XC Race Page 2018 (on TullyRunners.com)

 

Girls & Boys XC Performance Database

Race Results

Articles

Archives

Contact Info

Home

 

Cross Country 2018

Foot Locker National Finals (Dec 8) ... Sydney Masciarelli (164 speed rating) edges Katelynn Hart (164 speed rating) ... Cole Hocker wins (199 speed rating)

Highest National Speed Ratings in 2018 (as of Dec 9)

Preview of Footlocker Nationals with Speed Ratings (Dec 3)

------------------------------------------------------------------------

NXN Nike Cross Nationals (Dec 1) ... Summit OR Girls win impressively ... New York Girls take 4 of top 6 spots again with Katelyn Tuhoy winning again and Kelsey Chmiel 2nd, Claire Walters 5th, Brooke Rauber 6th ... Loudoun Valley VA Boys win impressively.

Foot Locker West Regional (Dec 1)

Projections & Preview for NXN Nationals (posted Nov 27) ... Boys Toss-up (Loudoun Valley, Great Oak, Fayetteville-Manlius) ... Six Girls Teams could win ... Excellent individual races ... Actual Scores Added (Dec 1)

------------------------------------------------------------------------

NXN New York Regional (Nov 24) ... FM Boys & Saratoga Girls win (FM Girls 2nd)

NXN Northeast Regional (Nov 24)

NXN Southeast Regional (Nov 24) ... Loudoun Valley Boys win

California State Championship (Nov 24) ... Great Oak Boys very good

Foot Locker Northeast (Nov 24) ... Sydney Mascarelli-161, Marlee Starliper-159

Foot Locker Midwest Regional (Nov 24)

Foot Locker South Regional (Nov 24)

NXN New York Open Races (Nov 24)

NXN New York Regional Projection (posted Nov 21) ... Actual Scores Added (Nov 24)

------------------------------------------------------------------------

NXN Southwest Regional (Nov 17) ... Mountain Vista Girls & Dakota Ridge Boys win

NXN South Regional (Nov 17) ... London Culbreath-154

California Southern Section Finals (Nov 17) ... Great Oak Boys & Girls top teams ... many good teams performances

New Jersey Meet of Champions (Nov 17) ... CBA Boys win ... Devin Hart-194, Jack Stanley-194, Abby Loveys-149

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Nov 17) ... CA San Diego Section ... Massachusetts All State (Ryan Oosting-197, Lucas Aramburu-193, Grace Connolly-151) ... CA Central Coast Section ... CA North Coast Section (Dublin Boys & Granada Girls).

Note - NY Federation Meet - Cancelled due to snow storm

------------------------------------------------------------------------

XC Leaderboard 2018 Page (Nov 12 - update)
 ... Girls Individuals (NY STATE) 
 
... Boys Individuals (NY STATE)
 ... Girls Individuals (Section 3)
 
... Boys Individuals (Section 3)

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Nov 10) ... Ohio State Champ (Beavercreek Girls, Tayor Ewert-152; Conant Smith-191) ... Virginia State Champ (Loudoun Valley .. Sam Affolder-192) ... New England Champ (La Salle Academy Boys) ... Florida State Champ (Bolles Boys) ... Maryland State Champ (Severna Park Boys) ... Arizona State Champ ... New Mexico State Champ (Kashon Harrison-192) ... Delaware State Champ (Connor Nisbet-190) ... Alabama State Champ (Huntsville Boys & Auburn Girls) ... New Jersey Group Champ (Jack Stanley-192, Abby Loveys-151) ... Massachusetts Eastern (Ryan Oosting-196** .. Grace Connolly-158**).

NXN Heartland Regional (Nov 11) ... Wayzata Girls win

NXN Midwest Regional (Nov 11) ... Naperville North Girls & Hershey IL Boys win

NXN Northwest Regional (Nov 10) ... Summit OR Girls & Kamiakin WA Boys win

NYSPHSAA Championship - Girls (Nov 10) ... Saratoga Girls edge Fayetteville-Manlius by 1 point ... Tully Girls win Class D ... Some excellent speed ratings: Katelyn Tuohy (169), Kelsey Chmiel (163), Claire Walters (156), Brooke Rauber (153)

NYSPHSAA Championship - Boys (Nov 10) ... Fayetteville-Manlius Boys break Team course record with excellent performance ... Some excellent speed ratings: Shea Weilbaker (192), Tyler Berg (192), Parker Stokes (190)

CHSAA Championship (Nov 10)

PSAL Championship (Nov 10)

Projections For the NYSPHSAA State Meet ... (posted Nov 7th) ... Actual Scores Added (Nov 10)

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Nov 3) ... Connecticut Open Champ ... Pennsylvania States (Marlee Starliper-154, Patrick Anderson-190) ... Minnesota State Champ (Emily Covert-153 .. Good girls teams) ...Illinois State Champ (Many good performances .. Naperville North & Yorkville Girls .. Katelynn Hart-152, Katrina Schlenker-150) ... Michigan State Champ (Ericka Vanderlende-155, Nick Foster-193) ... Texas State Champ (Alex Maier-193 .. Ashlyn Hillyard-152) ... Oregon State Champ (Summit & Jesuit Girls) ... Washington State Champ (Kamiakin Boys & North Central Girls).

Selected Speed Ratings More (More Out-of-State) (Nov 3) ... Missouri State Champ ... Tennessee State Champ (Jake Renfree-190) ... New Hampshire MOC ... Rhode Island States (Bishop Hendricken & LaSalle Boys) ... Arkansas State Champ ... North Carolina State Champ ... South Carolina State Champ (Colin Baker-196**) ... Georgia State Champ ... Kentucky State Champ

NYSAIS Championship (Nov 4)
MMAA All-Catholic (Buffalo) (Nov 4)

Section 8 Championship (Nov 4)

Section 3 Championship - Girls (Nov 3) ... Fayetteville-Manlius Girls over Liverpool by 1 point
Section 3 Championship - Boys (Nov 3) ... Fayetteville-Manlius Boys score perfect 15 points

Section 1 Championship (Nov 3)
Section 5 Championship (Nov 3)

Section 2 Championship (Nov 2) ... Kelsey Chmiel (158 speed rating) ... Saratoga Girls very good ... Burnt Hills Boys very good
Section 6 Championship (Nov 2)
Section 7 Championship (Nov 2)
Section 9 Championship (Nov 2)
Section 11 Championship (Nov 2)

Section 4 Championship (Nov 1) ... Parker Stokes (M-E) fastest boy (190 speed rating)
Section 10 Championship (Nov 1)

Projections for Section 3 Championships (posted Oct 31) ... Actual Scores Added (Nov 3)

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Oct 27) ... Minnesota 6AA Section (Emily Covert-155 ... Wayzata Girls very good, and other good performances) ... Shore Conf  Champ NJ (CBA Boys .. Devin Hart-191) ... PA District 3 Champ (Marlee Starliper-153) ... Indiana State Champ (Fort Wayne Carroll Girls, Carmel Boys .. Cole Hocker-193) ... Colorado State Champ (Cole Sprout-197, Mason Norman-191 .. Mountain Vista Girls) ... Idaho State Champ (Boise Senior Girls) ... Wisconsin State Champ (Drew Bosley-191 .. Muskego Girls) ... Michigan Region 01-1 (Ericka Vanderlende-154) ... Iowa State Champ ... Vermont State Champ ... Kansas State Champ ... North Dakota States ... Ohio Regional Troy (Taylor Ewert-150) ... IL 3A Sect - Waubonsie (Naperville North Girls) ... PA District 7 WPIAL ... PA District 1 (Downingtown West Boys) ... Oklahoma State Champ ... IL 3A Quincy Sect (Yorkville Girls) ... Apache Invitational CA.

NSCHSAA Championship (Oct 28)
BQ-NY CHSAA Championship (Oct 28)
Section 8 Class Championship (Oct 28)
PSAL Borough Championships (Oct 28)

Adirondack Bernard Invite (Oct 27)
CVAC Championship (Sec 7) (Oct 27)
ECIC Championship (Sec 6) (Oct 27)
Niagara-Orleans XC Champ (Oct 27)
Niagara Frontier XC Champ (Oct 27)
Monroe County Championship (Oct 27)
Wayne Finger Lakes Champ (Oct 27)
Harvest Classic Invitational (Oct 27)

Northern Counties Champ (Oct 26)
Westchester County Champ (Oct 26)
OCIAA CC Championship (Oct 26)
CCAA  Championship (Oct 26)
... (Maple Grove)
Colonial Council Champ (Oct 26)
IAC Championship Meet (Oct 26)
Ivy Prep Championship (Oct 26)

Rockland County Champ (Oct 25) ... Katelyn Tuohy (172 speed rating), North Rockland Girls good team performance
MHAL Championship Meet (Oct 25)
Section 10 Interdivisional (Oct 25)
Genesee-Livingston Champ (Oct 25)
Adirondack League Champ (Oct 25)

OHSL Liberty Championship (Oct 24)
WAC XC Championship (Oct 24)

OHSL Patriot Championship (Oct 23) ... Brooke Rauber (Tully) wins by 3 minutes (150 speed rating)
STAC Championship (Oct 23)
Section 11 - Divisional Champ (Oct 23)
Wasaren League Champ (Oct 23)
Patroon Conference Champ (Oct 23)
Foothills Council Championship (Oct 22)

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Oct 20) ... Mt SAC Invite CA (Great Oak Boys & Girls .. Kevin Ramos-194, Crayton Carrozza-191, Kristin Fahy-148) ... Indiana Semi-State 2 (Cole Hocker-191) ... Indiana Semi-State 3 ... Montana State Champ (Hellgate Girls) ... Wyoming State Champ (Sydney Thorvaldson-147) ... South Dakota State Champ ... Nebraska States ... Boston AA Mayors Cup (Sydney Masciarelli-154) ... IL 3A Reg-Lake Park (Katelynn Hart-153 .. Wheaton Warrenville S) ... Colorado 5A Region 2 (Mountain Vista Girls) ... Ohio District Trumbull (Vincent Mauri-190) ... IL 3A Reg-Oswego (Naperville North Girls very good) ... Joe O'Neill Invite DE ... Texas 6A - Region 1 (Southlake Carroll, Flower Mound) ... Texas 6A - Region 2 (The Woodlands) ... Texas 5A - Region 2 ... Texas 5A - Region 1.

Brown Northeast Invitational (Oct 20) ... Grace Connolly (Natick MA) - 154 speed rating ... Many NY teams ran in this Rhode Is meet

Section 1 Coaches Invitational (Oct 20) ... Katelyn Tuohy - Bowdoin Park course record (174 speed rating)

Weedsport Invitational (Oct 20)
CSC (Center States Conf) Champ (Oct 20)
Marathon Invitational (Oct 20)
... Parker Stokes (Maine-Endwell) - 188 speed rating
Clarence Invitational (Oct 20)
Marion CC Invitational (Oct 20)
NYC Cross Country Carnival (Oct 20)
Marty Lewis Challenge (Oct 20)

Tri-Valley League Championship (Oct 19)
Greenwich Invitational (Oct 19)
Albany County Championship (Oct 19)
Rensselaer County Champ (Oct 19)
Sunset Stampede (Lake Shore) (Oct 19)
Alexander Invitational (Oct 19)

Utah State Championships (Oct 17)
SCAC League Championship (Oct 17)
... FM Boys & Liverpool Girls win team titles
Section 8 - Frosh/Soph Champ (Oct 17)
OHSL Patriot Junior High Meet (Oct 17)
(pdf file)

Frontier League Championship (Oct 16)
Whitney Point Invitational (Oct 16)

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Oct 13) ... Jefferson Co Champ CO ... Centennial Champ CO ... Coach Wood Invite GA ... Orange County Champ CA (Dana Hills Boys) ... Mid Penn Conf Champ (Marlee Starliper-149) ... GMAA Invite MI (Abby Vanderkooi-150) ... Greater Western Ohio Conf (Taylor Ewert-151) ... Third Battle Invite VA (Loudoun Valley Boys) ... Inland Empire CA ... Rough Rider Invite CA ... MileStat.com Invite VA ... Indiana Regional 10 (Cole Hocker-190) ... Lake Conference Champ MN (Wayzata Girls & Boys) ... Texas UIL 6A-District 5 ... Warner Pacific Classic OR (Summit Girls very good) ... Greater Miami Conf OH ... MSCCA Champ TN (Silas Winders-190).

Manhattan Invitational - BOYS (Oct 13) ... Bishop Hendricken wins Eastern States with FM second ... Charles Hicks (Bolles FL) individual winner (191 speed rating)

Manhattan Invitational - GIRLS (Oct 13) ... Claremont CA over Liverpool (72-85) in Eastern States ... Claire Walters (FM) fastest girl (151 speed rating)

Suffolk Officials Invitational (Oct 13) ... Katelyn Tuohy (173 speed rating) ... Shea Weilbaker (192 speed rating)
Burnt Hills Invitational (Oct 13) ... Burnt Hills Boys very good ... Tyler Berg (190 speed rating)
Auburn CC Invitational (Oct 13)
Rome Coughlin Invitational (Oct 13)
Alden Bulldog Stampede (Oct 13)
Spartan Waterfront Invite (Oct 13)
Cuba-Rushford Invitational (Oct 13)
Pembroke Invitational (Oct 13)
North Country Invitational (Oct 13)
Ben Boice Invitational (Oct 13)

Newark Valley Bob Greene Invite (Oct 12) ... Parker Stokes (Maine-Endwell) new course record in the mud (188 speed rating)

Article - Speed Rating Note 2018 ... Boring article only for people interested in speed ratings

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Oct 6) ... Naperville Twilight IL (Katelynn Hart-152 .. Naperville & Yorkville Girls) ... Allendale Falcon MI (Ericka Vanderlende-150, Abby Vanderkooi-149) ... Utah Region 8 Champ ... Utah Region 4 Champ (American Fork Boys) ... Great American Fest NC (Loudoun Valley Boys, 3 boys 190s, Kelsey Chmiel-154) ... Clovis Invitational CA (Great Oak Boys very good, Liam Anderson-192, Great Oak Girls) ... Portage Invite MI (Alex Comerford-192, Nick Foster-191, Abby Vanderkooi-149) ... Jesse Owens Classic AL (Sasha Neglia-148) ... Disney Classic FL ... Wendy's Invitational NC ... Richland Invite WA ... Hole in the Wall WA (North Central Girls) ... Oxford Classic OR (Summit Girls) ... Woods Train Run VT ... Utah Region 9 Champ.

New Jersey Shore Coaches Invite (Oct 6) ... Katelyn Tuohy 177.0 speed rating

Tully XC Invitational (Oct 6) ... Brooke Rauber (Tully) course record (149 speed rating)

Beaver River Invitational (Oct 6)
Whitesboro Invitational (Oct 6)
Grout Run Invitational (Oct 6)
Glover Invitational (Oct 6)
Brewster Bear Invitational (Oct 6)
Midlakes Move Invitational (Oct 6)
Saugerties Invitational (Oct 6)
Southern Tier Classic (Oct 6)
Stock-Conwicke Invitational (Oct 6)

St. Anthony's Invitational (Oct 5) ... (Sunken Meadows)
Scarsdale Invitational (Oct 5)
Tom Knipfing Invitational (Oct 5)
Town of Amherst Champ (Oct 5)

Westhampton Beach Invite (Oct 4)
Delhi Jack Gariepy Invitational (Oct 3)

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Sept 29) ... Desert Twilight Fest AZ (Cole Sprout-192, Boise ID Girls) ... Paul Short Run PA ... McNeil Invite TX (London Culbreath-152) ... Nike South Texas ... Carlisle Invite PA ... Roy Griak Invite MN (Emily Covert-153 .. Yorkville & Naperville N Girls and others) ... Stanford Invite CA (Claremont Girls & Boys and others) ... Nike Portland Inv OR (Summit Girls good) ... Alaska State Champ ... FLrunners.com Inv ... Peoria Invite IL ... Nike Valley Twilight IN (Cole Hocker-193) ... Greater Louisville Classic KY ... Mountain West Classic MT ... Panther Invite OH ... Cedar Invite UT ... Greensboro Inv NC.

McQuaid Invitational - BOYS (Sept 29) ... Dana Hills CA wins AAA Seeded Race ... Tyler Berg (Burnt Hills) & Shea Weilbaker (Saratoga) fastest (190 speed ratings)

McQuaid Invitational - GIRLS (Sept 29) ... Lee's Summit West MO wins AAA Seeded Race ... Jenna Schulz (Liverpool) fastest (146 speed rating)

EJ Hermann Invitational (Sept 29)
Suffolk Coaches Invitational (Sept 29)
John Killian Invitational (Sept 29)
Galway Invitational (Sept 29)
Nassau Coaches Invite (Sept 29)
Maine-Endwell Matzke Invite (Sept 29)
NYC Mayor's Cup (Sept 29)
Six Flags Wild Safari NJ (Sept 29)

Lancer CC Invitational (Sept 28)
Fayetteville-Manlius / Liverpool / WG Dual (Sept 26)

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Sept 22) ... Butte Invite MT... Nebo Invite Utah (American Fork Boys) ... Coronado Cougar CO ... Bob Firman Inv ID (Great Oak, Boise Girls; Grant Gardner-191) ... PIAA Foundation PA ... Chili Pepper Fest AR ... Rim Rock Farm KS ... Manchester Inv NH (Bishop Hendricken Boys) ... Bull Run Inv MD ... Loudoun County Champ VA (Loudoun Valley) ... Midwest Invite WI (Drew Bosley-190) ... Wingfoot Classic GA ... Saturday Night Lights OH ... Dave Sanders Inv Co (Easton Allred-193 .. Mountain Vista Girls) ... Dana Hills Invite CA ... Milaca Meg Meet MN (Wayzata Girls .. Tierney Wolfgram-149) ... Culver Academies Inv IN ... Pat Patten Inv CO ... Palatine Invite IL ... Nike Battle 509 WA ... Canterbury Inv CT (Sidney Masciarelli-149) ... Katie Caples Inv FL.

Ocean State Invite (Rhode Is) (Sept 22) ... Katelyn Tuohy (N Rockland) pops a huge Speed Rating of 175.71

Baldwinsville Invitational (Sept 22) ... Burnt Hills Boys very good
Bowdoin Park Classic (Sept 22) ... Good team performances from CBA-NJ, La Salle Academy RI and others
Owego Invitational (Sept 22)
East Aurora Invitational (Sept 22)
Bob Pratt Invitational (Sept 22)
Xavier Invitational (Sept 22)
Tartan Invitational (Sept 22)
Leroy Invitational (Sept 22)
Salmon River Mud Run (Sept 22)
Penfield-Irondequoit Invite (Sept 21)
STAC West League Meet (Sept 17)
... Corning Girls & Boys

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Sept 15) ... Rochester Mayo MN ... Hutchinson Inv MN ... White Clay Creek Classic DE ... Great Falls Inv MT ... MSU Spartan Inv MI (Nick Foster-191, Corey Gorga-190 .. Adelyn Ackley & Jaden Theis-150) ... Briarwood Invite PA ... Trinity/Valkyrie Inv KY ... Richard Spring Inv IL (Katelynn Hart-149 .. Wheaton Warrenville South Boys) ... Bale-N-Trail FL ... BYU Autumn Classic (American Fork Boys) ... Metro Invite MN ... Northwest Classic OR (Summit Girls) ... FlashRock Invite IN (Cole Hocker-192) ... Lakeville Applejack MN ... Fort Steilacoom WA.

Woodbridge Classic California (Sept 15) ... Fast races in California (Great Oak & Others)

East Syracuse-Minoa Invite (Sept 15)
New Hartford Invitational (Sept 15)
Queensbury Invitational (Sept 15)
Jim Smith Invitational (Sept 15) ... First Sunken Meadow Invite of the season.
Suffern Invitational (Sept 15)
Regis Invitational (Sept 15)
Lady Viking Classic (Sept 15)
Fort Plain Invitational (Sept 15)
West Seneca Invitational (Sept 15)
Section 7 Invitational (Sept 15)
Dan Purdy Invitational (Sept 15)
McDaniel-Baxter Invitational (Sept 15)
Wayne Invitational (Sept 15)
Cato-Meridian Invitational (Sept 15)
Peconic Invitational (Sept 13)

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Sept 8) ... PTXC 10 Invite PA (Loudoun Valley Boys) ... First To The Finish IL (Naperville North Girls) ... Liberty Bell Invite CO (Mountain Vista Girls very good) ... Harry Groves Spiked Shoe PA ... Murray Invite UT ... Harvey Braus Inv IL (Katelynne Hart-145) ... Rumble Through Jungle KY ... Bozeman Invite MT ... Tiger Grizz Invite ID ... Laguna Hills Inv CA ... SEC Jamboree #1 MI ... Southlake Carroll TX ... Cool Breeze CA ... St. Vrain Invite CO ... Knights Crossing VA ... Wasatch Invite UT ... Ash Creek Festival OR (Summit Girls) ... Cherokee Classic TN (Cole Bullock-192 speed rating) ... Mason Invite OH ... Friday Night Lights NC (Weddington Boys).

Chittenango Invitational (Sept 8) ... Fayetteville-Manlius Boys open impressively ... Claire Walters (FM) fastest girl of the day (147 speed rating), but the FM Girls were beaten by Shenendehowa ... Liverpool Girls top team in the merge.

Luke Parlatore Invitational (Sept 9)
Guilderland Invitational (Sept 8) ... Burnt Hills Boys very good performance
Warwick Wave Mania Invite (Sept 8) ... Abby Loveys (Randolph NJ) - 145 speed rating
Red Dragon Invitational (Sept 8)
Somers Big Red Invitational (Sept 8)
Red Jacket Early Bird Invite (Sept 8)
Blackbird Invitational (Sept 8)
Washingtonville Wizard Invite (Sept 8)
Oneonta (Dave Forbes) Invite (Sept 8)
Windsor Invitational (Sept 8)

Red Raider Run Invite (Sept 7) ... Katelyn Tuohy starts season with a training run.
Springstead (Shaker) Invite (Sept 7)

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Sept 1) ... St. Olaf Showcase MN (Wayzata Girls; Emily Covert - 153 speed rating) ... Utah Pre Region 8 Mt ... Hamilton County IN ... Utah Pre Region 4 (American Fork Boys) ... Seaside Invite CA (Great Oak) ... Marcus I Invite TX ... Columbus Catholic WI (Wayzata Boys) ... Terre Haute St Preview IN ... Centaurus Invite CO ... Marion Invite IN ... Bear Mt River Run PA ... Brooks Memphis Twilight TN ... Stewartville MN (Grace Ping-146) ... Bill Chapman Inv OR ... Seahawk Invite MD ... Eye Opener SC ... Homestead Highlander WI ... Arapahoe Warrior CO ... Battle Mountain Inv CO ... Utah County Inv UT (Lone Peak Girls) ... Weber State Inv UT ... THE Invitational Oregon (Summit Girls) ... Jungle Run NC ... Boise City Meet ID (Boise Senior Girls).

Fonda-Fultonville Invite (Sept 1)
Niskayuna XC Ekiden (Sept 1)
Highlander Twilight 4K (Aug 31)
KNOX Invitational 4K (Aug 31)

------------------------------------------------------------------------

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Aug 25) ... Utah Pre Region 10 ... Cheyenne Mt Stampede CO ... Vista Nation 2-Mile CO ... Great Meadow VA (Kelsey Chmiel, Saratoga - 162 speed rating) ... SUU Invite Utah ... WNC Carnival NC ... Providence Inv NC ... Michigan Catholic Inv (Jaden Theis - 151 speed rating) ... Muskegon Catholic Inv MI (Abby Vanderkooi-149) ... Benzie Pete Moss MI (Adelyn Ackley-147) ... Tiger Run KY ... Jimmy Driscoll Inv ID ... Alaska State Preview.

Note for Out-of-State ... Freshman Abby Vanderkooi (Michigan) pops a 152 speed rating (see rating and associated info).

Selected Speed Ratings (Out-of-State) (Aug 18) ... Portage Earl Bird MI (Ericka VanderLende - 148 speed rating) ... Highland Invite UT ... Premier Invite UT ... OHSAA Early Season OH ... Huntington North IN ... Tsalteshi Invite AK ... Plano ISD Invite TX ... Cedar All Comers UT.

------------------------------------------------------------------------

Pre-Season National TEAM Preview 2018:
 ...
Girls - National Team Pre-Season Projection
(July 26) ... #1-Wayzata MN, others close ... Fayetteville-Manlius Girls (#6), Saratoga (#13) & Liverpool (#15)
 ...
Boys - National Team Pre-Season Projection (July 26) ... #1-Loudoun Valley VA, others close ... Burnt Hills (#3), Fayetteville-Manlius (#4)

Pre-Season NY TEAM Previews 2018:
 ....
Top Girls Teams in NY State Pre-Season Projection (July 19)
 ....
Top Boys Teams in NY State Pre-Season Projection (July 19)
 

Pre-Season Previews 2018:
 
.... Profiles - National Top Individual GIRLS (with Rankings)
(July 14) ... #1 - Katelyn Tuohy
 
.... Profiles - National Top Individual BOYS (with Rankings)
(July 14) ... Wide Open at Top

Pre-Season Previews 2018:
 
.... Profiles - Top Individual GIRLS in NY State & Rankings by Class
(July 11)
 .... Profiles - Top Individual BOYS in NY State & Rankings by Class
(July 11)

Dan Doherty's XC Preseason NY Girls Teams to Watch & Returning All-Staters (June 25)
Matt Hemmer's XC Preseason NY Boys Teams to Watch & Returning All-Staters (update July 2)


...
Cross Country Schedule 2018 (updated Oct 9)
... NYSPHSAA XC
Classes for 2018 (updated Aug 31)

XC Databases ... Updated Dec 10, 2018

 

 

 

Developed and maintained by Bill Meylan