[TullyRunners Home Page]

XC Schedule - Fall 2014


 

 

 

 updated  Oct 15, 2014

Below is the Cross Country Schedule for Fall 2014 ... (includes meets attended by Section 3 teams and meets of interest).

 Additions, Corrections & Updates can be sent to:  wmeylan@twcny.rr.com 

Note ... The NY State Meet is at SUNY Canton (Section 10) on Nov 8, 2014 ... The Section 3 Championship Meet is at Vernon-Verona-Sherrill HS on Nov 1, 2014 ... VVS has a new web-site:  http://www.vvsschools.org/Page/1502

Note ... An "open week" exists between the Federation Meet (Nov 15th) and the NXN New York / Footlocker Northeast meets (Nov 29th).
 

 

 Section III Cross Country Schedule for 2014

 Date      Time             Invitational                            Site
 =======   ==============   =================================       =========================== 
 July 23   Wed - 5:40pm     Mid-Summer Night Dream Run              Longbranch Park XC course
 Aug 9     Sat - 5:00pm     Daniel Kelley Twilight Mile             St. Joseph by-the-Sea HS
 Aug 30    Sat - 9:00am     Ulster County Pre-Season Championships  Miller Middle School, Kingston [Sec 9]
 Sept 6    Sat - 9:00am     East Syracuse-Minoa Inv [Course Map] [Public Open 5K Race]  ESM Pine Grove JH    
 Sept 6    Sat - 9:30am     Central Square Invitational             Central Square HS
 Sept 6    Sat - 10:00am    South Jefferson Invitational <-web-site South Jefferson HS
 Sept 6    Sat - 9:00am     Jordan-Elbridge Kamikaze Challenge      Jordan-Elbridge HS
 Sept 6    Sat - 9:30am     Cazenovia Trail Run  <-web-site (Public Open XC) Fenner Road, Cazenovia
 Sept 6    Sat - 9:00am     Niskayuna XC Ekiden  <-web-site         Iroquois MS [Sec 2]
 Sept 6    Sat - 9:20am     Windsor Invitational (update) [Course Map]  Windsor HS [Sec 4]
 Sept 6    Sat - 10:00am    W-FL Early Season Scramble              Red Creek HS [Sec 5]
 Sept 6    Sat - 9:00am     JFK XC Invitational                     JFK HS [Sec 6]
 Sept 6    Sat - 10:00am    Oneonta "Flash" Forbes Invitational     Fortin Park Oneonta [Sec 4]
 Sept 6    Sat - 9:00am     Elmira Cross Country Relays             West Elmira Town Hall [Sec 4]
 Sept 6    Sat - 9:00am     Guilderland Invitational <-web-link     Tawasentha Park [Sec 2]
 Sept 6    Sat - 9:15am     Bear Mountain Invitational              Bear Mountain St Park [Sec 1,9]
 Sept 6    Sat - 9:01am     Washingtonville Wizard Invitational     Washingtonville HS [Sec 9]
 Sept 12   Fri - 4:00pm     Red Raider Run Invitational             Wayne State Park [Sec 1]
 Sept 13   Sat - 8:30am     V-V-S Invitational <-NEW web-site       Vernon-Verona-Sherrill HS
 Sept 13   Sat - 9:00am     McDaniel-Baxter Invitational (updated)  Chenango Valley HS [Sec 4]
 Sept 13   Sat - 9:00am     Somers Big Red Invitational <-web-link  Somers HS [Sec 1]
 Sept 13   Sat - 9:00am     Fort Plain Invitational                 H.H. Hoag Elementary [Sec 2]
 Sept 13   Sat - 10:00am    Section 7 Invitational                  Cadyville Recreation Park [Sec 7]
 Sept 13   Sat - 9:45am     Red Dragon Invitational                 Long Point State Park [Sec 6]
 Sept 13   Sat - 10:00am    Luke Parlatore Invitational             Clove Lake State Park [Staten Is]
 Sept 13   Sat - 10:00am    West Seneca Invitational (updated)      Sunshine Park, West Seneca [Sec 6]
 Sept 20   Sat - 10:00am    Baldwinsville Invitational <-web-site   Baldwinsville JH
 Sept 20   Sat - 9:00am     New Hartford Invitational <-web-site    Perry Junior High
 Sept 20   Sat - 10:00am    Section 10 Pre-State Invitational (updated)   SUNY Canton [Sec 10]           
 Sept 20   Sat - 8:00am     Suffern Invitational                    Bear Mountain St Park [Sec 1,9]
 Sept 20   Sat - 9:10am     Owego Invitational                      Pheasant Hill Country Club, Owego [Sec 4]     
 Sept 20   Sat - 9:00am     Galway Invitational at Bob's Trees      Bob's Tress [Sec 2]
 Sept 20   Sat - 10:00am    Victor Invitational                     Victor HS [Sec 5]
 Sept 20   Sat - 9:30am     East Aurora Invitational                East Aurora HS [Sec 6]     
 Sept 20   Sat - 9:01 am    Warwick Wave Mania Invitational         Warwick Sanfordville Elem [Sec 9]
 Sept 20   Sat - 9:00am     Brewster Bear Classic Invitational      Brewster HS [Sec 1]
 Sept 27   Sat - 9:00am     EJ Herrmann Invitational <-web-site     Utica (Proctor Park)
 Sept 27   Sat - 9:00am     50th McQuaid Invitational  <-web-site   Genesee Valley Park [Sec 5]
 Sept 27   Sat - 10:00am    Chittenango Modified Invitational       Chittenango HS
 Sept 27   Sat - 10:00am    Bowdoin Park XC Classic  <-web-site     Bowdoin Park [Sec 1]
 Sept 27   Sat - 9:00am     Queensbury Adirondack Classic           Queensbury HS [Sec 2]
 Sept 27   Sat - 9:00am     Crusader Cross Country Classic          Monroe-Woodbury [Sec 9]
 Sept 27   Sat - 8:00am     Tri-Valley Bears Invitational           Tri-Valley HS [Sec 9]
 Sept 27   Sat - 9:00am     Maine-Endwell (Pete Matzke) Invite      Maine Memorial Elementary [Sec 4]
 Oct 3     Fri - 4:10pm     Penfield-Irondequoit Invitational       Harris-Whalen Park [Sec 5]
 Oct 3     Fri - 4:30pm     Galway Modified Mini Invy               Galway HS [Sec 2]
 Oct 4     Sat - 9:40am     Tully XC Invitational                   Tully HS
 Oct 4     Sat - 9:00am     Whitesboro Invitational                 Deerfield Wilderness Park
 Oct 4     Sat - 9:30am     KNOX-C Invitational                     Knox Park, East Aurora [Sec 6]
 Oct 4     Sat - 10:00am    Southern Tier Classic                   Allegany-Limestone [Sec 6]
 Oct 4     Sat - 9:00am     Grout Run Invitational                  Schenectady Central Park [Sec 2]
 Oct 4     Sat - 9:15am     Stock-Conwicke Invitational             Arnold Park, Vestal [Sec 4]
 Oct 4     Sat - 9:00am     Great American XC Festival <-web-site   Cary, North Carolina
 Oct 5     Sun - 2:00pm     NYC Mayor's Cup Championship <-web-site Van Cortlandt Park
 Oct 10    Fri - 4:30pm     Bob Greene/Newark Valley Invite         Newark Valley HS [Sec 4]
 Oct 10-11  Fri-Sat         Disney Cross Country Classic <-web-site Disney World, Florida
 Oct 11    Sat - 9:00am     Manhattan Invitational (NYC)<-web-site  Van Cortlandt Park
 Oct 11    Sat - 10:00am    Beaver River Invitational               Beaver River HS
 Oct 11    Sat - 12:00pm    Rome Coughlin Invitational              Staley Elementary (Rome)
 Oct 11    Sat - 9:15am     Burnt Hills Invitational                Saratoga Park [Sec 2]
 Oct 11    Sat - 11:00am    Spartan Waterfront Warrior Invite       Hamlin Beach State Park [Sec 5]
 Oct 11    Sat - 9:00am     Saugerties Invitational                 Saugerties HS [Sec 9]
 Oct 11    Sat - 10:00am    Pembroke Dragon Invitational            Pembroke HS [Sec 5]
 Oct 11    Sat - 10:00am    Alden Bulldog Stampede                  Alden HS [Sec 6]
 Oct 11    Sat - 9:20am     Byram Hills Bobcat Run                  Byram Hills [Sec 1]
 Oct 14    Tues- 4:30pm     Whitney Point Golden Eagles Invite      Whitney Point HS [Sec 4]
 Oct 18    Sat - 9:00am     Chittenango Invitational                Jamesville Beach
 Oct 18    Sat - 9:30am     Weedsport Invitational                  Weedsport HS
 Oct 18    Sat - 9:15am     Marathon Invitational                   Marathon Elementary [Sec 4]
 Oct 18    Sat - 11:00am    Section One Coaches Invitational (update)  Bowdoin Park [Sec 1]
 Oct 18    Sat - 2:30pm     Ben Boice Invitational                  Millbrook Central [Sec 9]
 Oct 18    Sat - 11:50am    Clarence Fall Classic                   Akron Falls Park [Sec 6]
 Oct 18    Sat - 10:00am    Marion Invitational                     Marion HS [Sec 5] 
 Oct 21    Tues- 4:15pm     Cardinal 7th-8th & JV Challenge (Mod-JV only)  Newark Valley [Sec 4]
 Oct 22    Wed - 4:00pm     OHSL Liberty League Champ               Jordan-Elbridge HS
 Oct 22    Wed - 4:00pm     OHSL Patriot League Champ               Highland Forest
 Oct 25    Sat - 9:30am     John Bernard (Adirondack) Inv  [Course Map] Adirondack HS, Boonville, NY
 Oct 25    Sat - 9:30am     Harvest Classic Invitational            Schodack Island State Park [Sec 2]
 Oct 30    Thur- 10:00am    Section IV Championship                 Chenango Valley State Park
 Nov 1     Sat - 11:00am    Section III Championship                Vernon-Verona-Sherrill HS
 Nov 8     Sat - 9:00am     NYSPHSAA State Championship             SUNY Canton [Sec 10]
              (Approximate)   Girls D - 9:00    Boys D - 11:00
                 (Times)      Girls A - 9:30    Boys A - 11:25
                              Girls B - 10:00   Boys B - 11:50
                              Girls C - 10:30   Boys C - 12:15    
 Nov 15    Sat - 12:15pm    NY Federation Championship              Bowdoin Park 
 Dec 6     Sat - Noon       NXN Nike XC Nationals  <-web-link       Portland, Oregon
 Dec 13    Sat - 10am       Footlocker Nationals  <-web-link        Balboa Park, San Diego, CA
----------------------------------------------------------------------
 

Developed and maintained by Bill Meylan