
Penfield-Irondequoit Invite (Oct 8)
Saratoga Invitational (Oct 8)
Saugerties Invitational (Oct 8)
Southern Tier Classic (Oct 8)
Suffolk Officials Invite (Oct 8)
Tartan Invitational (Oct 8)

Chittenango Twilight Invitational (Oct 7) ... Fayetteville-Manlius Girls good ... Nolan McGinn-191 ... Izzie Sullivan-151

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (October 8)
. Utah Region 8 Champ ... Farmington Boys   
. Naperville Twilight Invite IL ... Naperville North Girls & Downers Grove North Boys
. Owatonna Ev Berg Invite MN ... Lakeville North & Rosemount Boys   
. Perham Yellow Jacket Classic MN  ... Jade Rypkema-142
. Utah Region 3 Champ ... Herriman & Riverton Boys ... Noah Jenkins-187   
. Utah Region 4 Champ ... Daniel Simmons-189   
. Asics Clovis Invitational CA ... Newbury Park Boys excellent ... Los Altos Girls ... Leo Young-202 ... Lex Young-200 ... Aaron Sahlman-194  ... Hanne Thomsen-151
. Alexandria Lions MOC MN ...    
. FSU Pre-State Invitational FL ... Belen Jesuit Prep Boys good & deep ... Patrick Koon-192   
. Nike Hole in the Wall Invite WA ... Jesuit Oregon Boys & Girls ... Zack Munson-190   
. Indiana IHSAA Sectional 20 ... Lily Cridge-152   
. Portage Invitational MI ... Hunter Jones-196 ... Benne Anderson-193 ... Seth Norder-193 ... Helen Sachs-148
. Pat Amato Classic CO ... Simon Birnbaum-188 ... Ella Hagen-148
. Boston 10K for Women ... Ellie Shea opens season with a 10K road race   
. Alaska ASAA State Meet ...    
. Battle of the Border Invite NH ... Aidan Cox-196   
. Knoxville League Champ TN ... Farragut Boys   
. Fort Dodge Invitational IA ... Dowling Catholic Boys ... Jackson Heideschn-185 ... Paityn Noe-147  
. Sierra Crystal Springs Inv CA ... Central Catholic Boys ... Wesley Shipsey-187
. MVC Super Meet Iowa ... Iowa City Boys ... Ford Washburn-187
. Front Range League Champ CO ... Fairview & Fort Collins Boys ... Fossil Ridge Girls
. Union County Champ NC ... Cuthbertson Girls good   
. Frank Horton Night Classic TN ... Abby Faith Cheeseman-147   

Tornado 5000 Invitational (Oct 7)
All Hallows Invitational (Oct 7)
Bob Greene-Newark Valley Inv (Oct 6)

------------------------------------------------------------------------

Delhi Jack Gariepy Invite (Oct 4)

Out-of-State Race of Interest:
STMA Invitational MN (Oct 3)...Wayzata Boys & Girls ... Abbey Nechanicky-155 (best in US thus far) 

------------------------------------------------------------------------

McQuaid Invitational - Boys (Oct 1) ... Fairport over Corning Boys ..
McQuaid Invitational - Girls (Oct 1) ... Bethlehem over Cicero-N Syr Girls ... Kate Putman-150 ... Angelina Napoleon-148 

Nike XC Town Twilight Invite (Indiana) (Oct 1) ... Many outstanding performances ... Jesuit LA Boys over Carmel Boys ... Prospect Illinois Girls very good ... Four Boys in the 190s ... Kole Mathison-193 ... Ciara O'Shea-154

New Jersey Shore Coaches Invite (Oct 1) ... Union Catholic Boys & Girls ... Jimmy Wischusen-194 ... Brian Boler-193 ... Collin Boler-192

Whitesboro Invitational (Oct 1)
Brewster Bear Classic (Oct 1) ... Ethan Green-187
St. Anthony's Invitational (Oct 1)
Grout Run Invitational (Oct 1)
NYS Night-Time Showcase (Oct 1)
PSAL Marty Lewis Chall (Oct 1)

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (October 1)
. Gans Creek Classic MO ... Liberty North Boys ... Connor Burns-192 ... Sage Wilde-190   
. Gary Ward Invitational ID ...  
. Desert Twilight Festival AZ ... Valor Christian, Cherokee Trail & Niwot Boys ... Niwot Girls ... Christian Groendyk-188 ... Brooke Wilson-151   
. Nike South Invitational TX ... The Woodlands Boys & Flower Mound Girls ... Kevin Sanchez-187 ... Madison Peters-145
. Steve Johnson Invitational IA ... Norwalk Boys ... Manny Putz-191
. Chile Pepper Festival AR ... Carroll Boys & others .. Lucas Lovejoy & Carroll Girls ... Connor Burns-193 ... Sage Wilde-192   
. Alexander Asics Invitational GA ... Carrollton Boys ... Rocky Hansen-197 (best in US thus far)
. Saturday Light Fever TN ... Farragut Boys ... Connor Ackleyz-193 ... Keegan Smith-190
. Jesse Owes Classic AL ... Brentwood & McCallie Boys ... Joe Sapone-186 ... Abby Faith Cheeseman-142
. Inland Empire Championship ID ... Rocky Mountain ID Boys
. Utah Region 8 Champ UT ... Mountain View & Orem Boys ... Tayson Echohawk-187
. Otsego Bulldog Invite MI ... Connell Alford-190
. Peoria Invitational IL ...New Trier Boys ... Dylan Nalley-191
. STMA Invitational MN ...Wayzata Boys & Girls ... Abbey Nechanicky-155 (best in US thus far) 
. Jesuit XC Classic Texas ...Coppell Boys
. Nike Annual Twilight Washington  ... Jesuit Oregon & Eastlake Boys .. Jesuit Oregon Girls ... Logan Law-193 ... Jacob Nenow-192
. Black Bear Invitational NH ... Byron Grevious-190
. Woods Trail Run NH ...

Paul Short Run Invite PA (Sept 30) ... Episcopal Academy & Monroe Woodbury Boys ... Brian Dicola-193  ... Rory Lieberman-191

Tom Knipfing Invitational
(Sept 30)
Maine-Endwell Matzke Inv
(Sept 30)
AAIS League Meet #3
(Sept 28)
Ivy Prep League Meet #3
(Sept 28)

------------------------------------------------------------------------

Baldwinsville Invitational (Sept 24) ... Nolan McGinn-190 ... Izzie Sullivan-148

Bowdoin Park XC Classic (Sept 24) ... CBA-New Jersey & Union Catholic Boys ... Jimmy Wischusen-189

Ocean State Invite (Rhode Is) (Sept 24) ... some NY teams competed ... Devan Kipyego-194 ... Paul Bergeron-190 ... Karrie Baloga-151

Six Flags Wild Safari Invite NJ (Sept 24) ... many NY teams competed

EJ Herrmann Invitational (Sept 24)
Broadalbin-Perth Invite (Sept 24)
East Aurora Invitational (Sept 24)
... Angelina Napoleon-147
Gressler Invitational (Sept 24)
John Killian KDAWG Invite (Sept 24)
Owego CC Invitational (Sept 24)
Pearl River ("Milton") Invite (Sept 24)
PSAL Group Run Meet (Sept 24)
Suffolk Coaches Invite (Sept 24)
Xavier Invitational (Sept 24)  ... Ronan Luff-186

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (September 24)
. Northwest Classic XC OR ...  
. Roy Griak Invitational MN ... Dowling Catholic Boys & Wayzata Girls (edging Cherry Creek) win ... Noah Breker-192 ... Jackson Heidesch-191 ... Ford Washburn-191 ... Abbey Nechanicky-152
. TwiKnight Invitational UT ... Lone Peak Girls very good ... Riverton, American Fork & Lone Peak Boys
. Wingfoot XC Classic GA ... Brentwood High over St. Anthony's NY Boys    
. Dana Hills Invitational CA ... San Clemente Boys & JSerra Catholic Girls 
. Bob Firman Invitational ID ... Rocky Mountain & other Boys teams ... Landon Heemeyer-193  
. Nike Portland XC Oregon ... Lincoln Boys & Summit Girls ... Alexander Garcia-Silver-190 ... Hanne Thomsen-152  
. Palatine MOC Invitational IL ... Plainfield South Boys & York Girls 
. Culver Academies Invitational IN ... Mason Boys & Girls ... Lily Cridge-145
. PIAA Foundation Invitational PA ... North Allegeny Boys & Girls ... Rory Lieberman-188 ... Brian DiCola-187
. Carlisle Invitational PA ... University High Boys ... Drew Griffith-195
. Manchester Invitational NH ... Bishop Hendricken Boys ... Aidan Cox-191
. Hoka/McNeil Elite Invite TX ... Coppell Boys & Lucas Lovejoy Girls & others ... Kevin Sanchez-187 ... Isabel Conde De Frankenberg-144
. Rim Rock Classic Kansas ... Wyatt Haughton-188 ... Colby King-188
. Oatlands Invitational VA ... Charlie Ortmans-191 ... Berkley Nance-188
. McCallie CC Invite TN ... McCallie School Boys
. Midwest Invitational WI ... Owen Bosley-185
. Katie Caples Invite FL ... Creekside Boys
. Garmin MileSplit TX Invite ... Bentonville Boys good
.  

Conwicke-Stock Invite (Sept 21)
AAIS League Meet #2 (Sept 21)
STAC West Meet (Sept 20)

------------------------------------------------------------------------

Queensbury Invitational (Sept 17) ... Saratoga Girls & Monroe-Woodbury Boys
East Syracuse Minoa Invite (Sept 17)
New Hartford Invitational (Sept 17)
Bob Pratt Invitational (Sept 17)
Fort Plain Invitational (Sept 17)
Kota-Reis Invitational (Sept 17)
McDaniel-Baxter Invitational (Sept 17)
Red Dragon Invitational (Sept 17)
Regis Invitational (Sept 17) ... St. Anthony's Boys
Section 7 Early Bird (Sept 17)
Suffern Invitational (Sept 17)
Wayne Invitational (Sept 17)
West Seneca West Invite (Sept 17)

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (September 17)
. Utah Pre-State XC Meet UT ... American Fork Boys & Girls ... Daniel Simmons-188  
. Rochester Mayo Invite MN ... Rosemount Boys
. MSU Spartan Invitational MI ... Connor Ackley-196 ... Seth Norderge-195 ... Connell Alford-193 ... Helen Sachs-151 
. Lakeville AppleJack Invite MN ... Lakeville North Boys ... Andrew Casey-188 ... Sam Scott-186    
. Woodbridge Classic CA  ... Many Good Team Performances ... Herriman Boys & Buchanan Girls ... Tyrone Gorze-192 ... Tayson Echohawk-190 ... Sadie Engelhardt-151  
. Eden Prairie Metro Invite MN ... Wayzata Boys & Girls ... Noah Breker-188 ... Abbey Nechanicky-151    
. St. Vrain Invitational CO ... Niwot
. Border Wars Utah ... Riverton UT Boys
. Southern Showcase AL ... Jesuit New Orleans Boys ... Patrick Koon-190   
. Trinity-Valkyrie Invite KY ... Mason OH Boys
. Riverview Health Invite IN ... Carmel & Center Grove Boys ... Kole Mathison-187   
. Missouri Southern Stampede ... Kickapoo & Liberty North Boys ... Sage Wilde-191   
. Richard Spring Invite IN ... Prospect & York Girls & Oak Park Boys ... Connor Burn-187 ... Grace Schager-152
. Heartland Classic IA ... Dowling Catholic Boys ... Jackson Heidesch-187 ... Paityn Noe-147
. adidas XC Challenge NC ...  Ricky Hansen-194 ... Leah Stevens-144
. Lovejoy XC Fall Festival TX ... Kevin Sanchez-191 ... Isabel Conde De Frankenberg-146
. Briarwood Invitational PA ...  Peyton Shute-187
. Lubbock ISD Invitational TX ... Canyon Boys
. Conference Indiana Champ IN ... Columbus North Boys & Girls
. Boardman Spartan Invite OH ... North Allegheny Boys & Girls

Peconic Invitational (Sept 15)
AAIS League Meet #1 (Sept 14)

Highest National Speed Ratings (as of Sept 15, 2022)

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (September 10)
. Marshalltown Bobcat Invite IA ... Dowling Catholic Boys ... Jackson Heidesch-185  
. Hopkins Bauman/Rovn Invite MN ... Noah Breker-191 ... Sydney Drevlow-140 
. Faribault Invitational MN ... Lakeville North Boys
. PTXC 13 Pennsylvania ... St. Anthony's NY Boys
. Nike Heartland Preview SD ... Minnetonka Boys ... Simeon Birnbaum-192 ... Ali Bainbridge-144   
. Red-White-Blue Classic PA ... North Allegheny Boys & Morgantown Girls ... Irene Riggs-151 ... Ryan Pajak-187
. Ash Creek XC Festival OR ... Jesuit OR Boys ... Alexander Garcia-Silver-184
. Knights Crossing Invite VA ...
. Liberty Bell Invitational CO ... Many good performances  ... Cherokee Trail & other Boys .. Cherry Creek Girls ... Christian Groendyk-186 ... Emma Stutzman-147 ... Ella Hagen-147   
. Brown County Eagle Classic IN ... Carmel Boys & others ... Kole Mathison-189
. Indiana All Catholic XC IN ... Lily Cridge-146
. Marmonte League Meet #1 CA ... ** Newbury Park Boys **
. Olathe Twilight Kansas ... Liberty North Boys ... Sage Wilde-186
. Chickasaw Trails Invite AL ...
. MSCCA Voyles Classic TN ... Brentwood High Boys ... Claire Stegall-146
. First To The Finish Invite IL ... Plainfield (South) Boys ... Cam Viger-185
. Lake Park Harry Braus Inv IL ... York & Prospect Girls ... Grace Schager-155
. West Ottawa Bredeweg MI ... Helen Sachs-148 ... Arianne Olson-143   
. Lowell Invitational CA ... Granada Boys & Los Altos Girls ... Hanne Thomsen-141
. Rumble Through Jungle KY ...
. Park City Invitational UT ...
. Seneca East's Stars & Lights OH ... Katie Klute-148
. Mason Invitational OH ... Mason OH Boys
. Tiffin Carnival OH ...

V-V-S (Pre-State) Invitational (Sept 10) ... Corning Boys & Saratoga Girls top teams in Merge ... Nolan McGinn (FM)-194 ... Emily Bush (Saratoga)-143

Blackbird Invitational (Sept 10)
Somers Big Red Invitational (Sept 10)
Bob Goodell Invitational (Sept 10) 
Oneonta Forbes Invite (Sept 10) 
Jim Smith Invitational (Sept 10)
Springstead (Shaker) Invite (Sept 10)
Staten Island Invitational (Sept 10)
Warwick Wave Mania (Sept 10)
CHSAA Practice Meet (Sept 10)
Red Raider Run (at Bear Mt.) (Sept 9)

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (September 03)
. St. Olaf HS Showcase MN ... AbbeyNechanicky-152 ... Noah Becker-186  
. Mountain Lake Paul Metcalf MN ... Amanda Overgaauw-141
. Augustana Twilight Meet SD ... Natnael Kifle-184 ... Ali Bainbridge-140  
. Arapahoe Warrior Invite CO ... Emma Stutzman-140
. Florida Horse Park Invite FL ... Belen Jesuit Prep Boys 
. Harrison Raider Invite IN ...
. Cheyenne Mountain Stampede CO ... Air Academy Girls ... Tessa Walters-141  
. Terre Haute SB State Preview IN ... Zionsville Comm Boys 
. Marcus Coach T Invitational TX ... Many good Team performances (Flower Mound Girls ..Carroll Boys & Girls) ... Angel Sanchez-187 ... Shewaye Johnson-145 ... Macy Wingard-143 ... Samantha Humphries-141    
.
. Hornet-Red Devil Invitational IL ... Hinsdale (Central) Boys & Prospect Girls
. Timpanogos Invitational UT ... Many good Team performances (Herriman Boys) ... Tayson Echohawk-192 ... Liam Heninger-192
. Pleasant Valley Spartan Invite IA ...
. Victor Ashe Park Fall Classic TN ... Farragut Tennessee Boys could be good
. Cool Breeze Invitational CA ...
. Eye Opener South Carolina ... Rocky Hansen-191
. FEAST Patriot Invitational TX ... David Mora-185 ... Marcelo Parra-184 ... Isabel Conde De Frankenberg-144
. Granite City Invitational IL ... Rock Bridge Boys
. Tim Nixon Invitational MO ... Sage Wilde-187
. Seahawk Invitational MD ...
. Wyoming Invitational WY ... Isabel Allori-148
. Hot Summer Bash Ohio ... Connor Ackley-188
. Marion Invitational IN ... Nicki Southerland-144
. Starr's Mill Panther Meet GA ...
. SWCCCA Richard Clark MO ... Kickapoo MO Boys
. Memphis Twilight Classic TN ...
.  

Fonda Fultonville Invitational (Sept 3)
Niskayuna Ekiden Relays (Sept 3) ... updated
Corning Action Figure Relays (Sept 3)

MWXC Crusader Kickoff 4K (Sept 2) ... Monroe-Woodbury NY
Panther Prowl (Wallkill) (Sept 2)

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (August 27)
. Utah Pre Region 3 Meet ... Riverton & Herriman Boys
. Utah Pre Region 1 Meet ...  
. Friday Night Lights TX ... Some good team performances
. SUU HS Invite Utah ...  
. WNC Carnival NC ...  
. Franklin Invitational IN ...  
. Marion County Champ IN ...  
. UIAAA Invitational Utah ... Liam Heninger-188 ... Tayson Echohawk-188 ... Jane Hedengren-141 
. Hamilton County Meet IN ... Carmel Boys very good ... Cole Mathison-185 
. Cherry Creek Steve Lohman CO ...  
. Pete Moss Benzie Central MI ... Hunter Jones-196 
. John Martin Invitational CO ... Christian Groendyk-184 
. Wahsatch Rendezvous Utah ... American Fork Boys 
. Digger Invitational Utah ...
. Tiger Run Kentucky ... Cooper Wasson-186 ... Will Conway-185 
. Coleman Midgett Invite TN ... Brentwood High Boys 
. Vista Nation Invite 2-Mile CO ... Cherokee Trail Boys 
. Cecil Field Summer Classic FL... Creekside Boys 
. Park Vista Cobra Invite FL ...
. Southlake Carroll Invite TX ... Southlake Carroll Boys & Girls ... David Mora-186 
. Providence Invitational NC ...
. Oak Hill Invitational IN ... Nicki Southerland-143 
. Under The Lights 2022 MI ... Arianne Olson-146 ... Helen Sachs-144 
.

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (August 20)
. Cedar All Comers Utah ...
. Park City Twilight Utah ...
. Utah Pre Region 8 Meet ... Mountain View Boys ... Tayson Echohawk-188
. Broomfield Battle CO ...
. Rocky Mountain Lobo CO ... Isabel Allori-142
. Freber Invitational Utah ...
. Wickham Jamboree FL ...
. OHSAA Early Season OH ... Connor Ackley-186 ... Katie Klute-140
. Southlake Carroll 3200 Meters TX ...
. Deer Creek Field Run OK ...
. John Cleland Invite 4K IN ...
. Circle City Conf Champ IN ... Lily Cridge-146
. Autumn Classic West Virginia ... Alyssa Sauro-148
. Huntington North Inv IN ... Noblesville Boys.
. Waxahachie Woodhouse TX ... Coppell Boys.
. Ted McKenney Invite AK ...
. Central Kentucky Run for Gold ... Ciara O'Shea-146
.

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (August 13)
. Valley Kick Off IN ... Center Grove & Brebeuf Jesuit Boys.
. Premier Invitational UT ... Herriman Boys & American Fork Girls.
. Fleet Feet Summer Sizzle CA ... 2-Miler - Buchanan Girls ... Chris Caudillo-189
.

------------------------------------------------------------------------

Pre-Season National TEAM Preview 2022:
 ... Girls - National Team Pre-Season Projection (July 27) ... #1-Saratoga NY
 ...
Boys - National Team Pre-Season Projection (July 27) ... #1-Newbury Park CA

------------------------------------------------------------------------

Pre-Season NY TEAM Previews 2022:
 .... Top Girls Teams in NY State Pre-Season Projection (July 23)
 .... Top Boys Teams in NY State Pre-Season Projection (July 23) 

Pre-Season Previews 2022:
 
.... Profiles - National Top Individual GIRLS (with Rankings)
(July 16) 
 
.... Profiles - National Top Individual BOYS (with Rankings)
(July 16) 

Pre-Season Previews 2022:
 
.... Profiles - Top Individual GIRLS in NY State & Rankings by Class
(July 16)
 .... Profiles - Top Individual BOYS in NY State & Rankings by Class
(July 16)

------------------------------------------------------------------------

 ... Tentative XC Schedule for Fall 2022 (updated Oct 25, 2022)
 ... NYSPHSAA XC Classifications for 2022 (updated August 2, 2022)

XC Databases for NY ... Updated Nov 28, 2022

 

 

Developed and maintained by Bill Meylan