[TullyRunners Home Page] .. [ Boys Pre-Season Profiles ]

Pre-Season ... Profiles of Top NY State GIRLS - Cross Country 2019

 Individual Runner Watch List - Girls 2019

Further Below by Class ... "Watch-List" Pre-Season Rankings for Class A, B, C, D & CHSAA-PSAL-AIS" ... (they are mostly sorted by last year's overall speed ratings

Remember - These are my own Watch-Lists ... I make them available so viewers can see who the top individuals are and what they have done ... and I do not take the exact order of the lists too seriously ... Once the season begins, these lists are not used in any way to rank individual runners.

 Profiles of the Top Returning NY State Girls  - posted July 12, 2019

How To Read the Table Information: The number following the name is the school grade for the 2019 XC season. The "Class" in parentheses pertains to the 2019 XC season.  The XC data listed below the name are, in order, the race name, race date, place, actual race time, and speed rating (higher is faster).  Selected track data are also listed for most runners ... Girls XC performance database and Girls track & field performance database are available on separate web-pages.

 

Katelyn Tuohy    12    North Rockland    (Section 1 - Class A)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

In 2018 and 2017, Katelyn Tuohy had the best XC seasonal performances by any female harrier in the history of US high school cross country ... Katelyn won back-to-back NXN National championships with impressive performances ... she shattered course records at many top venues ... she had three speed ratings in the 170s in 2017 and topped that with five speed ratings in the 170s in 2018 (including a 177 rating when shattering the course record at Holmdel Park in New Jersey)... She was undefeated and typically won races by large margins, and was the Overall XC Runner-of-the Year in New York in 2018 and 2017.

Katelyn has set multiple NY State & National Class Records during both Indoor and Outdoor Track over the past two years ... During indoor track, she ran the 3000 meters in 9:01.81 at the Dr. Sanders Invite and won the New Balance 2-Mile in 9:51.05.

Katelyn Tuohy enters the 2019 season as the top-rated runner in the Nation ... It will be interesting to see her performance level this coming season.

 NXN Nationals          12/1/2018    1   16:37.8   167
 NXR New York Champ     11/24/2018   1   17:14.0   165
 NY States-Class A      11/10/2018   1   17:02.1   169
 Rockland County        10/25/2018   1   15:55.62  172
 Sec 1 Coaches-V2       10/20/2018   1   16:45.2   174
 Suffolk Officials Inv  10/13/2018   1   16:52.97  173
 Shore Coaches NJ       10/6/2018    1   16:21.0   177
 Ocean State Inv-RI     9/22/2018    1   16:06.87  176
 Red Raider Run         9/7/2018     1   18:43.9   119
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/2/2017    1   16:44.7   172
 NXR New York Champ     11/25/2017   1   17:01.0   170
 NY Federation          11/18/2017   1   16:52.4   172
 NY States-Class A      11/11/2017   1   17:51.4   167
 Section 1-Class A      11/4/2017    1   17:10.31  167
 Rockland County        10/26/2017   1   15:55.3   168
 Section 1 Coach-V2     10/21/2017   1   17:28.6   160
 Manhattan Var C        10/14/2017   1   13:21.8   166
 Grout Run - V2         10/7/2017    1   14:06.88  159
 Red Raider Run         9/8/2017     1   16:24.99  158
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/3/2016    13  17:58.5   149
 NXR New York Reg       11/26/2016   5   18:15.2   144
 NY Federation          11/19/2016   2   18:21.2   146
 NY States-Class A      11/12/2016   2   17:36.7   151
 Section 1-Class A      11/5/2016    1   18:09.8   146
 Rockland County        10/28/2016   1   16:55.0   152
 Sec One Coaches-V3     10/16/2016   1   18:17.10  144
 Manhattan Inv-Champ    10/8/2016    1   14:12.4   147
 Grout Run Inv-D1       10/1/2016    1   14:37.59  146
 McDaniel-Baxter-V6     9/24/2016    2   17:45.9   148
 Red Raider Run         9/9/2016     5   20:17.81  95
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/5/2015    49  18:11.6   136
 NXN NY Regional        11/28/2015   6   18:20.2   142
 NY Federations         11/21/2015   5   18:19.8   143
 NY States-Class A      11/14/2015   10  18:41.3   136
 Section 1-Class A      11/7/2015    1   18:16.6   146
 Rockland County        10/29/2015   2   17:22.52  145
 Sec One Coaches-D3     10/17/2015   1   18:28.3   143
 Manhattan Inv-Champ    10/10/2015   6   14:16.1   145
 Grout Run Inv-V1       10/3/2015    1   15:10.20  137
 Red Raider Run         9/25/2015    2   17:43.54  135
 Crusader Pre-State-V5  9/19/2015    1   19:34.7   128
 
   Track (selected races):
 NY State Champ        6/7/19    3000m    1   9:21.90
 Section 1-StQual-D1   6/1/19    1500m    1   4:25.21
 Section 1-StQual-D1   6/1/19    3000m    1   9:27.56
 Section 1-Class A     5/23/19   1500m    1   4:32.37
 Section 1-Class A     5/23/19   800m     1   2:11.01
 Rockland County       5/17/19   1500m    1   4:25.92
 Rockland County       5/17/19   800m     1   2:12.11
 Loucks Games          5/11/19   1 Mile   1   4:46.24
 Penn Relays           4/25/19   1600m R      4:36.94
 Red Raider Relays     4/18/19   3200m    1   9:53.30
 New Bal Nationals     3/10/19   2 Mile   1   9:51.05
 New Bal Nationals     3/8/19    1600m R      4:41.93
 NY State Champ        3/2/19    1500m    1   4:24.01
 NY State Champ        3/2/19    3000m    1   9:15.35
 Section 1-StQual      2/17/19   1500m    1   4:27.34
 Varsity Classic       2/4/19    1600m R      4:45.05
 Section 1-Class A     2/2/19    1000m    1   2:50.39
 Metropolitan Inv      1/30/19   800m     1   2:12.47
 Dr. Sander Invite     1/26/19   3000m    3   9:01.81
 Millrose Trials       1/9/19    1 Mile   1   4:39.15
 Ocean Bz Freedom      1/5/19    1000m    1   2:48.77
 Pearl Riv Hol Fest    12/27/18  3000m    1   9:41.7
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/17/18   1 Mile   1   4:33.87
 NY State Champ        6/9/18    1500m    1   4:14.45
 NY State Champ        6/8/18    3000m    1   9:09.71
 Section 1-StQual D1   6/1/18    1500m    1   4:22.37
 Section 1-StQual D1   5/31/18   3000m    1   9:15.20
 Section 1-Class A     5/26/18   800m     1   2:09.43
 Loucks Games          5/12/18   1 Mile   1   4:45.61
 Loucks Games          5/11/18   3200m    1   9:47.88
 Gold Rush             4/28/18   1 Mile   1   4:43.66
 Red Raider Relays     4/21/18   800m R       2:12.21
 Red Raider Relays     4/20/18   3200m    1   10:08.13
 New Bal Nationals     3/11/18   2 Mile   1   9:58.89
 New Bal Nationals     3/10/18   800m R       2:08.83
 New Bal Nationals     3/9/18    1600m R      4:38.62
 NY States Champ       3/3/18    1500m    1   4:23.38
 Section 1-StQual      2/21/18   1500m    1   4:23.91
 Section 1-Class A     2/10/18   1000m    1   2:53.16
 Section 1-Class A     2/10/18   1500m    1   4:39.76
 Millrose Games        2/3/18    1 Mile   4   4:47.10
 Rockland County       1/28/18   1000m    1   2:49.72
 VA Showcase           1/20/18   5000m    1   15:37.12
 Millrose Trials       1/10/18   1 Mile   1   4:43.62
 Ocean Bz Freedom      1/6/18    3000m    1   9:05.26
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/18/17   1 Mile   1   4:45.95
 NY States Champ       6/10/17   1500m    1   4:18.51
 Section 1-StQual-D1   6/2/17    1500m    1   4:26.12
 Section 1-Class A     5/25/17   3000m    1   9:30.28
 Rockland County       5/20/17   1500m    1   4:25.11
 Loucks Games          5/13/17   1 Mile   1   4:49.43
 Loucks Games          5/11/17   1200m R      3:28.02
 League 1C Champ       5/4/17    1500m    1   4:26.72
 Penn Relays           4/27/17   1600m R      4:50.73
 Mountie Madness       4/21/17   1600m    1   4:50.01
 Red Raider Relays     4/12/17   3200m    1   10:35.31
 New Bal Nationals     3/11/17   800m R       2:11.07
 New Bal Nationals     3/10/17   1600m R      4:50.26
 NY State Champ        3/4/17    1500m    2   4:25.86
 Section 1-StQual      2/24/17   1500m    1   4:32.02
 Sec 1-Class A         2/8/17    1000m    1   2:47.86
 Varsity Classic       2/6/17    1600m R      4:50.0
 Metropolitan Inv      2/1/17    800m     1   2:12.0
 Stanner Games         1/14/17   1 Mile   1   4:48.29
 Freedom Games         1/7/17    3000m    2   9:42.63

 

Claire Walters    12    Fayetteville-Manlius    (Section 3 - Class A)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Claire Walters was the top finisher for the FM Girls at NXN Nationals (5th-place for the second straight year and the #3 overall returning runner from NXN Nationals) ... Speed rating of 156 at NXN Nationals and three more in the 150s ... As can be seen below, Claire performed remarkably well in her previous years of XC ..... Set major track PRs at 3000m (9:36.31) and 1500m (4:33.50), and an excellent 4:43.34 1600m relay split at Penn Relays ... showed improved speed at 800m (2:15.94 relay split) ... Claire Walters enters the 2019 season as a top national harrier.
 NXN Nationals          12/1/2018    5   17:13.3   156
 NXR New York Champ     11/24/2018   2   17:54.7   152
 NY States-Class A      11/10/2018   3   17:42.6   156
 SCAC Championship      10/17/2018   1   17:39.8   146
 Manhattan Inv-Var B    10/13/2018   1   13:57.1   151
 FM-Liverpool-WG Dual   9/26/2018    1   17:41.4   145
 Chittenango Inv-1      9/8/2018     1   17:50.7   147
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/2/2017    5   17:55.0   149
 NXR New York Champ     11/25/2017   3   18:17.3   144
 NY States-Class A      11/11/2017   3   19:11.6   140
 Section 3-Class A      11/4/2017    1   17:44.4   151
 SCAC Championship      10/18/2017   2   17:35.8   142
 Manhattan East St      10/14/2017   1   14:13.2   147
 Wayne Invite-D1        9/16/2017    8   19:27.0   117
 VVS Invitational-D1    9/9/2017     1   18:14.3   143
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/3/2016    20  18:05.7   146
 NXR New York Reg       11/26/2016   3   17:58.8   149
 NY States-Class A      11/12/2016   4   17:45.8   148
 Section 3-Class A      11/5/2016    1   17:59.0   147
 CNYCL Championship     10/26/2016   2   17:38.5   142
 Manhattan Inv-Champ    10/8/2016    5   14:30.0   141
 McDaniel-Baxter-V8     9/24/2016    2   18:15.1   138
 Chittenago Inv-2       9/10/2016    1   18:38.5   138
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/5/2015    24  17:40.7   146
 NXN NY Regional        11/28/2015   26  19:14.4   124
 NY States-Class A      11/14/2015   1   17:53.5   152
 Section 3-Class A      11/7/2015    3   18:17.1   143
 CNYCL Championship     10/14/2015   3   17:00.7   142
 Manhattan Inv-Champ    10/10/2015   10  14:37.2   137
 Baldwinsville-Lg       9/26/2015    8   17:39.9   129
 VVS Invitational-2     9/12/2015    4   19:23.1   123
   Track (selected races):
 NY State Champ        6/8/19    1500m    3   4:33.50
 NY State Champ        6/8/19    800m R       2:16.80
 Section 3-StQual-D1   5/31/19   1500m    1   4:42.72
 Section 3-StQual-D1   5/31/19   800m R       2:15.94
 Section 3-Class AA    5/22/19   3000m    1   9:56.67
 SCAC Metro Champ      5/16/19   1500m    2   4:46.18
 SCAC Metro Champ      5/16/19   2000mSt  1   7:05.19
 SCAC Metro Champ      5/16/19   3000m    1   9:58.17
 Bville Arcaro Clas    5/10/19   1500m    1   4:34.96
 Chittenango Inv       4/26/19   2000mSt  1   6:57.03
 Penn Relays           4/25/19   1600m R      4:43.34
 New Bal Nationals     3/8/19    1600m R      4:51.20
 NY State Champ        3/2/19    3000m    7   9:48.40
 Section 3-StQual      2/13/19   3000m    2   9:36.31
 Millrose Games        2/9/19    1 Mile   12  5:03.22
 Section 3-Class AA    2/7/19    1500m    1   4:44.81
 Section 3-Class AA    2/7/19    3000m    2   9:58.36
 Kirschenheiter Inv    1/12/19   1500m    1   4:38.34
 John Arcaro Inv       1/5/19    1500m    1   4:36.20
 Constantino Inv       12/22/18  1000m    1   2:58.73
 Oscar Jensen Relays   12/15/18  3000m    1   9:47.48
 Mohawk Val Team Rly   12/7/18   1500m    1   4:34.91
   -------------        ----      ---          ----
 NY State Champ        6/9/18    800m R       2:16.51
 NY State Champ        6/8/18    3000m    5   9:56.77
 Section 3-StQual      5/31/18   3000m    1   10:00.89
 Section 3-StQual      5/31/18   800m R       2:20.70
 Section 3-Class AA    5/23/18   1500m    1   4:41.76
 Section 3-Class AA    5/23/18   2000mSt  2   7:11.00
 Section 3-Class AA    5/23/18   3000m    2   10:09.46
 SCAC Metro Champ      5/17/18   1500m    3   4:46.09
 SCAC Metro Champ      5/17/18   2000mSt  2   7:08.58
 Oneida Invite         5/12/18   3000m    1   9:53.54
 Chittenango Inv       4/27/18   1 Mile   2   5:02.14
 Chittenango Inv       4/27/18   2000mSt  1   7:09.72
 NY States Champ       3/3/18    3000m    5   9:58.79
 NY States Champ       3/3/18    800m R       2:20.74
 Section 3-StQual      2/18/18   3000m    3   10:01.48
 Jack Morse KickOff    12/16/17  1500m    1   4:45.62
   -------------        ----      ---          ----
 NY States Champ       6/10/17   2000mSt  5   6:58.00
 Chittenango Inv       4/28/17   1 Mile   5   5:05.07
 NY State Champ        3/4/17    3000m    6   10:02.08
 Section 3-StQual      2/18/17   3000m    1   10:01.09

 

Brooke Rauber    11    Tully    (Section 3 - Class D)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brooke Rauber was the NY State Sophomore Runner-of-the-Year in XC (she was the Freshman and the 8th-Grade Runner-of-the-Year in prior seasons) ... Brooke is the three-time defending State Class D champion and the top-rated Class D runner in NY State ... Finished an excellent 6th at NXN Nationals for the second straight year (and is the #4 returning runner from NXN Nationals).

Brooke set the National Freshmen Steeplechase Record in 2018  (6:45.34) and lower her Steeplechase PR in 2019 (6:41.95) and finished 2nd at New Balance Nationals (to Taylor Ewert) ... Again showed improved speed during Track and set PRs at 3000m (9:33.67), 800m (2:13.13) and 400m (58.51) ... Enters the 2019 season as a top-10 national harrier.

 NXN Nationals          12/1/2018    6   17:19.2   154
 NXR New York Champ     11/24/2018   4   18:09.3   147
 NY States-Class D      11/10/2018   1   17:52.4   153
 OHSL Patriot Champ     10/23/2018   1   18:07.6   150
 Manhattan Inv-E Sta    10/13/2018   2   14:15.1   144
 Tully Invite-Sm        10/6/2018    1   17:46.7   149
 McQuaid Invite         9/29/2018    2   16:59.0   143
 Jim Smith Inv-So       9/15/2018    1   19:12.22  140
 Chittenango Inv-1      9/8/2018     2   18:40.3   131
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/2/2017    6   17:56.7   148
 NXR New York Champ     11/25/2017   2   18:03.9   149
 NY States-Class D      11/11/2017   1   18:51.6   147
 Section 3-Class D      11/4/2017    1   18:41.8   132
 OHSL Patriot Champ     10/25/2017   1   17:49.1   143
 Section 1 Coach-V2     10/21/2017   2   18:59.5   130
 Tully Invite-Sm        10/14/2017   1   17:49.5   149
 McQuaid Inv-A-Sd       9/30/2017    1   16:52.4   146
 Wayne Invite-D4        9/16/2017    1   18:50.48  129
 VVS Invitational-D1    9/9/2017     2   18:18.9   142
  ----------              ------
 NXR New York Reg       11/26/2016   11  18:45.5   134
 NY Federation          11/19/2016   4   18:33.1   142
 NY States-Class D      11/12/2016   1   18:30.6   133
 Section 3-Class D      11/5/2016    1   19:00.0   127
 OHSL Patriot           10/25/2016   1   18:46.7   128
 Tully Invite-Sm        10/15/2016   1   18:30.2   134
 Paul Short Brown       10/1/2016    3   17:47.0   135
 McDaniel-Baxter-V6     9/24/2016    3   18:22.3   136
 ESM Invitational       9/17/2016    1   18:40.3   128
 Chittenago Inv-2       9/10/2016    2   18:51.3   134
  ----------              ------
 NXN NY Regional        11/28/2015   15  18:49.2   133
 NY Federations         11/21/2015   9   18:35.6   138
 NY States-Class D      11/14/2015   3   18:50.2   133
 Section 3-Class D      11/7/2015    2   19:17.6   123
 OHSL Patriot           10/28/2015   2   19:47.1   119
 Chittenango Inv        10/24/2015   1   19:04.8   133
 Tully Invite-Sm        10/17/2015   1   18:58.9   128
 Disney Classic-1A      10/9/2015    2   19:26.5   115
 McQuaid Inv-A Sd       10/3/2015    5   17:42.7   130
   Track (selected races):
 New Bal Nats-EmEl     6/16/19   1600m R      4:59.48
 New Bal Nationals     6/15/19   2000mSt  2   6:42.99
 NY State Champ        6/8/19    2000mSt  2   6:41.95
 Section 3-StQual-D2   5/31/19   2000mSt  1   6:47.40
 Section 3-StQual-D2   5/31/19   400m     1   0:58.51
 William Eddy Meet     5/18/19   1500m    1   4:34.42
 Loucks Games          5/11/19   2000mSt  1   6:48.43
 Loucks Games          5/10/19   800m     6   2:13.13
 Runnin Cadet Show     5/4/19    1500m    1   4:35.19
 Penn Relays           4/25/19   3000m    1   9:34.21
 Westhill Spring Br    4/17/19   2000mSt  1   6:59.56
 Tully Invitational    4/13/19   800m     1   2:15.38
 NY State Champ        3/2/19    3000m    2   9:42.73
 Eastern States        2/19/19   1 Mile   1   4:56.95
 Section 3-StQual      2/13/19   3000m    1   9:33.67
 Utica Challenge       1/25/19   1500m    1   4:34.02
 Mohawk Valley #6      1/18/19   600m     1   1:36.15
 Kirschenheiter Inv    1/12/19   1000m    1   2:55.79
 John Arcaro Inv       1/5/19    3000m    1   9:55.17
 Constantino Inv       12/22/18  1500m    1   4:40.83
 Ithaca Bomber Inv     12/8/18   3000m    1   9:54.02
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/16/18   2000mSt  3   6:46.29
 NY State Champ        6/9/18    2000mSt  2   6:45.34
 Section 3-StQual D2   5/31/18   2000mSt  1   6:51.18
 Section 3-Class C2    5/25/18   2000mSt  1   6:54.60
 Eddy Meet             5/19/18   1500m    1   4:28.87
 Loucks Games          5/12/18   2000mSt  1   6:51.03
 Loucks Games          5/12/18   800m R       2:15.7
 Runnin Cadet          5/5/18    3000m    1   9:50.95
 ESM Invitational      5/3/18    2000mSt  1   6:59.49
 Tully Invitational    4/21/18   800m     1   2:19.85
 New Bal Nationals     3/9/18    5000m    7   17:23.55
 NY States Champ       3/3/18    3000m    2   9:44.71
 Section 3-StQual      2/18/18   3000m    1   9:46.83
 Section 3-Class CD    2/8/18    1000m    1   2:58.86
 Millrose Games        2/3/18    1 Mile   7   4:54.17
 Kirschenheiter Inv    1/20/18   3000m    1   9:50.76
 Oscar Jensen Relays   12/27/17  1 Mile   1   4:56.61
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal National      6/18/17   1 Mile R     5:06.80
 New Bal National      6/17/17   2000mSt  8   7:00.07
 New Bal Nat-EmEl      6/16/17   800m R       2:19.86
 NY States Champ       6/10/17   2000mSt  9   7:01.26
 Section 3-StQual-D2   6/2/17    2000mSt  1   7:03.48
 Section 3-Class C1    5/26/17   1500m    1   4:53.39
 Section 3-Class C1    5/26/17   800m     2   2:21.12
 Eddy Meet Inv         5/20/17   1500m    5   4:41.90
 OHSL Patriot Champ    5/15/17   1500m    1   4:49.93
 Arcaro Classic        5/12/17   2000mSt  1   7:03.39
 Runnin Cadet Cl       5/6/17    3000m    4   10:12.35
 Skan-Marcellus Inv    4/29/17   3000m    1   10:11.79
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/19/16   1600m R      5:08.20
 New Bal Nats-EmEl     6/18/16   2 Mile   3   10:59.19
 NY State Champ        6/11/16   800m R       2:20.82
 NY State Champ        6/10/16   3000m    16  10:07.64
 Sec 3-StQual D12      6/3/16    3000m    3   10:03.54
 William Eddy Meet     5/21/16   1500m    9   4:40.45

 

Jenna Schulz    12    Liverpool    (Section 3 - Class A)

 

 

 

 

 

Jenna Schulz had another excellent and improved XC season ... Finished 6th at the NXN New York Regional and a very good 22th at NXN Nationals ... won the AAA race at McQuaid for the second straight year ..... Posted some very good track PRs at 3000m (9:42.21), 1500m (4:36.76), Mile (4:59.53) and 2-Mile (10:27.92).

Jenna Schulz is a top runner performing at a National Level.

 NXN Nationals          12/1/2018    22  17:37.7   147
 NXR New York Champ     11/24/2018   6   18:21.2   143
 NY States-Class A      11/10/2018   4   18:20.9   143
 SCAC Championship      10/17/2018   2   18:00.7   139
 Manhattan Inv-E Sta    10/13/2018   4   14:34.7   137
 McQuaid Invite         9/29/2018    1   16:52.2   146
 Chittenango Inv-2      9/8/2018     2   18:36.8   132
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/2/2017    19  18:08.7   144
 NXR New York Champ     11/25/2017   7   18:40.6   136
 NY States-Class A      11/11/2017   8   19:33.8   133
 Section 3-Class A      11/4/2017    5   18:24.8   138
 SCAC Championship      10/18/2017   4   17:59.8   134
 Manhattan East St      10/14/2017   8   14:37.1   138
 McQuaid Inv-AAA-Sd     9/30/2017    1   17:08.4   140
 Wayne Invite-D1        9/16/2017    3   18:40.0   133
 VVS Invitational-D3    9/9/2017     1   18:54.4   130
  ----------              ------
 NXR New York Reg       11/26/2016   9   18:33.2   138
 NY Federation          11/19/2016   10  19:02.0   132
 NY States-Class A      11/12/2016   10  18:19.2   137
 Section 3-Class A      11/5/2016    6   18:53.3   129
 CNYCL Championship     10/26/2016   6   18:15.2   130
 Manhattan Inv-Var D    10/8/2016    3   15:12.1   125
 McQuaid Inv-AAA Sd     10/1/2016    4   17:47.4   127
 McDaniel-BaxterV10     9/24/2016    3   19:12.6   119
 Chittenago Inv-1       9/10/2016    5   19:53.4   113
   Track (selected races):
 NY State Champ        6/7/19    3000m    4   9:42.21
 Section 3-StQual-D1   5/31/19   3000m    1   10:07.20
 Section 3-StQual-D1   5/31/19   800m R       2:15.15
 Section 3-Class AA    5/22/19   1500m    1   4:39.19
 Bville Arcaro Clas    5/10/19   1500m    2   4:38.28
 Runnin Cadet Show     5/4/19    3000m    1   9:55.80
 Penn Relays           4/25/19   1 Mile   7   4:59.53
 Penn Relays           4/25/19   800m R       2:18.02
 New Bal Nationals     3/10/19   2 Mile   10  10:27.92
 New Bal Nationals     3/9/19    800m R       2:16.10
 NY State Champ        3/2/19    3000m    8   9:49.69
 Section 3-StQual      2/13/19   3000m    3   10:16.53
 Section 3-Class AA    2/7/19    1500m    2   4:48.70
 Section 3-Class AA    2/7/19    3000m    1   9:52.27
 Utica Challenge       1/25/19   3000m    1   9:47.59
 Utica Challenge       1/25/19   800m     1   2:18.64
 Grieve Invite         1/19/19   1500m    2   4:36.76
 Kirschenheiter Inv    1/12/19   1500m    2   4:46.58
   -------------        ----      ---          ----
 Section 3-StQual      5/31/18   3000m    2   10:09.12
 Section 3-Class AA    5/23/18   1500m    3   4:44.32
 Section 3-Class AA    5/23/18   3000m    3   10:24.25
 SCAC Metro Champ      5/17/18   800m     5   2:21.32
 Loucks Games          5/12/18   1 Mile   5   5:04.29
 Loucks Games          5/11/18   3200m    6   10:54.09
 Runnin Cadet          5/5/18    3000m    3   10:15.68
 Chittenango Inv       4/27/18   1 Mile   5   5:10.92
   -------------        ----      ---          ---
 Section 3-StQual      6/2/17    3000m    4   10:20.82
 Section 3-Class AA    5/24/17   1500m    6   4:46.74
 Section 3-Class AA    5/24/17   3000m    4   10:33.76
 CNS Invitational      5/20/17   800m     2   2:18.70
 Loucks Games          5/13/17   1 Mile   18  5:19.37
 Loucks Games          5/12/17   3200m    12  11:09.93
 Chittenango Inv       4/28/17   1 Mile   8   5:15.70

 

Sarah Connelly    12    Mount Sinai    (Section 11 - Class B)
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sarah Connelly demonstrated continued major XC improvement in 2018 ending in a very good 30th-place finish at NXN Nationals ... She is the defending State Class B champion ...... Once again, Sarah was nicely improved during track and set PRs at all distances ... Won the State Outdoor 1500m title with a PR (4:31.11), and the following week, finished 2nd to Foot Locker champion Sydney Masciarelli at the New Balance National 2-Mile (10:22.06) ... Sarah popped a fast 1600m DMR relay split at Indoor Nationals (4:53.62) and set her 3000m PR (9:42.89) in finishing 3rd to Katelyn Tuohy and Brooke Rauber at Indoor State Champs.

Sarah Connelly is now one of the elite high school distance runners at the National Level.

 NXN Nationals          12/1/2018    30  17:45.1   145
 NXR New York Champ     11/24/2018   7   18:21.3   143
 NY States-Class B      11/10/2018   1   18:17.7   144
 Section 11-Class B     11/2/2018    1   18:38.20  141
 Sec 11-Div Merge       10/23/2018   1   18:49.42  137
 Suffolk Officials Inv  10/13/2018   3   18:34.72  139
 Tom Knipfing Inv       10/5/2018    2   19:00.04  124
 Suffolk Coaches-VB     9/29/2018    1   19:27.57  126
 Bob Pratt Inv-VA       9/22/2018    1   19:25.63  125
 Jim Smith Inv-Jr       9/15/2018    1   19:39.11  131
  ----------              ------
 NY Federation          11/18/2017   7   18:56.1   130
 NY States-Class B      11/11/2017   3   20:21.7   120
 Section 11-Class B     11/3/2017    2   19:27.73  127
 Sec 11 Div Champ       10/26/2017   3   19:18.20  127
 Suffolk Officials      10/14/2017   2   19:43.55  120
 Tom Knipfing Inv-VB    9/28/2017    2   19:34.41  114
 Suffolk Coach Inv      9/23/2017    3   20:10.02  118
 Bob Pratt Inv-VA       9/16/2017    2   20:01.62  117
 Jim Smith Inv-So       9/9/2017     2   19:34.78  126
  ----------              ------
 NY Federation          11/19/2016   30  19:35.5   121
 NY States-Class B      11/12/2016   13  19:04.7   121
 Section 11-Class B     11/4/2016    5   19:42.27  119
 Div Champ Merge        10/25/2016   8   19:43.60  119
 Suffolk Officials      10/8/2016    2   20:19.79  109
 Tom Knipfing Inv-2     9/30/2016    3   19:33.03  105
 Suffolk Coaches-So     9/24/2016    1   20:29.53  103
  ----------              ------
 NY States-Class B      11/14/2015   43  20:18.2   104
 Section 11-Class B     11/6/2015    6   20:20.69  110
 Division Champ         10/27/2015   50  21:25.26  85
 Suffolk Officials      10/10/2015   6   20:57.50  95
   Track (selected races):
 New Bal Nationals     6/15/19   2 Mile   2   10:22.06
 NY State Champ        6/8/19    1500m    1   4:31.11
 NY State Champ        6/8/19    800m R       2:18.86
 NY State Champ        6/7/19    3000m    5   9:43.63
 Section 11-StQual     6/1/19    1500m    1   4:35.77
 Section 11-StQual     5/31/19   3000m    1   9:56.47
 Division Champ        5/22/19   1500m    1   4:40.78
 Division Champ        5/22/19   3000m    1   10:03.28
 Division Champ        5/22/19   800m     2   2:16.54
 Loucks Games          5/11/19   1 Mile   4   5:01.94
 St. Anthony's Inv     5/4/19    3000m    1   10:03.67
 Suffolk Coaches       4/13/19   1500m    1   4:39.25
 New Bal Nationals     3/10/19   2 Mile   8   10:24.73
 New Bal Nationals     3/8/19    1600m R      4:53.62
 NY State Champ        3/2/19    1500m    6   4:41.10
 NY State Champ        3/2/19    3000m    3   9:42.89
 Long Is Elite         2/23/19   1500m    1   4:41.66
 Section 11-StQual     2/11/19   1500m    1   4:47.16
 Section 11-StQual     2/11/19   3000m    1   10:06.33
 Stanner Games         1/12/19   3000m    1   9:47.38
 Art Mitchell Inv      1/6/19    1000m    1   3:00.44
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/16/18   2 Mile   11  10:43.41
 NY State Champ        6/9/18    1500m    9   4:36.52
 NY State Champ        6/9/18    800m R       2:17.27
 NY State Champ        6/8/18    3000m    3   9:52.24
 Section 11-StQual     6/2/18    1500m    3   4:38.07
 Section 11-StQual     6/1/18    3000m    2   9:59.99
 Division 3 Champ      5/23/18   1500m    2   4:47.08
 Division 3 Champ      5/23/18   3000m    2   10:14.69
 Division 3 Champ      5/23/18   800m     4   2:21.44
 St Anthony's Inv      5/5/18    3000m    1   9:55.00
 Westhampton Inv       4/28/18   3000m    1   10:11.62
 Joe Brandi Relays     4/21/18   1500m    2   4:46.17
 Joe Brandi Relays     4/21/18   3000m    1   10:21.46
 NY States Champ       3/3/18    3000m    10  10:13.06
 Section 11-StQual     2/12/18   3000m    2   10:23.38
 Jim Howard Meet       1/28/18   3000m    1   10:28.40
 Ocean Breeze Hol      12/30/17  2 Mile   2   11:29.46
   -------------        ----      ---         ---
 NY States Champ       6/9/17    3000m    12  10:15.12
 Section 11-StQual     6/2/17    3000m    6   10:16.83
 Sec 11-Division 3     5/25/17   1500m    4   4:51.85
 Westhampton Inv       4/29/17   1500m    7   4:51.75

 

Sarah Trainor    12    FD Roosevelt    (Section 9 - Class A)

 

 

 

 

 

 

 

 

Sarah Trainor has shown continual improvement over the past three XC seasons ... finished 5th at both States (Class A) and NXN New York and qualified for NXN Nationals.

In track, Sarah again set PRs at all distances ... Set the National Steeplechase Record (6:29.08) and demonstrated exceptional speed at 800m (2:08.27) ... Another National class runner to watch this XC season.

 NXN Nationals          12/1/2018    78  18:29.9   130
 NXR New York Champ     11/24/2018   5   18:14.9   145
 NY States-Class A      11/10/2018   5   18:32.4   139
 Section 9-Class A      11/2/2018    1   18:28.44  128
 MHAL Championship      10/25/2018   1   17:31.08  140
 Manhattan Inv-Var B    10/13/2018   2   14:45.8   132
 Bowdoin Classic-V2     9/22/2018    1   19:00.6   131
 Warwick Wave Mania     9/8/2018     2   18:01.9   133
  ----------              ------
 NXR New York Champ     11/25/2017   17  19:22.6   122
 NY Federation          11/18/2017   9   19:00.6   129
 NY States-Class A      11/11/2017   9   19:40.2   131
 Section 9-Class A      11/3/2017    3   18:34.81  121
 MHAL Championship      10/27/2017   1   19:19.63  121
 Manhattan Var E        10/14/2017   2   15:00.1   129
 Saugerties Inv         10/7/2017    1   18:41.18  121
 Bowloin Park Cl        9/23/2017    1   18:51.6   134
 Suffern Invite-VA      9/16/2017    1   18:04.6   131
 Warwick Wave-V2        9/9/2017     1   18:28.2   128
  ----------              ------
 NY Federation          11/19/2016   81  20:28.3   104
 NY States-Class A      11/12/2016   53  19:31.5   113
 Section 9-Class A      11/4/2016    3   18:31.25  121
 MHAL Championship      10/28/2016   1   19:44.41  115
 Manhattan Inv-Var D    10/8/2016    4   15:17.5   123
 Crusader Classic       10/1/2016    1   19:20.37  126
 Suffern Invite-A       9/17/2016    2   18:33.8   121
 Warwick Wave-V1        9/10/2016    2   18:54.58  119
  ----------              ------
 NY States-Class A      11/14/2015   69  20:22.7   102
 Section 9-Class A      11/6/2015    11  19:34.35  107
 MHAL Championship      10/30/2015   4   20:11.62  105
 Sec One Coaches-D2     10/17/2015   8   19:51.0   115
 Suffern Invite-A       9/19/2015    6   19:36.9   105
 Warwick Wave-V2        9/12/2015    12  20:39.0   84
   Track (selected races):
 NY State Champ        6/8/19    2000mSt  1   6:31.59
 NY State Champ        6/7/19    800m     3   2:08.27
 Section 9-StQual-D1   5/31/19   1500m    2   4:44.90
 Section 9-StQual-D1   5/30/19   800m     1   2:12.29
 Section 9-Class A     5/24/19   1500m    1   4:33.04
 Shen Invitational     5/10/19   800m     1   2:12.89
 Race Oval Office      5/4/19    1500m    1   4:34.19
 Race Oval Office      5/4/19    2000mSt  1   6:29.08
 Penn Relays           4/25/19   3000m    14  9:57.62
 DUO Border Clash      4/17/19   1500m    1   4:35.92
 New Bal Nationals     3/10/19   800m     9   2:08.60
 NY State Champ        3/2/19    1000m    2   2:52.53
 NY State Champ        3/2/19    600m     4   1:33.51
 Section 9-StQual      2/22/19   1000m    1   2:58.49
 Millrose Games        2/9/19    1 Mile   11  4:59.76
 Dr. Sander Invite     1/26/19   1000m    2   2:48.81
 New Balance Games     1/18/19   2 Mile   1   10:38.97
 Millrose Trials       1/9/19    1 Mile   2   4:52.65
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/16/18   2000mSt  2   6:41.47
 NY State Champ        6/9/18    2000mSt  3   6:47.78
 NY State Champ        6/8/18    800m     4   2:11.00
 Section 9-StQual      6/1/18    2000mSt  1   6:53.03
 Section 9-StQual      5/31/18   800m     12  2:46.50
 Warwick Fast Times    5/29/18   800m R       2:11.68
 Section 9-Class A     5/24/18   800m     1   2:14.02
 Tiger Relays          4/28/18   1500m    1   4:48.68
 Tiger Relays          4/28/18   2000mSt  1   6:47.64
 DUO Border Clash      4/20/18   3000m    1   9:58.01
 New Bal Nationals     3/11/18   1 Mile   10  4:55.88
 NY States Champ       3/3/18    1000m    4   2:50.60
 Section 9-Class A     2/17/18   1000m    1   2:49.51
 Millrose Games        2/3/18    1 Mile   8   4:55.11
 Dr Sanders Invite     1/26/18   1000m    4   2:51.25
 New Balance Gm        1/20/18   2 Mile   1   10:41.99
 Millrose Trials       1/10/18   1 Mile   3   4:54.48
   -------------        ----      ---         ---
 New Bal National      6/17/17   2000mSt  4   6:52.07
 NY States Champ       6/10/17   2000mSt  10  7:02.09
 Section 9-StQual-D1   6/2/17    2000mSt  1   6:57.38
 Oval Office           5/6/17    2000mSt  1   6:58.61
 DUO Border Clash      4/21/17   3000m    1   10:15.9
 NY State Champ        3/4/17    1500m    13  4:50.88
 Section 9-StQual      2/24/17   1500m    2   4:50.36

 

Olivia Morganti    12    CBA-Syracuse    (Section 3 - Class B)

 

Olivia Morganti is the #2 rated Class B runner entering the 2019 season ... she finished 2nd at the Class B State race last year and had four seasonal speed ratings in the 140s (a major improvement from the previous year) ... Barely missed qualifying for NXN Nationals (was the #6 individual) ..... Olivia performed very nicely during Track ... she was 5th at New Balance Nationals in the Steeplechase (6:54.55) and set her 1500m PR (4:36.19) when finishing 4th at Indoor States.
 NXR New York Champ     11/24/2018   9   18:30.8   140
 NY States-Class B      11/10/2018   2   18:21.2   143
 OHSL Liberty Champ     10/24/2018   1   18:49.4   137
 Suffolk Officials Inv  10/13/2018   2   18:29.02  141
 EJ Hermann Inv-V2      9/28/2018    1   18:24.6   142
 New Hartford Inv-Sm    9/15/2018    1   18:34.6   128
  ----------              ------
 NY Federation          11/18/2017   80  20:17.5   103
 NY States-Class C      11/11/2017   3   20:44.2   109
 Section 3-Class C      11/4/2017    3   19:44.2   111
 Chittenango-V1         10/21/2017   3   19:23.8   119
 OHSL Liberty           10/18/2017   1   19:52.2   116
 EJ Herrman Inv-V1      9/30/2017    2   19:05.8   128
 Baldwinsville Inv      9/23/2017    1   18:35.4   116
 ESM Invitational       9/16/2017    1   18:52.4   127
 VVS Invitational-D2    9/9/2017     3   19:14.4   123
   Track (selected races):
 New Bal Nationals     6/15/19   2000mSt  5   6:54.55
 NY State Champ        6/8/19    2000mSt  7   6:57.61
 Section 3-StQual-D2   5/31/19   2000mSt  2   7:05.44
 Section 3-Class B1    5/23/19   1500m    1   4:41.30
 Bville Arcaro Clas    5/10/19   2000mSt  1   6:58.51
 CBA Invitational      5/3/19    3000m    2   10:24.33
 Penn Relays           4/25/19   1 Mile   11  5:10.31
 New Bal Nationals     3/10/19   1 Mile   22  5:01.97
 NY State Champ        3/2/19    1500m    4   4:36.19
 Section 3-StQual      2/13/19   1500m    1   4:40.97
 Section 3-Class B2    2/8/19    1500m    1   4:39.84
 Kirschenheiter Inv    1/12/19   1000m    2   2:58.50
 Mohawk Val Ind Rly    12/14/18  3000m    1   10:15.42
   -------------        ----      ---          ----
 NY State Champ        6/9/18    2000mSt  20  7:11.43
 Section 3-StQual D2   5/31/18   2000mSt  2   7:15.75
 Section 3-Class B2    5/23/18   2000mSt  1   6:53.36
 Eddy Meet             5/19/18   800m     5   2:17.19
 Loucks Games          5/12/18   2000mSt  3   6:59.16
 Loucks Games          5/11/18   800m     11  2:16.48
 Chittenango Inv       4/27/18   1 Mile   3   5:06.71
 NY States Champ       3/3/18    1000m    14  2:59.36
 Section 3-StQual      2/18/18   1000m    3   3:01.39

 

Mary Hennelly    12    Suffern    (Section 1 - Class A)
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mary Hennelly was the 2015 NY State 8th-Grade Runner-of-the-Year in cross country ... she was injured throughout the 2016 XC season ... came back nicely in 2017 and qualified for NXN Nationals ... Last year, she won 5 invitational races including a varsity race at Manhattan, and then qualified for Foot Locker Nationals.

Once again, Mary had very good performances during track including the Steeplechase (6:43.35 PR, 4th States and then 6th at Nationals), 1500m (4:35.68) and 1000m (2:55.29).

 Foot Locker Nationals  12/8/2018    29  18:31.8   133
 Foot Locker NE-Sd      11/24/2018   6   18:07.6   142
 NY States-Class A      11/10/2018   7   18:48.1   134
 Section 1-Class A      11/3/2018    1   19:03.9   140
 Rockland County        10/25/2018   2   17:39.58  138
 Manhattan Inv-Var A    10/13/2018   1   14:30.1   138
 St. Anthonys Inv-1     10/5/2018    1   18:54.35  137
 Six Flags Wild Saf     9/28/2018    2   18:36.0   124
 Ocean State Inv-RI     9/22/2018    1   18:33.42  127
 Suffern Invite-VA      9/15/2018    1   18:11.2   129
 Washingtonville Inv    9/8/2018     1   18:01.90  125
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/2/2017    66  19:01.7   126
 NXR New York Champ     11/25/2017   10  19:01.4   130
 NY Federation          11/18/2017   3   18:36.4   137
 NY States-Class A      11/11/2017   17  20:23.0   116
 Section 1-Class A      11/4/2017    2   18:29.68  140
 Rockland County        10/26/2017   2   17:28.3   137
 Section 1 Coach-V1     10/21/2017   1   18:47.7   134
 Manhattan Var F        10/14/2017   1   14:53.7   132
 Scarsdale Invite       10/6/2017    1   18:02.1   136
 Suffolk Coach Inv      9/23/2017    1   19:26.62  132
 Suffern Invite-VA      9/16/2017    2   18:28.4   124
 Washingtonville Inv    9/9/2017     2   18:30.14  116
  ----------              ------
 Sec One Coaches-V3     10/16/2016   16  21:02.30  89
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/5/2015    39  18:03.4   139
 NXN NY Regional        11/28/2015   5   18:12.9   145
 NY Federations         11/21/2015   4   18:11.5   146
 NY States-Class A      11/14/2015   5   18:16.3   145
 Section 1-Class A      11/7/2015    2   18:30.3   142
 Rockland County        10/29/2015   1   17:21.67  146
 Sec One Coaches-D2     10/17/2015   1   18:33.5   141
 Manhattan Inv-Var F    10/10/2015   1   14:27.4   140
 Carlisle Invite PA     9/26/2015    6   18:36.0   126
 Suffern Invite-A       9/19/2015    1   18:10.6   133
 Warwick Wave-V1        9/12/2015    2   18:24.3   129
  ----------              ------
 NXN New York Reg       11/29/2014   14  19:12.9   131
 NY Federation          11/15/2014   9   18:44.9   136
 NY States-Class A      11/8/2014    15  18:48.2   133
 Section 1-Class A      11/1/2014    4   19:10.39  129
 Rockland Co Champ      10/24/2014   2   18:11.66  127
 Sec One Coaches-V1     10/18/2014   3   19:33.92  121
 League 2B Champ        10/7/2014    3   18:49.19  120
 Ocean State Inv-RI     9/27/2014    53  21:00.13  83
   Track (selected races):
 New Bal Nationals     6/15/19   2000mSt  6   6:54.71
 NY State Champ        6/8/19    2000mSt  4   6:43.35
 Section 1-StQual-D1   6/1/19    2000mSt  1   6:46.34
 Section 1-Class A     5/23/19   800m     2   2:15.54
 Rockland County       5/17/19   3000m    2   10:11.16
 Rockland County       5/17/19   800m     3   2:19.51
 Rockland County       5/16/19   2000mSt  1   6:53.5
 Loucks Games          5/9/19    800m R       2:16.6
 Penn Relays           4/25/19   3000m    21  10:20.95
 Red Raider Relays     4/18/19   1600m    1   5:01.64
 NY State Champ        3/2/19    1500m    3   4:35.68
 Section 1-StQual      2/17/19   1500m    2   4:37.82
 Section 1-Class A     2/2/19    1000m    2   2:55.29
 Rockland County       1/25/19   1500m    2   4:49.41
 Rockland County       1/25/19   3000m    2   10:22.08
 New Balance Games     1/18/19   2 Mile   2   10:57.90
 Millrose Trials       1/9/19    1 Mile   12  5:11.36
 Sec 1 Dendy 1         1/3/19    1000m    1   2:58.3
   -------------        ----      ---          ----
 NY State Champ        6/9/18    2000mSt  6   6:55.02
 Section 1-StQual D1   6/1/18    2000mSt  2   7:01.62
 Section 1-Class A     5/26/18   1500m    2   4:42.98
 Rockland County       5/18/18   800m     3   2:22.67
 Rockland County       5/17/18   2000mSt  3   7:03.81
 Friendship Games      5/11/18   3000m    1   10:32.94
 League 1C Champ       5/3/18    800m     2   2:24.80
 Gold Rush             4/28/18   3000m    1   10:33.73
 NY States Champ       3/3/18    1000m    18  3:00.23
 Section 1-StQual      2/21/18   1000m    2   2:58.15
 Rockland County       1/28/18   1000m    2   2:52.84
 League 1C Champ       1/21/18   1500m    1   4:43.20
 Millrose Trials       1/10/18   1 Mile   10  5:08.86
 Hispanic Games        1/6/18    3000m    1   10:21.65
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal National      6/18/17   1200m R      3:42.37
 New Bal National      6/17/17   2000mSt  13  7:12.94
 NY States Champ       6/10/17   2000mSt  3   6:51.82
 Section 1-Class A     5/25/17   3000m    3   10:00.74
 Rockland County       5/20/17   2000mSt  2   6:56.00
 Friendship Games      5/12/17   1500m    1   4:41.64
 Loucks Games          5/11/17   1200m R      3:36.68
 League 1C Champ       5/4/17    800m     2   2:19.61
 Cornwall Steeple      5/1/17    2000mSt  1   6:58.0
 Red Raider Relays     4/12/17   1600m    1   5:04.36
 Millrose Gms HS       2/11/17   800m R       2:16.76
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/18/16   2000mSt  2   6:52.15
 NY State Champ        6/11/16   2000mSt  3   6:51.26
 Sec 1-StQual D1       6/3/16    2000mSt  1   6:46.84
 Sec 1-Class A         5/28/16   1500m    3   4:37.76
 Rockland County       5/20/16   2000mSt  1   6:49.41
 Warwick Friendship    5/13/16   800m     2   2:14.18
 Red Raider Relays     4/15/16   1600m    3   4:58.55
 New Bal Nationals     3/11/16   1200m R      3:35.03
 NY State Champ        3/5/16    3000m    9   10:07.56
 Rockland County       1/29/16   3000m    2   10:00.51
 League Champ          1/17/16   1000m    1   2:54.69
 Millrose Trials       1/13/16   1 Mile   6   4:59.91

 

Ella Kurto    10    Saratoga    (Section 2 - Class A)

 

 

Ella Kurto showed major improvement in both XC and Track between her Freshman and 8th-grade seasons ... Ella was the NY Freshman-of-the-Year in XC 2018.

Ella had consistent XC speed ratings in the mid-to-upper 130s including a season best at NXN Nationals where she helped the Saratoga team finish 6th (she was 45th overall at NXN Nationals, but 13th for team runners) ... With the graduation of Kelsey Chmiel, Ella will lead a very good Saratoga team.

Ella's Track performances were impressive indicating additional improvement ... Major PRs at all distances including the 3000m (9:40.77 for 3rd at States), 2-Mile (10:27.77 for 8th at New Balance Nationals) and 1500m (4:35.06) ... In between States and New Balance Outdoor Nationals , Ella finished 10th at the Freihofer's 5K Run for Women in Albany with a good time (17:14.5).

 NXN Nationals          12/1/2018    45  18:01.9   139
 NXR New York Champ     11/24/2018   11  18:40.8   136
 NY States-Class A      11/10/2018   6   18:35.3   138
 Section 2-Class A      11/2/2018    3   17:37.74  136
 Greenwich Invite       10/19/2018   1   17:40.2   133
 Great American-ROC     10/6/2018    16  18:13.9   124
 Great Meadow VA        8/25/2018    6   19:12.0   113
  ----------              ------
 Greenwich Invite       10/20/2017   18  20:54.0   71

		
   Track (selected races):
 New Bal Nationals     6/15/19   2 Mile   8   10:27.77
 NY State Champ        6/7/19    3000m    3   9:40.77
 Section 2-StQual-D1   5/30/19   3000m    4   10:09.58
 Group 1 Champ         5/22/19   1500m    2   4:35.97
 Group 1 Champ         5/22/19   3000m    2   10:03.12
 William Eddy Meet     5/18/19   3000m    2   9:46.76
 Suburban Council      5/15/19   1500m    2   4:35.06
 Suburban Council      5/15/19   3000m    2   10:00.83
 Loucks Games          5/10/19   3200m    3   10:21.61
 Loucks Games          5/9/19    1200m R      3:35.44
 Penn Relays           4/25/19   1200m R      3:35.33
 New York Relays       4/20/19   1 Mile   1   5:00.63
 New York Relays       4/20/19   3000m    2   9:57.27
 New Bal Nationals     3/10/19   2 Mile   25  10:41.13
 NY State Champ        3/2/19    3000m    5   9:44.83
 Section 2-StQual      2/24/19   1500m    1   4:49.15
 Section 2-StQual      2/24/19   3000m    1   10:04.13
 Section 2-Div 1       2/18/19   1500m    2   4:48.90
 Section 2-Div 1       2/18/19   3000m    1   10:16.86
 Suburban Council      2/3/19    1500m    1   4:47.48
 Suburban Council      2/3/19    3000m    2   10:04.48
 Utica Challenge       1/25/19   3000m    2   10:00.70
   -------------        ----      ---          ----
 NBal Nationals-EE     6/16/18   2 Mile   16  11:25.61
 Section 2-StQual D1   5/31/18   3000m    8   10:39.41
 Group 1 Champ         5/23/18   3000m    4   10:17.90
 Eddy Meet             5/19/18   3000m    2   10:11.48
 Suburban Council      5/16/18   3000m    2   10:18.28
 Loucks Games          5/11/18   3200m    7   10:57.93
 New York Relays       4/20/18   3000m    4   10:21.50

 

Phoebe White    12    Fayetteville-Manlius    (Section 3 - Class A)

 

 

 

 

 

 

 

Phoebe White was coming off an injury entering last year's XC season that restricted her summer training ... It greatly affected her early season performance levels, but she regained form and performed very decently ... The FM girls raced above expectations at NXN Nationals and finished 4th overall ... Phoebe was the their #2 finisher and #21 overall amongst all team runners at NXN.

Once again, Phoebe ran very well in track ... Set PRs at 3000m (9:56.01) and 1-Mile (4:55.46, 9th at Millrose Games) ... Phoebe White and Claire Walters are an outstanding top duo for the FM Girls' team.

 NXN Nationals          12/1/2018    63  18:15.0   135
 NXR New York Champ     11/24/2018   12  18:50.9   133
 NY States-Class A      11/10/2018   9   18:58.8   130
 SCAC Championship      10/17/2018   11  19:24.0   111
 Manhattan Inv-Var B    10/13/2018   3   14:50.6   131
 FM-Liverpool-WG Dual   9/26/2018    5   18:57.3   120
 Chittenango Inv-1      9/8/2018     20  20:20.9   97
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/2/2017    15  18:05.5   145
 NXR New York Champ     11/25/2017   5   18:24.3   142
 NY States-Class A      11/11/2017   6   19:22.8   136
 Section 3-Class A      11/4/2017    3   18:09.4   143
 SCAC Championship      10/18/2017   1   17:24.6   146
 Manhattan East St      10/14/2017   3   14:20.1   144
 Wayne Invite-D1        9/16/2017    4   18:57.0   127
 VVS Invitational-D1    9/9/2017     3   18:46.0   133
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/3/2016    37  18:30.2   138
 NXR New York Reg       11/26/2016   6   18:17.5   143
 NY States-Class A      11/12/2016   5   17:57.4   144
 Section 3-Class A      11/5/2016    2   18:35.6   135
 CNYCL Championship     10/26/2016   4   18:00.1   135
 Manhattan Inv-Champ    10/8/2016    8   14:41.1   136
 McDaniel-Baxter-V8     9/24/2016    5   18:53.6   125
 Chittenango Inv-2      9/10/2016    4   19:21.5   124
  ----------              ------
 Section 3-Class A      11/7/2015    8   19:19.4   123
 CNYCL Championship     10/14/2015   9   18:04.2   121
 Baldwinsville-JV       9/26/2015    8   19:49.8   85
 VVS Invitational-2     9/12/2015    12  20:21.4   104
   Track (selected races):
 New Bal Nationals     6/16/19   1 Mile   22  5:00.83
 NY State Champ        6/8/19    800m R       2:13.74
 NY State Champ        6/7/19    800m     14  2:15.75
 Section 3-StQual-D1   5/31/19   800m     1   2:16.81
 Section 3-StQual-D1   5/31/19   800m R       2:16.11
 Section 3-Class AA    5/22/19   1500m    2   4:48.85
 SCAC Metro Champ      5/16/19   1500m    1   4:38.32
 Bville Arcaro Clas    5/10/19   800m     1   2:15.07
 Penn Relays           4/25/19   1200m R      3:40.27
 New Bal Nationals     3/8/19    1200m R      3:36.31
 NY State Champ        3/2/19    1000m    4   2:53.19
 Section 3-StQual      2/13/19   1000m    1   2:53.79
 Millrose Games        2/9/19    1 Mile   9   4:55.46
 Grieve Invite         1/19/19   1500m    1   4:36.14
 Kirschenheiter Inv    1/12/19   1000m    1   2:57.67
 John Arcaro Inv       1/5/19    1500m    2   4:38.30
 Constantino Inv       12/22/18  3000m    1   9:56.01
 Oscar Jensen Relays   12/15/18  1000m    1   2:58.26
   -------------        ----      ---          ----
 NY State Champ        6/8/18    800m     24  2:17.79
 Section 3-StQual D1   5/31/18   800m     1   2:14.26
 Section 3-Class AA    5/23/18   1500m    4   4:49.94
 Section 3-Class AA    5/23/18   800m     1   2:17.43
 SCAC Metro Champ      5/17/18   1500m    1   4:36.92
 SCAC Metro Champ      5/17/18   800m     1   2:16.59
 Oneida Invite         5/12/18   1500m    1   4:41.57
 Chittenango Inv       4/27/18   800m     1   2:17.04
 NY States Champ       3/3/18    1000m    5   2:51.29
 NY States Champ       3/3/18    800m R       2:17.06
 Section 3-StQual      2/18/18   1000m    1   2:58.66
 Section 3-Class AA    2/8/18    1000m    1   2:58.96
 Kirschenheiter Inv    1/20/18   3000m    3   10:20.36
 Constantino Inv       1/10/18   1500m    1   4:43.30
 Oscar Jensen Relays   12/27/17  1000m    1   2:58.45
   -------------        ----      ---          ---
 NY States Champ       6/10/17   800m R       2:13.57
 NY States Champ       6/9/17    800m     9   2:11.39
 Section 3-StQual-D1   6/2/17    800m     1   2:14.05
 Section 3-StQual      6/2/17    800m R       2:15.17
 Section 3-Class AA    5/24/17   1500m    2   4:39.62
 Chittenango Inv       4/28/17   1 Mile   3   5:01.33
 NY State Champ        3/4/17    1000m    5   2:54.63
 Section 3-StQual      2/18/17   1000m    1   2:55.11

 

Karrie Baloga    9    Cornwall    (Section 9 - Class A)

 

Karrie Baloga was the NY State 7th/8th-Grade Runner-of-the-Year last season ... she finished 3rd at States (Class B).

Karrie had many excellent performances during Track ... she set the NY State 8th-Grade Indoor 3000m Record (9:44.11, 4th at State Champs) and the NY State 8th-Grade Steeplechase Record (6:43.19, 3rd at States) ... also demonstrated very good speed at 1000m (2:57.47) and 1500m (4:37.31).

 NY States-Class B      11/10/2018   3   18:53.9   132
 Section 9-Class B      11/2/2018    1   18:19.71  130
 OCIAA Championship     10/26/2018   1   17:50.51  132
 Manhattan Inv-Var E    10/13/2018   1   14:49.2   131
 Carlisle Inv PA        9/28/2018    1   19:02.0   117
 Bob Pratt Inv 2.4K Fr  9/22/2018    1   8:17.74   ---
 Suffern Invite Frosh   9/15/2018    1   10:39.2   ---
 Wizard Invite Frosh    9/8/2018     1   7:53.58   ---
   Track (selected races):
 NY State Champ        6/8/19    2000mSt  3   6:43.19
 Section 9-StQual-D1   5/31/19   2000mSt  1   6:52.51
 Section 9-Class B     5/24/19   1500m    1   4:41.43
 Section 9-Class B     5/24/19   3000m    1   10:06.71
 OCIAA Championship    5/18/19   1500m    1   4:37.31
 OCIAA Championship    5/18/19   3000m    1   10:02.88
 Shen Invitational     5/10/19   2000mSt  1   6:51.46
 Race Oval Office      5/4/19    1500m    2   4:37.91
 Kingston Tiger        4/27/19   2000mSt  1   7:08.26
 NY State Champ        3/2/19    3000m    4   9:44.11
 Section 9-StQual      2/22/19   3000m    1   10:02.32
 Section 9-Class A     2/16/19   1000m    1   2:57.47
 Section 9-Class A     2/16/19   1500m    1   4:42.40
 OCIAA Championship    2/10/19   1500m    1   4:51.47
 OCIAA Championship    2/10/19   3000m    1   10:09.39
 OCIAA Div 3 Champ     1/26/19   1500m    1   4:52.54
 OCIAA Div 3 Champ     1/26/19   3000m    1   10:15.65
 Hispanic Games        1/5/19    3000m    2   10:11.50

 

Elizabeth Lucason    10    Camden    (Section 3 - Class C)

 

 

 

 

 

Elizabeth Lucason was the NY State 7th-Grade Runner-of-the-Year in XC in 2016 ... After a somewhat abbreviated XC season in 2017, Elizabeth came back nicely last year with a 5th-place finish at States (Class B) and 13th at NXN New York ... Camden drops from Class B to Class C in 2019, and Elizabeth is the top-rated Class C runner entering the XC season.

Elizabeth performed nicely in Track again ... Set a PR at 3000m (10:24.77) and finished 7th at Outdoor States in the 1500m (4:36.65).

 NXR New York Champ     11/24/2018   13  18:59.1   130
 NY States-Class B      11/10/2018   5   19:10.6   126
 TVL League Champ       10/19/2018   1   19:00.7   132
 Suffolk Officials Inv  10/13/2018   4   18:38.91  138
 McQuaid Invite         9/29/2018    2   17:58.7   123
 ESM Invitational       9/15/2018    3   19:59.0   113
 Chittenango Inv-1      9/8/2018     7   19:29.7   114
  ----------              ------
 NY States-Class B      11/11/2017   19  21:15.9   102
 Section 3-Class B      11/4/2017    3   20:08.2   103
 McQuaid Inv-AA-Sd      9/30/2017    3   17:53.0   125
 Wayne Invite-D2        9/16/2017    1   19:29.0   116
 VVS Invitational-D1    9/9/2017     6   19:30.0   118
  ----------              ------
 USATF Jr Oly Nats FL   12/10/2016   1   11:13.69  ---
 USATF Jr Oly Reg 1     11/20/2016   1   11:30.0   ---
 NY Federation          11/19/2016   6   18:39.8   140
 NY States-Class B      11/12/2016   4   18:34.0   132
 Section 3-Class B      11/5/2016    2   19:43.1   113
 Bernard-Adiron-V1      10/29/2016   1   19:02.1   129
 TVL Championship       10/18/2016   1   19:13.2   126
 V-V-S Invite-D1        10/15/2016   1   19:07.8   128
 McQuaid Inv-AA-2       10/1/2016    3   17:54.3   125
 McDaniel-Baxter-V4     9/24/2016    2   19:07.5   121
 ESM Invitational       9/17/2016    2   18:53.2   123
 Chittenango Inv 1.7M   9/10/2016    1   10:37.7   ---
 
   Track (selected races):
 New Bal Nationals     6/16/19   1 Mile   20  5:00.25
 NY State Champ        6/8/19    1500m    7   4:36.65
 Section 3-StQual-D2   5/31/19   1500m    2   4:42.52
 Section 3-Class B1    5/23/19   1500m    2   4:41.70
 Section 3-Class B1    5/23/19   3000m    1   10:34.13
 Section 3-Class B1    5/23/19   800m     2   2:19.84
 TVL League Champ      5/15/19   1500m    1   4:45.4
 Oneida Invite         5/10/19   1500m    1   4:47.88
 Rome Copper City      5/4/19    1500m    1   4:49.08
 Rome Copper City      5/4/19    800m     1   2:22.77
 Whitesboro Inv        4/26/19   3000m    1   10:24.77
 Section 3-StQual      2/13/19   1500m    5   4:45.09
 Section 3-Class B1    2/8/19    1000m    1   3:05.20
 Section 3-Class B1    2/8/19    1500m    1   4:50.23
 Mohawk Valley #6      1/18/19   1500m    1   4:42.00
 Mohawk Valley #3      12/21/18  3000m    3   10:28.18
 John DeMao Invite     12/18/18  1500m    1   4:45.72
 Mohawk Val Ind Rly    12/14/18  1000m    1   2:59.62
   -------------        ----      ---          ----
 NY State Champ        6/9/18    1500m    7   4:35.30
 Section 3-StQual      5/31/18   800m R       2:21.46
 Section 3-StQual D2   5/31/18   1500m    2   4:44.60
 Section 3-Class B1    5/24/18   1500m    1   4:51.07
 TVL League Champ      5/15/18   1500m    2   4:52.61
 Oneida Invite         5/12/18   800m     1   2:18.27
 Whitesboro Inv        4/27/18   3000m    1   10:27.75
 Warrior Classic       4/21/18   1500m    2   4:42.84
 NY States Champ       3/3/18    1500m    3   4:38.95
 Section 3-StQual      2/18/18   1500m    2   4:47.14
 Springfield Inv       1/7/18    1500m    1   4:48.28
 Oscar Jensen Relays   12/27/17  3000m    1   10:34.94
   -------------        ----      ---          ----
 Section 3-StQual      6/2/17    3000m    8   10:41.23
 Section 3-StQual-D2   6/2/17    1500m    2   4:52.38
 Section 3-Class A     5/25/17   1500m    1   4:50.21
 TVL League Champ      5/16/17   1500m    1   4:50.89
 TVL League Champ      5/16/17   3000m    2   10:38.90
 Parkhurst Invite      5/13/17   1500m    2   4:49.56
 Parkhurst Invite      5/13/17   800m     4   2:28.70
 Rome Invitational     5/6/17    3000m    1   10:25.11
 Westhill Spr Break    4/18/17   1500m    2   4:49.68

 

Roshni Singh    12    Bay Shore    (Section 11 - Class A)

 

 

 

 

 

 

 

Roshni Singh finished 8th at XC States in the loaded Class A race ... Won a division at three invitational races including the Manhattan Invitational and Brown Rhode Island.

In Track, Roshni set PRs at 3000m (9:56.99) and 1500m (4:44.14) ... had very good DMR 1600m split (4:56.34) at Indoor Nationals.

 Foot Locker NE-Sd      11/24/2018   29  19:11.2   121
 NY States-Class A      11/10/2018   8   18:54.1   132
 Section 11-Class A     11/2/2018    1   18:54.54  136
 Sec 11-Div Merge       10/23/2018   3   19:26.28  124
 Brown Rhode Is         10/20/2018   1   17:50.12  129
 Manhattan Inv-Var C    10/13/2018   1   14:55.2   129
 Suffolk Coaches-VB     9/29/2018    2   19:49.06  119
 Bowdoin Classic-V2     9/22/2018    10  20:06.2   109
 Suffern Invite-VB      9/15/2018    1   18:51.9   116
  ----------              ------
 Foot Locker NE Chm     11/25/2017   23  19:13.8   121
 NY Federation          11/18/2017   16  19:11.8   125
 NY States-Class A      11/11/2017   24  20:35.6   112
 Section 11-Class A     11/3/2017    1   19:29.93  126
 Sec 11 Div Champ       10/26/2017   2   19:06.84  131
 NYC Carnival-VA        10/21/2017   1   15:22.06  121
 Brown Invite RI        10/14/2017   2   17:54.93  128
 Nassau Coches-VA       10/7/2017    1   19:15.69  117
 Paul Short Run PA      9/29/2017    4   18:06.0   127
 Suffolk Coach Inv      9/23/2017    4   20:15.06  116
 Suffern Invite-VB      9/16/2017    1   18:32.5   122
  ----------              ------
 Footlocker NE-FrSo     11/26/2016   5   19:47.9   110
 NY Federation          11/19/2016   96  20:44.5   98
 Section 11-Class A     11/4/2016    22  20:42.15  99
 Div Champ Merge        10/25/2016   65  21:38.41  81
 Brown Inv RI-Div-2     10/15/2016   17  19:16.06  102
 Manhattan Inv-Var F    10/8/2016    33  16:56.5   85
 
   Track (selected races):
 NY State Champ        6/7/19    3000m    20  10:31.99
 Section 11-StQual     5/31/19   3000m    2   10:20.06
 Division Champ        5/22/19   1500m    6   4:47.04
 Division Champ        5/22/19   3000m    1   10:23.15
 William Eddy Meet     5/18/19   1500m    9   4:44.14
 Westhampton Inv       4/27/19   800m     3   2:24.90
 Penn Relays           4/25/19   3000m    17  10:00.02
 Suffolk Coaches       4/13/19   1500m    2   4:42.83
 New Bal Nationals     3/8/19    1600m R      4:56.34
 NY State Champ        3/2/19    3000m    10  9:56.99
 Long Is Elite         2/23/19   1500m    3   4:49.18
 Section 11-StQual     2/11/19   3000m    2   10:11.05
 Large School Champ    2/2/19    1500m    2   4:53.66
 Large School Champ    2/2/19    3000m    1   10:26.28
 Ocean Bz Invite       1/27/19   1 Mile   3   5:03.93
 Yale Classic          1/12/19   3000m    7   10:12.23
 Hispanic Games        1/5/19    3000m    3   10:12.65
 Jim Mitchell Inv      12/21/18  1000m    4   3:01.36
   -------------        ----      ---          ----
 NY State Champ        6/8/18    3000m    18  10:29.32
 Section 11-StQual     6/2/18    1500m    5   4:45.53
 Section 11-StQual     6/1/18    3000m    3   10:01.49
 Division 1 Champ      5/23/18   1500m    2   4:51.26
 Division 1 Champ      5/23/18   3000m    1   10:21.89
 Eddy Meet             5/19/18   1500m    10  4:48.96
 Loucks Games          5/11/18   3200m    8   11:10.68
 Loucks Games          5/10/18   1600m        5:12.90
 Westhampton Inv       4/28/18   800m     2   2:19.91
 Penn Relays           4/26/18   3000m    16  10:11.78
 Red Raider Relays     4/20/18   1600m    1   5:09.44
 Suffolk Coaches       4/14/18   3000m    2   10:26.99
 NBal Nationals EE     3/9/18    2 Mile   13  11:17.51
 NY States Champ       3/3/18    3000m    13  10:14.41
 Long Is Elite         2/24/18   1500m    5   4:48.33
 Section 11-StQual     2/12/18   1500m    5   4:54.25
 Section 11-StQual     2/12/18   3000m    1   10:21.81
 Sec 11-Lg Sch         2/4/18    3000m    1   10:27.63
 Jim Howard Meet       1/28/18   1000m    1   3:02.77
 League 2 Champ        1/21/18   1500m    1   4:53.02
 Molly Stanner Gm      1/13/18   3000m    1   10:11.27

 

Faith Demars    12    Ballston Spa    (Section 2 - Class A)

 

 

 

 

Faith Demars performed very nicely during both the 2018 and 2017 XC seasons ... Last year, had her best speed rating (137) at the loaded Section 2 Class A race and she won three races at invitational XC meets including a win at the McQuaid Invite.

Set Track PRs at all distances including the 3000m (9:47.92), the Steeplechase (6:54.63) and 1500m (4:35.18) ... finished 8th at the New Balance National Steeplechase.

 NXR New York Champ     11/24/2018   39  19:55.3   112
 NY States-Class A      11/10/2018   11  19:04.1   129
 Section 2-Class A      11/2/2018    2   17:36.04  137
 Burnt Hills Inv-D3     10/13/2018   1   17:46.83  130
 McQuaid Invite         9/29/2018    1   17:43.7   128
 Queensbury Inv-D1      9/15/2018    3   18:32.42  126
 Blackbird Inv-D1       9/8/2018     1   19:23.0   118
  ----------              ------
 NXR New York Champ     11/25/2017   20  19:25.9   121
 NY Federation          11/18/2017   15  19:07.0   127
 NY States-Class A      11/11/2017   40  21:07.6   101
 Section 2-Class A      11/3/2017    3   17:34.70  136
 Suburban Council       10/25/2017   4   17:44.04  132
 Burnt Hills Inv-D3     10/14/2017   1   17:40.67  134
 McQuaid Inv-AA-Sd      9/30/2017    1   17:38.7   130
 Queensbury Inv-Lg      9/23/2017    1   18:45.33  122
 Wayne Invite-D1        9/16/2017    9   19:32.0   115
 Blackbird Inv-V1       9/9/2017     1   19:18.0   117
  ----------              ------
 Section 2-Class A      11/4/2016    26  18:56.27  109
 Suburban Council       10/29/2016   26  18:53.55  110
 Burnt Hills Inv-D3     10/15/2016   60  20:01.77  87
 McQuaid Inv-AA-2       10/1/2016    61  20:12.3   79
 Guilderland-Lg         9/10/2016    16  20:21.33  76
   Track (selected races):
 New Bal Nationals     6/16/19   1 Mile   35  5:15.28
 New Bal Nationals     6/15/19   2000mSt  8   6:59.92
 NY State Champ        6/8/19    2000mSt  6   6:54.63
 Section 2-StQual-D1   5/30/19   3000m    1   10:01.16
 Group 1 Champ         5/22/19   2000mSt  1   7:01.13
 William Eddy Meet     5/18/19   3000m    3   9:59.26
 Suburban Council      5/15/19   1500m    3   4:35.18
 Shen Invitational     5/10/19   2000mSt  2   6:51.67
 Hudson Falls Inv      4/27/19   3000m    1   10:24.66
 Lady Eagles Inv       4/20/19   1500m    1   4:47.34
 CBA-LaSalle Relays    4/13/19   2000mSt  1   7:01.20
 New Bal Nationals     3/10/19   2 Mile   21  10:39.01
 NY State Champ        3/2/19    1500m    9   4:45.47
 NY State Champ        3/2/19    3000m    6   9:47.92
 Section 2-StQual      2/24/19   1500m    2   4:51.25
 Section 2-StQual      2/24/19   3000m    2   10:21.43
 Section 2-Div 2       2/17/19   1500m    2   4:47.93
 Suburban Council      2/3/19    3000m    1   10:04.48
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/16/18   2000mSt  29  8:16.43
 NY State Champ        6/9/18    2000mSt  11  7:03.25
 Section 2-StQual D1   6/1/18    2000mSt  1   7:02.43
 Group 1 Champ         5/23/18   2000mSt  1   7:03.07
 Eddy Meet             5/19/18   3000m    3   10:20.09
 Suburban Council      5/16/18   2000mSt  1   7:06.26
 Shen Invitational     5/11/18   2000mSt  1   7:11.13
 Colonie Relays        5/5/18    1500m    2   4:52.88
 Colonie Relays        5/5/18    2000mSt  1   7:11.17
 Luciano Invite        4/28/18   3000m    1   10:14.71
 NBal Nationals EE     3/9/18    2 Mile   9   11:09.35
 NY States Champ       3/3/18    3000m    20  10:28.21
 Section 2-StQual      2/25/18   3000m    3   10:25.24
 Division 2 Champ      2/19/18   3000m    2   10:31.30
 Yale Classic          1/20/18   3000m    10  10:19.88

 

Lexi Bernard    10    South Lewis    (Section 3 - Class C)

 

 

 

 

Lexi Bernard ran her best speed ratings at the end of last year's XC season ... a 132 rating at Class D States and a 126 rating at NXN New York ... This year, South Lewis moves up from Class D to Class C, and Lexi is the #2-rated Class C runner entering the 2019 season.

Lexi set Track PRs at all distances including the 3000m (10:10.20) where she finished 12th at Outdoor States ... Look for another improved season this fall.

 NXR New York Champ     11/24/2018   18  19:11.8   126
 NY States-Class D      11/10/2018   2   18:54.4   132
 Sec 1 Coaches-V3       10/20/2018   2   19:17.7   123
 Frontier Champ         10/16/2018   2   19:10.8   112
 Whitesboro Invite      10/6/2018    2   19:35.6   119
 EJ Hermann Inv-V1      9/28/2018    4   19:33.1   119
 Chittenango Inv-2      9/8/2018     8   19:21.4   117
  ----------              ------
 NXR New York Open      11/25/2017   1   19:46.3   116
 NY Federation          11/18/2017   26  19:24.1   121
 NY States-Class D      11/11/2017   9   20:42.5   110
 Section 3-Class D      11/4/2017    4   19:24.9   118
 Chittenango-V1         10/21/2017   4   19:29.1   117
 Frontier Leag Champ    10/17/2017   2   19:38.5   108
 Whitesboro Invite      10/7/2017    3   19:51.5   118
 EJ Herrman Inv-V1      9/30/2017    4   19:58.7   110
 Wayne Invite-D3        9/16/2017    6   20:17.03  100
 VVS Invitational-D2    9/9/2017     7   20:21.7   101
  ----------              ------
 NXR New York Open      11/26/2016   4   19:52.4   112
 NY Federation          11/19/2016   56  20:07.5   111
 NY States-Class D      11/12/2016   12  19:29.9   113
 Section 3-Class D      11/5/2016    4   19:52.6   109
 Frontier Champ         10/26/2016   4   20:24.5   95
 Tully Invite-Sm        10/15/2016   5   19:58.0   105
 Rome Coughlin Inv      10/8/2016    4   20:37.0   101
   Track (selected races):
 New Bal Nats-FR       6/14/19   1 Mile   17  5:15.75
 NY State Champ        6/7/19    3000m    12  10:10.20
 Section 3-StQual-D2   5/31/19   3000m    1   10:13.67
 Section 3-Class C1    5/21/19   1500m    1   5:01.16
 Section 3-Class C1    5/20/19   2000mSt  2   7:53.6
 Frontier Champ        5/15/19   1500m    2   5:03.50
 Frontier Champ        5/15/19   2000mSt  2   7:46.53
 Oneida Invite         5/10/19   1500m    2   4:53.58
 Rome Copper City      5/4/19    3000m    1   10:25.92
 Frontier Leag Relays  4/2/19    1600m    2   5:22.9
 New Bal National-Fr   3/10/19   1 Mile   12  5:15.19
 USATF Adirondack      2/24/19   800m     9   2:25.30
 Section 3-StQual      2/13/19   3000m    5   10:28.94
 CSC & TVL Champ       2/1/19    1500m    1   4:56.46
   -------------        ----      ---          ----
 Section 3-StQual      5/31/18   3000m    6   10:36.54
 Section 3-Class C1    5/24/18   1500m    2   5:17.97
 Section 3-Class C1    5/24/18   2000mSt  2   8:01.1
 Baldwinsville Arcaro  5/18/18   800m     10  2:31.57
 Frontier Lg Champ     5/16/18   1500m    3   5:17.71
 Frontier Lg Champ     5/16/18   3000m    2   11:08.86
 CNS Invitational      5/11/18   3000m    3   10:47.43
 Rome Invitational     5/5/18    2000mSt  3   7:58.6
 CNS Relays            4/14/18   1500m    9   5:07.13
 NBal Nationals-JH     3/11/18   1 Mile   21  5:31.08
 Section 3-StQual      2/18/18   3000m    5   10:52.34
 Mohawk Val Mt 4       1/9/18    3000m    5   10:51.20
 John DiMao Invite     12/8/17   1500m    5   5:06.99
   -------------        ----      ---          ----
 Section 3-StQual      6/2/17    3000m    9   10:47.87
 Section 3-Class C1    5/22/17   2000mSt  4   8:04.5
 Oneida Invite         5/12/17   3000m    6   10:54.44
 Rome Invitational     5/6/17    2000mSt  5   7:53.47
 Chittenango Inv       4/28/17   3000m    9   11:02.25

 

Hannah Ielfield    11    South Lewis    (Section 3 - Class C)

 

 

 

 

 

Hannah Ielfield has demonstrated improved performances in both XC and Track ... she finished 3rd at XC States last year (Class D), but South Lewis moves up to Class C in 2019 ...... Hannah set a very good Track PR at 3000m (10:02.01) when finishing 10th at Outdoor States ... also set a nice 1500m PR (4:40.93) and finished 7th at New Balance Nationals in the Steeple (6:58.94) ... Hannah enters XC as the #4-rated Class C harrier, but don't be surprised if she betters that rating.
 Foot Locker NE-Sd      11/24/2018   50  19:41.2   111
 NY States-Class D      11/10/2018   3   19:18.5   124
 Sec 1 Coaches-V3       10/20/2018   4   19:49.4   113
 Frontier Champ         10/16/2018   1   19:01.2   116
 Manhattan Inv-E Sta    10/13/2018   16  15:12.6   122
 Whitesboro Invite      10/6/2018    1   18:49.6   134
 EJ Hermann Inv-V1      9/28/2018    3   19:13.8   125
 Chittenango Inv-2      9/8/2018     6   19:12.2   120
  ----------              ------
 NXR New York Champ     11/25/2017   19  19:23.8   122
 NY Federation          11/18/2017   13  19:05.8   127
 NY States-Class D      11/11/2017   3   20:22.2   117
 Section 3-Class D      11/4/2017    2   19:18.0   120
 Chittenango-V1         10/21/2017   1   19:10.8   123
 Frontier Leag Champ    10/17/2017   1   19:11.3   117
 Whitesboro Invite      10/7/2017    1   19:25.0   127
 EJ Herrman Inv-V1      9/30/2017    3   19:29.4   120
 Wayne Invite-D3        9/16/2017    3   19:31.79  115
 VVS Invitational-D2    9/9/2017     5   19:37.9   115
  ----------              ------
 NXR New York Open      11/26/2016   6   20:10.0   106
 NY States-Class D      11/12/2016   20  19:54.2   105
 Section 3-Class D      11/5/2016    3   19:36.2   115
 Frontier Champ         10/26/2016   3   20:11.0   99
 Tully Invite-Sm        10/15/2016   3   19:38.3   111
 Rome Coughlin Inv      10/8/2016    2   20:13.7   108
 McDaniel-Baxter-V2     9/24/2016    12  19:38.5   110
 ESM Invitational       9/17/2016    5   19:49.0   105
   Track (selected races):
 New Bal Nationals     6/15/19   2000mSt  7   6:58.94
 NY State Champ        6/8/19    1500m    10  4:42.60
 NY State Champ        6/7/19    3000m    8   10:02.01
 Section 3-StQual-D2   5/31/19   1500m    1   4:40.93
 Section 3-StQual-D2   5/31/19   2000mSt  13  8:47.17
 Section 3-Class C1    5/21/19   3000m    1   10:57.16
 Section 3-Class C1    5/21/19   800m     1   2:25.92
 Section 3-Class C1    5/20/19   2000mSt  1   7:04.7
 Frontier Champ        5/15/19   1500m    1   4:57.32
 Loucks Games          5/11/19   2000mSt  5   7:12.84
 CBA Invitational      5/3/19    3000m    1   10:02.72
 New Bal National-EE   3/8/19    2 Mile   29  11:08.99
 NY State Champ        3/2/19    1500m    12  4:47.06
 Section 3-StQual      2/13/19   1500m    2   4:42.42
 CSC & TVL Champ       2/1/19    3000m    1   10:13.42
 Mohawk Valley #3      12/21/18  3000m    1   10:17.67
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/16/18   2000mSt  24  7:20.74
 NY State Champ        6/8/18    3000m    9   10:17.68
 Section 3-StQual      5/31/18   3000m    3   10:09.71
 Baldwinsville Arcaro  5/18/18   2000mSt  1   6:56.98
 Frontier Lg Champ     5/16/18   2000mSt  1   7:26.38
 CNS Invitational      5/11/18   3000m    1   10:20.92
 Rome Invitational     5/5/18    2000mSt  1   7:20.8
 CNS Relays            4/14/18   1500m    7   4:59.56
 Section 3-StQual      2/18/18   1500m    8   4:58.45
 Kirschenheiter Inv    1/20/18   3000m    4   10:43.90
 Mohawk Val Mt 4       1/9/18    3000m    2   10:40.69
 John DiMao Invite     12/8/17   1500m    3   4:58.91
   -------------        ----      ---          ----
 Section 3-StQual      6/2/17    3000m    6   10:31.09
 Section 3-Class C1    5/22/17   2000mSt  2   7:30.6
 Frontier Lg Champ     5/18/17   1500m    3   5:08.08
 Oneida Invite         5/12/17   3000m    4   10:38.27
 Rome Invitational     5/6/17    2000mSt  3   7:44.10
 Chittenango Inv       4/28/17   3000m    5   10:48.37

 

Haleigh Morales    12    North Rockland    (Section 1 - Class A)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haleigh Morales entered the 2017 XC season following an injury, but performed very nicely and that continued throughout the 2018 XC season with some improvement ... finished a good 10th at States in the loaded Class A race (129 speed rating).

Haleigh performed nicely during the Track seasons with good performances at 3000m (10:06.43), 1500m (4:44.24) and the Steeplechase (6:54.83, 2nd at State Quals) ... Haleigh Morales and Katelyn Tuohy are a powerful lead duo for the North Rockland XC team.

 NXR New York Champ     11/24/2018   19  19:16.1   125
 NY States-Class A      11/10/2018   10  19:02.7   129
 Section 1-Class A      11/3/2018    2   19:34.2   130
 Rockland County        10/25/2018   5   18:27.52  122
 Suffolk Officials Inv  10/13/2018   7   19:29.17  121
 Shore Coaches NJ       10/6/2018    5   19:09.0   121
 Ocean State Inv-RI     9/22/2018    4   18:30.59  128
 Red Raider Run         9/7/2018     2   18:53.9   116
  ----------              ------
 NXR New York Champ     11/25/2017   13  19:17.1   124
 NY Federation          11/18/2017   29  19:25.6   120
 NY States-Class A      11/11/2017   12  19:59.6   124
 Section 1-Class A      11/4/2017    3   19:23.80  122
 Rockland County        10/26/2017   7   18:47.9   110
 Section 1 Coach-V2     10/21/2017   3   20:02.5   109
 Manhattan Var C        10/14/2017   37  16:39.6   92
  ----------              ------
 NXR New York Reg       11/26/2016   14  18:49.1   133
 NY Federation          11/19/2016   5   18:36.5   141
 NY States-Class A      11/12/2016   8   18:14.7   138
 Section 1-Class A      11/5/2016    2   18:46.9   133
 Rockland County        10/28/2016   3   17:47.3   134
 Sec One Coaches-V3     10/16/2016   2   19:22.80  122
 Manhattan Inv-Champ    10/8/2016    15  15:07.9   126
 Grout Run Inv-D1       10/1/2016    3   15:43.56  124
 McDaniel-Baxter-V6     9/24/2016    5   18:42.4   129
 Red Raider Run         9/9/2016     7   20:18.30  95
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/5/2015    78  18:29.3   130
 NXN NY Regional        11/28/2015   36  19:38.7   116
 NY Federations         11/21/2015   27  19:08.6   127
 NY States-Class A      11/14/2015   23  19:10.7   126
 Section 1-Class A      11/7/2015    5   19:14.1   127
 Rockland County        10/29/2015   5   18:34.55  121
 Sec One Coaches-D3     10/17/2015   3   19:35.7   120
 Manhattan Inv-Champ    10/10/2015   35  15:29.1   117
 Grout Run Inv-V1       10/3/2015    4   16:09.56  117
 Red Raider Run         9/25/2015    3   19:10.68  106
 Crusader Pre-State-V5  9/19/2015    7   20:55.3   102
   Track (selected races):
 NY State Champ        6/8/19   2000mSt   8   6:58.73
 Section 1-StQual-D1   6/1/19   2000mSt   2   6:54.83
 Section 1-Class A     5/23/19  1500m     2   4:44.24
 Rockland County       5/16/19  2000mSt   2   6:56.6
 Cornwall Steeple      4/29/19  2000mSt   1   7:05.6
 Penn Relays           4/25/19  1200m R       3:42.88
 Red Raider Relays     4/18/19  1600m     2   5:03.26
 New Bal Nationals     3/8/19   1200m R       3:39.40
 NY State Champ        3/2/19   3000m     14  10:17.88
 Section 1-StQual      2/17/19  3000m     2   10:06.43
 Varsity Classic       2/4/19   1200m R       3:44.16
 Section 1-Class A     2/2/19   1500m     2   4:51.46
 Metropolitan Inv      1/30/19  1600m     1   5:07.87
 Rockland County       1/25/19  1000m     3   3:03.12
 Rockland County       1/25/19  1500m     4   4:52.66
 Ocean Bz Freedom      1/5/19   3000m     4   10:27.26
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/16/18   2000mSt  8   6:58.45
 NY State Champ        6/9/18    2000mSt  5   6:51.28
 Section 1-StQual D1   6/1/18    2000mSt  1   6:54.02
 Section 1-Class A     5/26/18   3000m    2   10:38.92
 Rockland County       5/18/18   1500m    2   4:42.73
 Rockland County       5/17/18   2000mSt  2   6:53.10
 Loucks Games          5/12/18   2000mSt  2   6:56.86
 League 1C Champ       5/3/18    3000m    1   10:26.00
 Cornwall Steeple      4/30/18   2000mSt  1   7:02.7
 Red Raider Relays     4/20/18   3200m    2   11:04.60
 New Bal Nationals     3/9/18    1200m R      3:46.13
 Section 1-Class A     2/10/18   1500m    2   4:47.04
 Section 1-Class A     2/10/18   3000m    1   10:40.52
 Rockland County       1/28/18   3000m    2   10:13.88
 League 1C Champ       1/21/18   1000m    1   3:02.42
 League 1C Champ       1/21/18   1500m    2   4:43.93
 Millrose Trials       1/10/18   1 Mile   7   5:02.78
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal National      6/17/17   2000mSt  6   6:57.43
 NY States Champ       6/9/17    3000m    11  10:15.05
 Section 1-StQual-D1   6/1/17    3000m    1   10:04.14
 Section 1-Class A     5/25/17   2000mSt  1   7:08.63
 Rockland County       5/20/17   2000mSt  4   7:06.28
 Rockland County       5/20/17   3000m    2   10:23.24
 League 1C Champ       5/4/17    1500m    3   4:46.37
 League 1C Champ       5/4/17    3000m    3   10:18.47
 Penn Relays           4/27/17   800m R       2:23.26
 New Bal Nat-Frosh     3/12/17   1 Mile   4   5:03.21
 New Bal Nationals     3/10/17   800m R       2:22.61
 NY State Champ        3/4/17    3000m    3   9:59.82
 Section 1-StQual      2/24/17   3000m    1   10:09.80
 Sec 1-Class A         2/8/17    1500m    1   4:43.95
 Rockland County       1/28/17   3000m    2   10:04.34

 

Sydney Nowicki    11    Lockport    (Section 6 - Class A)

 

 

 

 

 

 

 

 

Sydney Nowicki has performed very nicely the past two XC seasons ... she qualified for NXN Nationals in 2017 and was close to qualifying last year (was the #9 individual).

Set a 3000m PR during track (10:06.84) and a 1500m PR (4:40.68) ... finished 22nd at New Balance Nationals in the 5000m (17:40.93).

 NXR New York Champ     11/24/2018   16  19:09.0   127
 NY States-Class A      11/10/2018   15  19:15.3   125
 Section 6-Class A      11/2/2018    1   19:29.92  121
 Niagara Frontier       10/27/2018   1   18:42.0   131
 Alden Bulldog Stamp    10/13/2018   1   18:29.12  128
 McQuaid Invite         9/29/2018    2   18:12.5   119
 Bob Pratt Inv-VA       9/22/2018    6   20:32.30  103
 Red Dragon Inv-Lg      9/8/2018     1   19:04.42  121
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/2/2017    88  19:13.9   122
 NXR New York Champ     11/25/2017   11  19:08.1   127
 NY Federation          11/18/2017   8   18:56.2   130
 NY States-Class A      11/11/2017   13  20:03.2   123
 Section 6-Class A      11/3/2017    1   18:38.13  128
 Niagara-Frontier       10/28/2017   1   18:43.8   130
 West Seneca Inv-Lg     10/7/2017    1   19:11.01  123
 McQuaid Inv-AA-2       9/30/2017    2   18:01.6   122
 East Aurora Inv-Lg     9/23/2017    4   18:27.25  116
 Wayne Invite-D1        9/16/2017    10  19:34.0   115
 Red Dragon Inv-Lg      9/9/2017     1   19:06.07  117
  ----------              ------
 NY States-Class A      11/12/2016   47  19:24.1   115
 Section 6-Class A      11/4/2016    2   19:13.83  118
 Niagara Frontier       10/29/2016   2   19:43.7   115
 Alden Bulldog-Lg       10/15/2016   10  19:34.51  106
 McQuaid Inv-AAA Sd     10/1/2016    27  18:51.7   106
 McDaniel-Baxter-V4     9/24/2016    9   20:03.3   102
 Wayne Invite-V1        9/17/2016    17  19:45.0   97
 West Seneca Inv-Lg     9/10/2016    9   21:20.41  83
  ----------              ------
 NY States-Class A      11/14/2015   78  20:34.7   98
 Section 6-Class A      11/6/2015    6   20:40.53  107
 Niagara Frontier       10/31/2015   2   20:30.3   97
 Clarence Inv-Lg        10/24/2015   15  20:23.0   98
 Alden Bulldog Lg       10/17/2015   30  20:25.38  88
 McQuaid Inv-AA2 Un     10/3/2015    47  20:00.1   84
   Track (selected races):
 New Bal Nationals     6/14/19   5000m    22  17:40.93
 NY State Champ        6/8/19    1500m    8   4:40.68
 Section 6-StQual      6/1/19    1500m    1   4:52.13
 Section 6-StQual      5/31/19   3000m    2   10:26.72
 Niagara Frontier      5/23/19   1500m    1   4:55.88
 Niagara Frontier      5/23/19   800m     1   2:23.00
 Kenmore Invite        5/18/19   3000m    1   10:36.75
 Marion Invite         5/10/19   1500m    1   4:53.10
 Runnin Cadet Show     5/4/19    3000m    3   10:06.84
 NY State Champ        3/2/19    3000m    16  10:23.36
 Section 6-StQual      2/21/19   1500m    3   4:56.26
 Section 6-StQual      2/21/19   3000m    1   10:32.77
 Sec 6-Team Champ      2/16/19   1500m    1   4:57.60
 Highander Inv 2       2/2/19    1000m    3   3:02.61
 Highander Inv 2       2/2/19    1500m    1   4:55.79
 Jackson-Walker Inv    1/26/19   3000m    2   10:28.54
 Varsity Select 1      1/5/19    3000m    1   10:28.91
 B/F Meet              12/15/18  1500m    1   4:52.39
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/15/18   5000m    15  17:38.72
 NY State Champ        6/9/18    1500m    16  4:41.26
 NY State Champ        6/8/18    3000m    7   10:14.30
 Section 6-StQual D1   6/2/18    1500m    1   4:48.23
 Section 6-StQual D1   6/1/18    3000m    1   10:34.30
 Niagara-Frontier      5/24/18   1500m    1   4:54.78
 Niagara-Frontier      5/24/18   3000m    1   10:23.94
 Niagara-Frontier      5/24/18   800m     1   2:19.82
 Kenmore Invite        5/19/18   1500m    1   4:52.23
 Kenmore Invite        5/19/18   800m     1   2:17.14
 Runnin Cadet          5/5/18    3000m    2   10:10.14
 Penn Relays           4/26/18   3000m    22  10:31.83
 Niagara Falls Inv     4/21/18   3000m    1   10:40.03
 NY States Champ       3/3/18    3000m    9   10:08.43
 Section 6-StQual      2/23/18   1500m    1   4:56.10
 Section 6-StQual      2/23/18   3000m    1   10:28.74
 Team Champs-A         2/10/18   1500m    1   4:51.67
 Sec 5 vs Sec 6        1/20/18   3000m    2   10:58.50
 Holiday Extra         12/28/17  3000m    1   10:39.20
   -------------        ----      ---          ----
 Section 6-StQual-D1   6/2/17    3000m    3   10:48.10
 Niagara Frontier      5/25/17   1500m    2   4:56.94
 Niagara Frontier      5/24/17   3000m    1   10:42.61
 Marion Invite         5/12/17   3000m    1   10:38.73

 

Grace Kaercher    11   Fayetteville-Manlius    (Section 3 - Class A)

 

 

Grace Kaercher was the #3 runner for the FM team that finished 4th at NXN Nationals (finished 93rd overall, but 45th team-wise).

Grace set PRs at all distances during Track including the 3000m (10:25.73) ... What impressed me to most was her 4x800 relay leg at NY States where she given the responsibility of anchoring of the FM team ... she got the baton in 2nd-place, took the lead fairly quickly and held on gamely for FM to win (9:04.69) over Shenendehowa (9:05.54) ... her relay split (2:15.15) was nearly 4 seconds faster than she had ever run before ... An improved XC season is very possible!

 NXN Nationals          12/1/2018    93  18:40.6   126
 NXR New York Champ     11/24/2018   15  19:07.9   127
 NY States-Class A      11/10/2018   30  19:41.6   116
 SCAC Championship      10/17/2018   4   18:30.0   129
 Manhattan Inv-Var B    10/13/2018   7   15:24.5   118
 FM-Liverpool-WG Dual   9/26/2018    3   18:40.7   125
 Chittenango Inv-1      9/8/2018     4   19:01.0   124
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/2/2017    141 19:58.8   107
 NXR New York Champ     11/25/2017   34  19:59.6   110
 NY States-Class A      11/11/2017   21  20:29.0   114
 Section 3-Class A      11/4/2017    7   18:58.7   126
 SCAC Championship      10/18/2017   8   18:30.8   124
 Manhattan East St      10/14/2017   16  15:07.0   127
 Wayne Invite-D1        9/16/2017    14  19:58.0   107
 VVS Invitational-D1    9/9/2017     8   20:13.6   103
   Track (selected races):
 NY State Champ        6/8/19    800m R       2:15.15
 Section 3-StQual-D1   5/31/19   800m R       2:18.92
 Section 3-Class AA    5/22/19   3000m    3   10:26.59
 SCAC Metro Champ      5/16/19   3000m    3   10:33.11
 Bville Arcaro Clas    5/10/19   1500m    3   4:52.12
 New Bal Nationals     3/8/19    800m R       2:19.25
 Section 3-Class AA    2/7/19    1500m    3   4:53.37
 Section 3-Class AA    2/7/19    3000m    3   10:25.73
 Grieve Invite         1/19/19   3000m    1   10:28.09
 Kirschenheiter Inv    1/12/19   1000m    2   3:00.03
 Oscar Jensen Relays   12/15/18  3000m    2   10:29.38
 Mohawk Val Team Rly   12/7/18   1500m    4   4:55.12
   -------------        ----      ---          ----
 NY State Champ        6/9/18    800m R       2:28.50
 Section 3-StQual      5/31/18   800m R       2:24.29
 Section 3-Class AA    5/23/18   3000m    5   10:53.32
 SCAC Metro Champ      5/17/18   3000m    2   10:35.90
 Oneida Invite         5/12/18   1500m    2   5:03.52
 Dual Meet             5/2/18    3000m    1   10:42.77
 Chittenango Inv       4/27/18   1 Mile   2   5:28.27
 Chittenango Inv       4/27/18   3000m    1   10:56.72
 Section 3-StQual      2/18/18   3000m    7   10:57.17
 Section 3-Class AA    2/8/18    3000m    5   10:51.11
 SCAC Championship     2/1/18    3000m    3   10:53.93
 Kirschenheiter Inv    1/20/18   1500m    3   5:01.28

 

Sierra Dinneen    12    Notre Dame Academy (Staten Island)   (CHSAA)

 

 

 

 

 

 

Sierra Dinneen has been showing improved performances every year in both XC and Track ... In XC last year, she had three speed ratings in the upper 120s and two wins at invitational races ... finished a good 18th at Foot Locker Northeast.

Once again, Sierra set PRs at all distances in track including the 3000m (10:16.41), 1500m (4:35.63, 2nd at indoor States and then 5th at outdoor States) and 800m (2:10.82, 1st at Eastern States) ... Could show major XC improvement this coming season.

 Foot Locker NE-Sd      11/24/2018   18  18:49.8   128
 CHSAA Championship     11/10/2018   3   15:23.2   121
 BQ-NY CHSAA Champ      10/28/2018   1   15:03.29  127
 Brown Rhode Is         10/20/2018   4   17:53.80  128
 Manhattan Inv-Var A    10/13/2018   4   15:08.4   124
 Shore Coaches NJ       10/6/2018    1   19:10.0   121
 Xavier Invite-VB       9/22/2018    1   15:43.36  115
 Jim Smith Inv-Jr       9/15/2018    6   21:10.75  100
  ----------              ------
 Foot Locker NE Chm     11/25/2017   31  19:31.9   115
 NY Federation          11/18/2017   21  19:18.7   123
 CHSAA Championship     11/11/2017   2   15:16.87  123
 BQ-NYCHSAA Champ       10/28/2017   1   15:30.23  118
 Section 1 Coach-V4     10/21/2017   5   20:16.2   105
 Brown Invite RI        10/14/2017   13  18:17.63  120
 Shore Coaches NJ       10/7/2017    5   19:50.0   110
 Six Flags Wild NJ      9/30/2017    6   19:25.0   108
  ----------              ------
 Footlocker NE-FrSo     11/26/2016   2   19:37.4   114
 NY Federation          11/19/2016   86  20:35.0   101
 CHSAA Championship     11/12/2016   3   15:36.49  117
 BQ-NYCHSAA Champ       10/29/2016   2   15:23.6   122
 Staten Is Champ        10/22/2016   1   19:30.11  118
 Nassau Coaches-VA      10/15/2016   3   19:23.26  114
 Manhattan Inv-Var B    10/8/2016    32  16:47.6   89
 Shore Coaches NJ       10/1/2016    4   20:17.0   99
 
 
   Track (selected races):
 New Bal Nationals     6/16/19   1 Mile   28  5:03.47
 New Bal Nationals     6/16/19   1200m R      3:37.01
 NY State Champ        6/8/19    1500m    5   4:35.84
 Eastern States        6/2/19    800m     1   2:10.82
 CHSAA Championship    5/25/19   1500m    1   4:42.57
 NYBQCHSAA Champ       5/15/19   800m     1   2:15.66
 Loucks Games          5/11/19   1 Mile   3   4:59.65
 Loucks Games          5/9/19    1200m R      3:34.50
 Penn Relays           4/25/19   1600m R      4:56.66
 New York Relays       4/20/19   3000m    3   10:16.41
 Big Blue Classic      4/13/19   800m     1   2:16.22
 New Bal Nationals     3/10/19   800m     24  2:13.48
 NY State Champ        3/2/19    1500m    2   4:35.63
 Eastern States        2/19/19   800m     1   2:13.97
 CHSAA Championship    2/9/19    1500m    1   4:40.37
 Dr. Sander Invite     1/26/19   1000m    5   2:55.24
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/17/18   1600m R      5:10.44
 NY State Champ        6/9/18    1500m    15  4:40.42
 Eastern States        6/3/18    800m     2   2:14.39
 CHSAA Championship    5/26/18   1500m    1   4:49.54
 Loucks Games          5/12/18   1 Mile   3   5:00.74
 Penn Relays           4/26/18   1200m R      3:40.15
 Big Blue Classic      4/21/18   800m     1   2:16.06
 NYC Mayors Cup        4/14/18   1500m    1   4:45.47
 NYC Mayors Cup        4/14/18   800m     1   2:16.20
 New Bal Nationals     3/10/18   800m R       2:16.77
 New Bal Nationals     3/9/18    1600m R      5:06.80
 NY States Champ       3/3/18    1500m    5   4:41.37
 Eastern States        2/20/18   800m     3   2:15.28
 CHSAA Championship    2/10/18   1500m    1   4:41.06
 CHSAA Championship    2/10/18   3000m    2   10:18.64
 Dr Sanders Invite     1/26/18   1000m    7   2:56.54
 New Balance Gm        1/20/18   1 Mile   4   5:03.78
 Staten Is Champ       1/14/18   1000m    1   2:55.92

 

Kathryn Altieri    11    Susan Wagner    (PSAL)

 

 

Kathryn Wagner showed major XC improvement from her freshman to sophomore seasons ... And major improvement has been demonstrated over the course of her Indoor & Outdoor Track seasons.

Kathryn dropped her 3000m PR to 9:50.03 when finishing 6th at Outdoor States ... The following week, Kathryn finished 13th at New Balance Nationals in the 5000m (very good time of 17:19.45 under warm-humid conditions) ... Some major performance-level improvements could happen this coming XC season.

 NXR New York Open      11/24/2018   4   20:09.8   107
 PSAL Championship      11/10/2018   2   19:28.63  118
 PSAL Staten Is         10/28/2018   1   19:58.88  108
 Manhattan Inv-Var B    10/13/2018   10  15:33.4   115
 Shore Coaches NJ       10/6/2018    7   20:08.0   101
 NYC Mayors Cup         9/29/2018    3   15:48.4   112
 Bowdoin Classic-V2     9/22/2018    7   20:06.1   109
 Luke Parletore Inv     9/9/2018     4   19:13.0   103
  ----------              ------
 NY Federation          11/18/2017   125 20:51.9   92
 PSAL Championship      11/11/2017   6   20:16.35  101
 PSAL Staten Is         10/28/2017   2   21:09.32  87
 Manhattan Var A        10/14/2017   17  16:29.1   96
 Shore Coaches NJ       10/7/2017    28  21:13.0   83
 NYC Mayors Cup Champ   10/1/2017    10  16:44.0   91
 Bowdoin Park Cl        9/23/2017    19  21:24.0   83
   Track (selected races):
 New Bal Nationals     6/14/19   5000m    13  17:19.45
 NY State Champ        6/7/19    3000m    6   9:50.03
 PSAL So/Fr Champ      6/2/19    800m     1   2:19.64
 PSAL Championship     5/26/19   1500m    1   4:50.95
 PSAL Championship     5/26/19   3000m    1   10:39.20
 PSAL Staten Is        5/11/19   1500m    1   4:57.33
 PSAL Staten Is        5/11/19   3000m    1   11:09.09
 Staten Is Champ       5/5/19    1500m    1   4:52.70
 Penn Relays           4/25/19   3000m    11  9:52.44
 New York Relays       4/20/19   1 Mile   4   5:05.87
 NYC Mayors Cup        4/13/19   1500m    2   4:39.43
 New Bal Nationals     3/8/19    5000m    9   18:08.20
 NY State Champ        3/2/19    3000m    12  10:06.23
 PSAL Championship     2/16/19   1500m    1   4:52.32
 PSAL Championship     2/16/19   3000m    1   10:39.11
 PSAL Staten Is        2/6/19    1500m    1   4:58.90
 PSAL Staten Is        2/6/19    3000m    1   11:17.95
 Ocean Bz Invite       1/27/19   1 Mile   18  5:17.87
 Staten Is Champ       1/13/19   1500m    2   4:58.16
 Staten Is Champ       1/13/19   3000m    1   10:52.72
 Bishop Loughlin Gm    12/16/18  2 Mile   2   11:18.19
   -------------        ----      ---          ----
 NBal Nationals-Fr     6/15/18   2 Mile   7   11:41.90
 PSAL Championship     5/27/18   3000m    3   10:45.37

 

Lauryn Heskin    11    Marymount    (NYSAIS)

 

 

 

 

Lauryn Heskin performed nicely during her first two season of varsity XC ... she was the NYSAIS Champion both years ... last year, she finished a very good 13th at Foot Locker Northeast.

Lauryn Heskin has been a very good track performer for a number years, and the 2017-2019 track seasons were no exception ... she set a 1500m PR (4:38.99) when finishing 5th at Indoor States.

 Foot Locker NE-Sd      11/24/2018   13  18:41.3   131
 NYSAIS Championship    11/4/2018    1   19:32.12  118
 Brown Rhode Is         10/20/2018   9   18:20.73  119
 Manhattan Inv-Var F    10/13/2018   2   15:27.2   117
 NYC Mayors Cup         9/29/2018    1   15:18.5   123
 Bowdoin Classic-V1     9/22/2018    4   19:48.2   115
 Jim Smith Inv-So       9/15/2018    2   20:09.82  121
  ----------              ------
 AAU Nationals 13/14    12/2/2017    1   14:28.87  ---
 Foot LockerNE FrSo     11/25/2017   1   19:20.4   119
 NY Federation          11/18/2017   27  19:25.2   121
 NYSAIS Championship    11/5/2017    1   19:39.34  116
 Collegiate Invite      10/20/2017   1   15:26.0   120
 Brown Invite RI        10/14/2017   1   18:25.36  118
 NYC Mayors Cup Champ   10/1/2017    3   15:36.2   116
 Bowloin Park Cl        9/23/2017    3   19:42.7   117
  ----------              ------
 Foot Locker 13-14yr    11/26/2016   1   18:26.1   137

		
   Track (selected races):
 New Bal Nats-EmEl     6/14/19   1 Mile   22  5:06.08
 NY State Champ        6/8/19    2000mSt  18  7:15.75
 AAIS Championship     5/17/19   2000mSt  1   7:06.49
 Loucks Games          5/11/19   1 Mile   9   5:05.88
 Penn Relays           4/25/19   1 Mile   10  5:05.24
 New York Relays       4/20/19   2000mSt  1   7:02.61
 New York Relays       4/20/19   3000m    4   10:24.18
 NYC Mayors Cup        4/13/19   1500m    1   4:39.12
 NY State Champ        3/2/19    1500m    5   4:38.99
 NYSAIS Champ          2/21/19   1500m    1   4:40.96
 Millrose Games        2/9/19    1 Mile   13  5:09.26
 Ocean Bz Invite       1/27/19   1 Mile   1   5:02.63
 Dr. Sander Invite     1/26/19   1000m    6   2:56.91
 Hispanic Games        1/5/19    1 Mile   1   5:02.68
 Marine Corp Hol       12/29/18  1 Mile   3   5:05.40
 Hall of Fame Inv      12/15/18  1 Mile   3   5:04.49
   -------------        ----      ---          ----
 NBal Nationals-Fr     6/16/18   1 Mile   5   5:08.61
 New Bal Nationals     6/16/18   2000mSt  20  7:15.80
 NY State Champ        6/9/18    2000mSt  8   6:58.95
 NYSAIS Champ          5/23/18   2000mSt  1   7:03.96
 NYSAIS Champ          5/23/18   800m     2   2:19.07
 AAIS Championship     5/17/18   400m     1   1:00.55
 Loucks Games          5/12/18   1 Mile   2   5:00.24
 Penn Relays           4/26/18   1 Mile   9   5:05.31
 New York Relays       4/21/18   1 Mile   3   5:08.37
 New York Relays       4/20/18   3000m    6   10:26.22
 NYC Mayors Cup        4/14/18   3000m    1   10:28.84
 NBal Nationals-Fr     3/11/18   1 Mile   5   5:04.44
 NY States Champ       3/3/18    1000m    23  3:02.70
 NY States Champ       3/3/18    1500m    7   4:42.48
 NYSAIS Championship   2/22/18   1000m    1   3:00.83
 Ocean Breeze Inv      1/28/18   800m     7   2:17.63

 

Brynne Wright    12    Greenwich    (Section 2 - Class C)

 

 

 

 

 

 

 

Brynne Wright finished 3rd at States (Class C) helping Greenwich handily win the State Class C title ... had many other good XC performances ...... Continued performing nicely during Track with PRs at 3000m (10:11.46)  and Steeplechase (7:06.28) ... Enters the season as the #3-rated Class C harrier.
 NXR New York Champ     11/24/2018   38  19:54.8   112
 NY States-Class C      11/10/2018   3   19:12.7   126
 Section 2-Class C      11/2/2018    1   17:54.74  131
 Wasaren Champ          10/23/2018   2   18:18.46  123
 Manhattan Inv-Var C    10/13/2018   4   15:10.6   123
 Grout Run-Div 2        10/6/2018    2   15:54.60  122
 Ocean State Inv-RI     9/22/2018    1   18:49.20  122
 Queensbury Inv-D1      9/15/2018    4   18:52.81  119
  ----------              ------
 NXR New York Champ     11/25/2017   27  19:42.5   116
 NY Federation          11/18/2017   17  19:12.4   125
 NY States-Class D      11/11/2017   2   20:00.1   124
 Section 2-Class D      11/3/2017    1   17:58.30  129
 Wasaren Champ          10/24/2017   1   18:35.43  123
 Manhattan Var B        10/14/2017   3   15:20.6   122
 Grout Run - C          10/7/2017    2   16:12.48  117
 Ocean State RI         9/23/2017    4   20:01.45  100
 Fort Plain Inv-Sm      9/16/2017    1   18:11.86  119
  ----------              ------
 NY Federation          11/19/2016   73  20:22.9   105
 NY States-Class D      11/12/2016   2   18:39.6   130
 Section 2-Class D      11/4/2016    1   18:12.82  124
 Wasaren Champ          10/25/2016   1   18:36.47  116
 Burnt Hills Inv-D1     10/15/2016   1   18:28.66  118
 Manhattan Inv-Var D    10/8/2016    6   15:25.5   120
 Ocean State Inv-RI     9/24/2016    3   18:38.28  123
 Fort Plains Inv-Sm     9/17/2016    1   18:20.34  114
  ----------              ------
 NY Federations         11/21/2015   82  20:08.1   107
 NY States-Class D      11/14/2015   7   19:59.4   110
 Section 2-Class D      11/6/2015    1   18:33.85  120
 Wasaren Champ          10/27/2015   2   18:54.31  111
 Burnt Hills Inv-D1     10/17/2015   5   18:49.19  112
 McQuaid Inv-A Sd       10/3/2015    10  18:12.4   120
 Ocean State Inv RI     9/26/2015    2   19:17.57  112
 Ballston Spa Inv       9/19/2015    4   19:58.42  101
 NY States-Class C      11/8/2014    41  20:32.3   98
  ----------              ------
 Section 2-Class C      10/31/2014   5   19:18.83  102
 Wasaren Leag Champ     10/21/2014   4   19:20.58  102
 Manhattan-Var A        10/11/2014   26  16:39.9   94
 Grout Run Inv-VC       10/4/2014    5   16:57.76  98
 Ocean State Inv-RI     9/27/2014    21  20:49.54  86
 Fort Plain Inv-Sm      9/13/2014    13  20:00.35  74
   Track (selected races):
 New Bal Nationals     6/15/19   2000mSt  12  7:06.28
 NY State Champ        6/8/19    2000mSt  20  7:16.42
 Section 2-StQual-D2   5/31/19   2000mSt  1   7:13.49
 Section 2-StQual-D2   5/30/19   3000m    1   10:32.63
 Group 4 Champ         5/23/19   2000mSt  1   7:09.69
 Group 4 Champ         5/23/19   3000m    1   10:40.31
 William Eddy Meet     5/18/19   3000m    9   10:32.59
 Wasaren Champ         5/15/19   1500m    1   5:02.52
 Shen Invitational     5/10/19   2000mSt  4   7:04.77
 New Bal Nationals     3/8/19    5000m    17  18:42.28
 Section 2-StQual      2/24/19   3000m    4   10:46.46
 Section 2-Div 4       2/18/19   1500m    1   4:58.23
 Section 2-Div 4       2/18/19   3000m    1   11:03.63
 Yale Classic          1/12/19   3000m    6   10:11.46
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/16/18   2000mSt  16  7:12.16
 NY State Champ        6/9/18    2000mSt  19  7:10.88
 NY State Champ        6/8/18    3000m    16  10:28.34
 Section 2-StQual D2   6/1/18    2000mSt  1   7:14.19
 Section 2-StQual D2   5/31/18   3000m    1   10:27.08
 Group 4 Champ         5/24/18   2000mSt  1   7:22.45
 Group 4 Champ         5/24/18   3000m    1   10:41.16
 Eddy Meet             5/19/18   1500m    15  4:51.87
 Wasaren Champ         5/16/18   1500m    1   4:59.25
 Wasaren Champ         5/16/18   2000mSt  1   7:34.98
 Shen Invitational     5/11/18   2000mSt  4   7:19.31
 Luciano Invite        4/28/18   1500m    3   4:50.83
 Watervliet Inv        4/20/18   3000m    1   10:51.04
 New Bal Nationals     3/9/18    5000m    25  18:36.91
 Section 2-StQual      2/25/18   3000m    12  11:03.83
 Division 4 Champ      2/18/18   1500m    1   5:08.97
 Division 4 Champ      2/18/18   3000m    1   11:19.33
 Yale Classic          1/20/18   3000m    20  10:38.35
 Springfield Inv       1/7/18    3000m    1   10:42.70
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nat-Fr        6/17/17   1 Mile   10  5:16.45
 NY States Champ       6/10/17   2000mSt  21  7:31.34
 Section 2-StQual-D2   6/2/17    2000mSt  1   7:26.65
 Group 4 Sectional     5/25/17   2000mSt  1   7:30.96
 Group 4 Sectional     5/25/17   3000m    1   10:59.07
 Eddy Meet Inv         5/20/17   1500m    12  4:52.13
 Luciano Invite        4/29/17   1500m    4   4:59.46
 Cannoneer Invite      4/21/17   3000m    2   11:03.26
 Section 2-StQual      2/26/17   1500m    5   5:01.69
 Yale Classic          1/21/17   3000m    33  10:46.98
   -------------        ----      ---          ----
 NY State Champ        6/11/16   2000mSt  23  7:34.00
 Sec 2-StQual D2       6/3/16    2000mSt  2   7:19.63
 Group 4 Champ         5/27/16   3000m    1   10:57.91
 Hudson Falls Inv      4/30/16   3000m    7   10:51.87

 

Maggie Maier    12    Sacred Heart    (CHSAA)

 

 

 

 

 

 

Maggie Maier is the #3-rated runner in the CHSAA-PSAL-AIS group ... had relatively consistent-level performances over her junior & sophomore XC seasons (speed ratings in the 120s to 130) ... won the CHSAA Championship race on the 4K Van Cortlandt Park course and was 10th in the championship race at Manhattan.

Maggie had very good performances during track and set PRs at 3000m (9:56.98) and 1500m (4:41.75).

 Foot Locker NE-Sd      11/24/2018   58  19:49.5   109
 CHSAA Championship     11/10/2018   1   15:02.4   129
 NSCHSAA Champ          10/28/2018   1   19:21.95  126
 Brown Rhode Is         10/20/2018   11  18:25.55  117
 Manhattan Inv-E Sta    10/13/2018   10  14:55.2   129
 St. Anthonys Inv-1     10/5/2018    4   19:40.21  122
 Suffolk Coaches-VA     9/29/2018    1   19:29.96  125
 Bowdoin Classic-V2     9/22/2018    2   19:40.9   117
 Jim Smith Inv-Jr       9/15/2018    2   19:39.90  131
  ----------              ------
 Foot Locker NE Chm     11/25/2017   19  19:10.2   123
 NY Federation          11/18/2017   10  19:02.5   128
 CHSAA Championship     11/11/2017   1   15:11.13  125
 NSCHSAA Champion       11/1/2017    1   19:30.24  123
 Manhattan Var B        10/14/2017   2   15:05.4   127
 St. Anthonys Invite    10/6/2017    1   19:39.54  120
 Xavier Invite          9/23/2017    2   15:30.28  120
 Villa Bears Inv        9/16/2017    2   15:25.37  120
 Jim Smith Inv-So       9/9/2017     1   19:33.73  127
  ----------              ------
 Footlocker NE-FrSo     11/26/2016   8   19:59.4   106
 NY Federation          11/19/2016   52  20:02.0   112
 CHSAA Championship     11/12/2016   4   15:42.28  115
 NSCHSAA Champ          10/30/2016   1   20:30.25  105
 Manhattan Inv-Var A    10/8/2016    11  16:00.0   107
 Xavier Invite          9/24/2016    2   16:09.30  104
 Villa Bears Invite     9/17/2016    17  16:34.6   95
 
   Track (selected races):
 CHSAA Championship    5/25/19   3000m    3   10:45.83
 St. Anthony's Inv     5/4/19    3000m    4   10:24.41
 Penn Relays           4/25/19   3000m    23  10:32.67
 New York Relays       4/20/19   1 Mile   9   5:23.74
 New Bal Nationals     3/10/19   2 Mile   27  10:45.58
 NY State Champ        3/2/19    3000m    9   9:56.98
 Long Is Elite         2/23/19   1500m    2   4:41.75
 CHSAA Championship    2/9/19    3000m    1   10:10.84
 NSCHSAA Champ         1/27/19   1500m    1   4:52.20
 NSCHSAA Champ         1/27/19   3000m    1   10:25.91
 Stanner Games         1/12/19   3000m    3   10:17.89
 Developmental 3       1/5/19    3000m    1   10:19.33
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/15/18   5000m    27  18:18.10
 NY State Champ        6/8/18    3000m    11  10:21.91
 CHSAA Championship    5/26/18   3000m    1   10:38.03
 St Anthony's Inv      5/5/18    3000m    2   10:00.54
 CHSAA Frosh/Soph      4/29/18   1500m    1   4:43.28
 Penn Relays           4/26/18   3000m    14  10:07.93
 New York Relays       4/21/18   1 Mile   2   5:06.35
 Suffolk Coaches       4/14/18   3000m    1   10:22.85
 New Bal Nationals     3/11/18   2 Mile   18  10:58.43
 New Bal Nationals     3/10/18   800m R       2:15.71
 NY States Champ       3/3/18    1500m    13  4:51.14
 NY States Champ       3/3/18    3000m    7   9:59.85
 CHSAA Championship    2/10/18   1500m    2   4:41.82
 CHSAA Championship    2/10/18   3000m    1   10:00.74
 NSCHSAA Champ         1/28/18   1500m    2   4:49.67
 NSCHSAA Champ         1/28/18   3000m    1   10:27.86
 New Balance Gm        1/20/18   1 Mile   5   5:07.69
 Molly Stanner Gm      1/13/18   3000m    2   10:18.72
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nat-EmEl      6/17/17   2 Mile   23  11:41.17
 CHSAA Championship    5/27/17   3000m    3   10:19.49
 NSCHSAA Champion      5/20/17   3000m    1   10:29.05
 CHSAA Frosh/Soph      4/30/17   1500m    1   4:46.79
 CHSAA Frosh/Soph      4/30/17   3000m    1   10:20.25
 New Bal Nat-EmEl      3/10/17   2 Mile   24  11:16.38
 NY State Champ        3/4/17    3000m    14  10:20.74

 

Megan McLaughlin    10    East Aurora    (Section 6 - Class B)
 

 

 

 

 

 

Megan McLaughlin was the NY State 7th/8th-Grade Runner-of-the-Year in XC in 2017 ... has had consistent-level speed ratings in the mid-to-upper 120s the past two seasons ...... Megan set a very good 3000m PR (10:04.31) when finishing 10th at Outdoor States.
 NY States-Class B      11/10/2018   10  19:36.3   118
 Section 6-Class B      11/2/2018    1   19:17.35  125
 ECIC Championship      10/27/2018   1   18:38.47  128
 Alden Bulldog Stamp    10/13/2018   2   18:48.12  122
 St. Anthonys Inv-1     10/5/2018    3   19:36.21  123
 McQuaid Invite         9/29/2018    3   18:00.0   123
 East Aurora Inv-Lg     9/22/2018    1   17:48.15  128
 Knox Invitational      8/31/2018    1   15:13.26  119
  ----------              ------
 NXR New York Champ     11/25/2017   14  19:19.2   124
 NY Federation          11/18/2017   14  19:05.8   127
 NY States-Class B      11/11/2017   7   20:45.4   112
 Section 6-Class B      11/3/2017    2   18:49.11  125
 ECIC Championship      10/28/2017   2   18:39.75  126
 Alden Bulldog-Sm       10/14/2017   1   18:41.64  126
 McQuaid Inv-AA-Sd      9/30/2017    2   17:48.7   127
 East Aurora Inv-Lg     9/23/2017    3   18:14.73  120
 Wayne Invite-D3        9/16/2017    1   19:06.06  124
 JFK Invite 4K          9/1/2017     1   14:50.54  120
  ----------              ------
 NXR New York Reg       11/26/2016   57  20:14.2   104
 NY Federation          11/19/2016   67  20:18.7   107
 NY States-Class B      11/12/2016   23  19:26.5   114
 Section 6-Class B      11/4/2016    3   19:19.91  116
 ECIC Championship      10/29/2016   5   19:35.32  111
 Alden Bulldog-Lg       10/15/2016   9   19:28.86  108
 McQuaid Inv-AA Sd      10/1/2016    15  18:36.2   111
 McDaniel-Baxter-V4     9/24/2016    7   19:49.7   106
 East Aurora Inv-Lg     9/17/2016    6   18:49.30  107
 JFK Invite-JV          9/2/2016     1   15:29.78  104
   Track (selected races):
 NY State Champ        6/7/19    3000m    10  10:04.31
 Section 6-StQual      5/31/19   3000m    1   10:40.53
 ECIC Championship     5/24/19   3000m    2   10:13.99
 Williamsville S Inv   5/11/19   800m     2   2:20.02
 Golden Falcon Inv     5/3/19    3000m    1   10:25.31
 NY State Champ        3/2/19    3000m    15  10:20.92
 Section 6-StQual      2/21/19   3000m    2   10:52.29
 Sec 6-Team Champ      2/16/19   1000m    1   3:03.02
 Sec 6-Team Champ      2/16/19   1500m    4   5:03.02
 Highander Inv 2       2/2/19    1000m    1   3:01.51
 Jackson-Walker Inv    1/26/19   3000m    1   10:22.49
 Varsity Select 2      1/12/19   1500m    1   4:47.06
   -------------        ----      ---          ----
 NY State Champ        6/9/18    800m R       2:15.62
 NY State Champ        6/8/18    3000m    13  10:26.61
 Section 6-StQual D2   6/1/18    3000m    2   10:21.54
 ECIC Championship     5/26/18   1500m    1   4:43.60
 ECIC Championship     5/25/18   3000m    2   10:28.53
 Loucks Games          5/11/18   3200m    17  11:30.26
 Falconer Invite       5/4/18    3000m    1   10:22.88
 Dunkirk Invite        4/27/18   1500m    1   4:50.83
 Niagara Falls Inv     4/21/18   3000m    2   10:46.86
 NBal Nationals-JH     3/11/18   1 Mile   5   5:11.21
 NY States Champ       3/3/18    3000m    19  10:26.38
 Section 6-StQual      2/23/18   3000m    3   10:39.60
 Team Champs-C         2/10/18   1500m    1   4:51.18
 Team Champs-C         2/10/18   3000m    2   11:10.72
 Sec 5 vs Sec 6        1/20/18   1500m    2   4:57.97
 Jackson-Walker Inv    1/13/18   3000m    3   10:20.52
 Holiday Extra         12/28/17  1000m    1   3:10.42
 A/F Meet              12/22/17  1500m    1   5:02.2
 Early Xmas Clas       12/9/17   3000m    2   10:40.05
   -------------        ----      ---         ---
 Section 6-StQual-D2   6/2/17    800m     3   2:21.98
 ECIC Championship     5/26/17   800m     3   2:20.57
 Pioneer Invite        5/20/17   1500m    1   4:53.70

 

Sydney Carlson    11    Liverpool    (Section 3 - Class A)

 

 

Sydney Carlson showed nice XC improvement from her freshmen to sophomore seasons ... Last year, she had consistent-level speed rating performances (mid-120s) which helped Liverpool make it to NXN Nationals and finish 15th.

Sydney set a nice 3000m PR (10:24.13) at Hilton's Runnin' Cadet Showcase in the spring.

 NXN Nationals          12/1/2018    108 18:51.0   123
 NXR New York Champ     11/24/2018   22  19:19.6   123
 SCAC Championship      10/17/2018   5   18:42.5   125
 Manhattan Inv-E Sta    10/13/2018   13  15:05.6   125
 McQuaid Invite         9/29/2018    9   17:52.3   126
 Chittenango Inv-2      9/8/2018     7   19:18.8   118
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/2/2017    109 19:34.1   116
 NXR New York Champ     11/25/2017   35  20:03.0   109
 Section 3-Class A      11/4/2017    14  20:07.6   103
 SCAC Championship      10/18/2017   19  19:26.9   105
 Manhattan East St      10/14/2017   38  15:51.9   110
 McQuaid Inv-AAA-Sd     9/30/2017    24  18:45.2   108
 Wayne Invite-D1        9/16/2017    28  20:36.0   94
 VVS Invitational-D3    9/9/2017     7   20:35.0   96
   Track (selected races):
 Section 3-StQual-D1   5/31/19   3000m    3   10:47.59
 Section 3-StQual-D1   5/31/19   800m R       2:21.61
 Section 3-Class AA    5/22/19   1500m    4   4:54.79
 Section 3-Class AA    5/22/19   3000m    5   10:37.17
 CNS Invitational      5/18/19   2000mSt  2   7:34.72
 Loucks Games          5/11/19   1 Mile   21  5:16.31
 Runnin Cadet Show     5/4/19    3000m    5   10:24.13
 Chittenango Inv       4/26/19   1 Mile   1   5:22.31
 Penn Relays           4/25/19   800m R       2:25.04
 Chittenango Relays    4/12/19   2000mSt  2   7:58.14
 New Bal Nationals     3/9/19    800m R       2:24.71
 NY State Champ        3/2/19    1000m    22  3:07.02
 Section 3-StQual      2/13/19   1000m    3   3:00.97
 Section 3-Class AA    2/7/19    1500m    5   4:56.34
 Utica Challenge       1/25/19   1000m    1   3:02.33
 Kirschenheiter Inv    1/12/19   1500m    3   4:54.12
 John Arcaro Inv       1/5/19    3000m    2   10:36.77
   -------------        ----      ---          ----
 NBal Nationals-Fr     6/16/18   1 Mile   13  5:18.74
 NBal Nationals-Fr     6/15/18   2 Mile   5   11:34.49
 Section 3-StQual D1   5/31/18   1500m    3   4:54.05
 Section 3-Class AA    5/23/18   3000m    4   10:34.82
 Baldwinsville Arcaro  5/18/18   800m     2   2:24.54
 SCAC Metro Champ      5/17/18   1500m    5   4:54.36
 Loucks Games          5/11/18   3200m    14  11:25.52
 ESM Invitational      5/3/18    3000m    2   10:42.90
 Section 3-StQual      2/18/18   1500m    7   4:57.25

 

Gianna Capoccia    11    Rome Free Academy    (Section 3 - Class A)

 

 

Gina Capoccia performed very nicely in her last two XC seasons of varsity XC ... most speed ratings in the mid-to-upper 120s ... won divisions at two invitational XC races last year.

During Indoor Track, Gina set nice PRs at 3000m (10:23.69) and 1500m (4:42.38, 8th at Indoor States).

 Foot Locker NE-Sd      11/24/2018   36  19:27.3   116
 NY States-Class A      11/10/2018   20  19:24.6   122
 Adirondack Invite      10/27/2018   1   18:44.8   127
 TVL League Champ       10/19/2018   2   19:24.1   124
 Rome Invitational      10/13/2018   1   19:15.3   126
 Bob Pratt Inv-VB       9/22/2018    2   19:41.98  120
 Chittenango Inv-2      9/8/2018     4   19:00.3   124
  ----------              ------
 Foot Locker NE Chm     11/25/2017   20  19:11.1   122
 Section 3-Class A      11/4/2017    12  19:47.6   110
 TVL Championship       10/17/2017   1   19:13.1   129
 Rome Coughlin Inv      10/14/2017   1   19:15.9   128
 EJ Herrman Inv-V2      9/30/2017    1   19:10.3   127
 VVS Invitational-D3    9/9/2017     3   19:10.5   125
 
 

		
   Track (selected races):
 William Eddy Meet     5/18/19   1500m    21  5:05.29
 TVL League Champ      5/15/19   1500m    2   4:52.4
 TVL League Champ      5/15/19   3000m    1   11:04.3
 TVL League Champ      5/15/19   800m     3   2:25.9
 Oneida Invite         5/10/19   1500m    3   4:58.86
 Rome Copper City      5/4/19    3000m    4   10:57.60
 New Bal National-EE   3/9/19    1 Mile   12  5:10.18
 NY State Champ        3/2/19    1500m    8   4:42.38
 USATF Adirondack      2/24/19   800m     8   2:24.25
 Section 3-StQual      2/13/19   1500m    3   4:44.14
 Section 3-Class AA    2/7/19    1500m    4   4:53.49
 CSC & TVL Champ       2/1/19    1500m    1   4:51.85
 Utica Challenge       1/25/19   3000m    3   10:23.69
 Mohawk Valley #6      1/18/19   1000m    1   3:03.82
   -------------        ----      ---          ----
 Section 3-StQual      5/31/18   3000m    9   11:01.63
 Section 3-StQual D1   5/31/18   1500m    4   4:54.22
 Section 3-Class AA    5/23/18   800m     6   2:25.03
 Eddy Meet             5/19/18   800m     11  2:21.70
 TVL League Champ      5/15/18   1500m    1   4:50.90
 TVL League Champ      5/15/18   3000m    2   10:47.26
 Rome Invitational     5/5/18    800m     3   2:21.43
 Whitesboro Inv        4/27/18   1500m    1   5:01.49
 NY States Champ       3/3/18    1000m R      3:06.27
 Section 3-StQual      2/18/18   1000m    4   3:05.01
 Section 3-Class AA    2/8/18    3000m    4   10:48.28
   -------------        ----      ---         ---
 Section 3-StQual      6/2/17    3000m    5   10:28.80
 Section 3-Class AA    5/24/17   3000m    3   10:27.56

 

Madison Relyea    11    Mayfield    (Section 2 - Class D)

 

 

 

 

 

Madison Relyea finished 23rd at NXN New York in XC and 5th at States (Class D) ... she is the #2-rated Class D runner entering the 2019 season ..... Madison does not run indoor track because she is a Nordic skier ... In outdoor Track, Madison set a good 1500m PR (4:43.33) when finishing 12th at Outdoor States ... also lowered her 800m PR (2:20.02).
 NXR New York Champ     11/24/2018   23  19:20.3   123
 NY States-Class D      11/10/2018   5   19:33.9   119
 Section 2-Class D      11/2/2018    1   18:18.34  123
 WAC Championship       10/24/2018   1   18:05.90  126
 Greenwich Invite       10/19/2018   2   18:10.8   122
 Manhattan Inv-Var E    10/13/2018   3   15:14.1   122
 Grout Run-Div C        10/6/2018    1   16:01.83  119
 EJ Hermann Inv-V1      9/28/2018    2   19:03.3   129
 Fort Plain Inv-Lg      9/15/2018    1   18:30.49  115
  ----------              ------
 NY Federation          11/18/2017   20  19:17.0   123
 NY States-Class D      11/11/2017   7   20:40.7   110
 Section 2-Class D      11/3/2017    2   18:30.99  118
 WAC Championship       10/25/2017   1   18:08.21  121
 Greenwich Invite       10/20/2017   1   18:38.5   116
 Burnt Hills Inv-D1     10/14/2017   1   18:44.66  113
 Grout Run - C          10/7/2017    1   16:07.66  118
 Galway Invite          9/23/2017    1   20:26.0   105
 Fort Plain Inv-Sm      9/16/2017    2   18:15.98  117
 Fonda-Fultonv Inv      9/2/2017     1   19:10.90  113
  ----------              ------
 NY States-Class D      11/12/2016   6   19:16.7   117
 Section 2-Class D      11/4/2016    3   18:50.27  111
 WAC Championship       10/25/2016   1   18:32.66  116
 Burnt Hills Inv-D1     10/15/2016   4   19:08.01  105
 Galway Invite-VB       9/24/2016    2   18:34.0   97
 Fort Plains Inv-Sm     9/17/2016    4   19:26.30  92
 Blackbird Invite-2     9/10/2016    1   21:48.0   83
  ----------              ------
 Section 2-Class D      11/6/2015    11  20:03.37  90
 WAC Championship       10/27/2015   3   19:55.08  83
 Burnt Hills Inv-D1     10/17/2015   27  20:42.03  74
   Track (selected races):
 NY State Champ        6/8/19    1500m    12  4:43.33
 Section 2-StQual-D2   5/31/19   1500m    1   4:45.02
 Group 4 Champ         5/23/19   1500m    1   4:46.44
 Group 4 Champ         5/23/19   800m     2   2:22.41
 William Eddy Meet     5/18/19   1500m    10  4:52.31
 William Eddy Meet     5/18/19   800m     7   2:20.02
 WAC League Champ      5/14/19   1500m    1   5:02.72
 WAC League Champ      5/14/19   800m     1   2:30.19
 Fonda-Ful Invite      5/10/19   800m     1   2:25.67
 Marsh-Galotta Inv     5/4/19    1500m    1   4:58.24
 Marsh-Galotta Inv     5/4/19    800m     1   2:28.51
 Queensbury Inv        5/1/19    1500m    1   4:54.43
 Queensbury Inv        5/1/19    800m     2   2:24.15
   -------------        ----      ---          ----
 Section 2-StQual D2   6/1/18    1500m    4   5:09.20
 Group 4 Champ         5/24/18   1500m    1   4:56.79
 Group 4 Champ         5/24/18   800m     1   2:24.18
 Eddy Meet             5/19/18   1500m    8   4:47.89
 WAC Championship      5/17/18   1500m    1   5:12.61
 WAC Championship      5/17/18   3000m    1   11:47.50
 WAC Championship      5/17/18   800m     1   2:28.12
 Shen Invitational     5/11/18   1500m    2   4:54.23
 Shen Invitational     5/11/18   800m     7   2:26.13
 Marsh-Galotti Inv     5/5/18    1500m    1   5:08.46
 Marsh-Galotti Inv     5/5/18    800m     1   2:30.14
 Maple Hill Inv        4/28/18   1500m    1   4:50.71
 Maple Hill Inv        4/28/18   800m     1   2:26.42
 Bi-County Meet        4/14/18   1500m    1   5:14.5
 Bi-County Meet        4/14/18   800m     1   2:32.7
   -------------        ----      ---          ----
 Section 2-StQual-D2   6/1/17    3000m    2   10:56.86
 Group 4 Sectional     5/25/17   1500m    2   5:02.05
 Group 4 Sectional     5/25/17   3000m    3   11:09.05
 WAC Championship      5/16/17   1500m    1   5:05.40
 WAC Championship      5/16/17   3000m    1   11:02.84
 Kiwanis Bi-County     4/15/17   1500m    2   5:08.5
 Kiwanis Bi-County     4/15/17   3000m    1   11:31.0

 

Rachael Woodruff    12    Saranac    (Section 2 - Class C)

 

 

Rachael Woodruff had a much improved XC season in her junior year ... speed ratings in the 120s and a 4th-place finish at States (Class C).

Rachael set many Track PRs including the 3000m (10:15.21), 1500m (4:45.93, 10th a Indoor States) and the Steeplechase (6:54.22) ... finished 9th at New Balance Nationals in the Steeple (7:01.36).

 NXR New York Champ     11/24/2018   21  19:19.1   124
 NY States-Class C      11/10/2018   4   19:28.4   121
 Section 7-Class C      11/2/2018    1   17:28.0   126
 CVAC Championship      10/27/2018   1   18:30.8   120
 Burnt Hills Inv-D2     10/13/2018   1   18:13.47  122
 Suffolk Coaches-VA     9/29/2018    3   19:50.78  118
 Section 7 Invite       9/15/2018    1   19:33.0   112
  ----------              ------
 Foot LockerNE FrSo     11/25/2017   28  21:14.2   81
 NY States-Class C      11/11/2017   14  21:23.0   96
 Section 7 Champ        11/3/2017    3   18:45.4   100
 CVAC Championship      10/27/2017   3   19:45.8   95
 Burnt Hills Inv-D2     10/14/2017   7   19:39.24  95
 Paul Short Run PA      9/29/2017    49  19:34.0   98
 Section 7 Invite       9/9/2017     2   19:26.0   107
 Fonda-Fultonv Inv      9/2/2017     2   19:23.60  109
  ----------              ------
 NY States-Class C      11/12/2016   51  20:52.2   86
 Section 7-StQual       11/4/2016    5   19:01.0   95
 CVAC Championship      10/29/2016   5   20:55.0   96
 Burnt Hills Inv-D2     10/15/2016   4   19:19.30  102
 John Killian Inv       10/1/2016    2   18:16.78  113
 Sec 7 Invite           9/17/2016    2   19:15.0   111
 South Jefferson Inv    9/3/2016     1   20:18.8   117
   Track (selected races):
 New Bal Nationals     6/15/19   2000mSt  9   7:01.36
 NY State Champ        6/8/19    2000mSt  10  7:03.26
 NY State Champ        6/7/19    3000m    15  10:15.21
 Section 7-StQual      5/31/19   3000m    1   10:25.48
 Sec 7 Sectionals      5/23/19   1500m    1   5:02.31
 Sec 7 Sectionals      5/23/19   3000m    1   11:17.15
 Sec 7 Sectionals      5/23/19   800m     1   2:29.02
 William Eddy Meet     5/18/19   3000m    16  10:49.56
 Shen Invitational     5/10/19   2000mSt  3   6:54.22
 Hudson Falls Inv      4/27/19   1500m    2   4:49.40
 Lady Eagles Inv       4/20/19   2000mSt  1   7:10.45
 New Bal Nationals     3/8/19    5000m    10  18:09.48
 NY State Champ        3/2/19    1500m    10  4:45.93
 Eastern States        2/19/19   2 Mile   2   11:08.96
 Section 7-StQual      2/16/19   1500m    1   5:08.15
 Utica Challenge       1/25/19   3000m    4   10:25.33
 CVAC Meet 3           1/19/19   3000m    1   10:49.05
 Dartmouth Relays      1/12/19   1 Mile   2   5:11.07
 Holiday Invite        12/1/18   3000m    1   10:28.67
   -------------        ----      ---          ----
 NY State Champ        6/8/18    3000m    19  10:29.85
 Section 7-StQual      6/1/18    3000m    1   10:52.50
 Sec 7-Sectionals      5/24/18   1500m    1   5:00.38
 Sec 7-Sectionals      5/24/18   3000m    1   10:48.93
 Sec 7-Sectionals      5/24/18   800m     2   2:28.93
 Eddy Meet             5/19/18   3000m    10  10:33.48
 Queensbury Inv        5/12/18   2000mSt  1   7:34.06
 Colonie Relays        5/5/18    2000mSt  2   7:27.04
 Bethlehem Lady        4/21/18   1500m    2   5:01.49
 Pirate Relays         4/7/18    3000m    1   10:52.89
 NY States Champ       3/3/18    3000m    23  10:39.05

 

Kayla Schramm    10    Goshen    (Section 9 - Class B)

 

 

 

Kayla Schramm performed consistently well as both a freshman and 8th-grader the past two XC seasons ... she finished 9th at XC States last year, and enters the coming season as the #5-rated Class B harrier.

In Track, Kayla had good performances at 3000m (10:27.66) and PRs at 1500m (4:47.76) and 800m (2:13.63).

 NY States-Class B      11/10/2018   9   19:36.2   118
 Section 9-Class B      11/2/2018    2   18:41.37  123
 OCIAA Championship     10/26/2018   3   18:29.14  119
 Brown Rhode Is         10/20/2018   1   18:19.63  119
 Manhattan Inv-Var A    10/13/2018   6   15:23.3   118
 Bob Pratt Inv-VA       9/22/2018    4   20:03.41  113
 Suffern Invite-VA      9/15/2018    2   18:40.7   119
 Warwick Wave Mania     9/8/2018     4   19:01.5   114
  ----------              ------
 NY Federation          11/18/2017   31  19:28.2   120
 NY States-Class B      11/11/2017   11  20:59.3   107
 Section 9-Class B      11/3/2017    1   18:31.86  122
 OCIAA Championship     10/27/2017   2   18:26.72  123
 Manhattan Var A        10/14/2017   2   15:17.5   123
 Ocean State RI         9/23/2017    1   19:34.27  109
 

		
   Track (selected races):
 New Bal Nats-FR       6/14/19   1 Mile   10  5:10.45
 New Bal Nats-FR       6/13/19   800m     6   2:14.68
 Section 9-StQual-D1   5/31/19   1500m    4   4:55.35
 Section 9-StQual-D1   5/30/19   800m     3   2:13.63
 Section 9-Class B     5/24/19   1500m    2   4:48.56
 Section 9-Class B     5/24/19   3000m    2   10:38.93
 OCIAA Championship    5/18/19   1500m    5   4:56.58
 OCIAA Championship    5/18/19   3000m    2   10:27.66
 Race Oval Office      5/4/19    1500m    3   4:47.76
 Penn Relays           4/25/19   800m R       2:17.31
 New Bal National-Fr   3/10/19   1 Mile   8   5:10.66
 New Bal Nationals     3/9/19    800m R       2:15.71
 NY State Champ        3/2/19    1000m    8   2:58.73
 Section 9-StQual      2/22/19   1000m    2   2:59.90
 Section 9-Class A     2/16/19   3000m    2   10:43.61
 OCIAA Championship    2/10/19   1500m    2   4:55.87
 Stanner Games         1/12/19   3000m    7   10:33.33
   -------------        ----      ---          ----
 NBal Nationals-JH     6/16/18   1 Mile   3   5:11.38
 NY State Champ        6/8/18    800m     27  2:19.31
 Section 9-StQual      6/1/18    1500m    2   4:48.22
 Section 9-StQual      5/31/18   800m     1   2:15.54
 Section 9-Class B     5/24/18   3000m    1   10:34.97
 OCIAA Championship    5/19/18   1500m    1   4:52.11
 OCIAA Championship    5/19/18   3000m    2   10:26.11
 Friendship Games      5/11/18   1500m    1   4:48.00
 New York Relays       4/20/18   3000m    11  10:38.68

 

Kaitlyn Chandrika    11    Mount Sinai    (Section 11 - Class B)

 

 

 

 

 

Kaitlyn Chandrika finished 7th at XC States last year (Class B) with season-best speed rating of 124.

Kaitlyn has many good Track performances over the past two years ... During the current Indoor & Outdoor seasons, she had season-bests of 800m (2:16.26), 1000m (2:56.20) and Steeplechase (7:03.62).

 NY States-Class B      11/10/2018   7   19:17.8   124
 Section 11-Class B     11/2/2018    2   19:45.73  119
 Sec 11-Div Merge       10/23/2018   8   19:57.61  114
 Suffolk Officials Inv  10/13/2018   15  20:27.76  102
 Tom Knipfing Inv       10/5/2018    1   18:59.71  124
 Suffolk Coaches-VB     9/29/2018    3   19:50.56  118
 Bob Pratt Inv-VA       9/22/2018    3   19:46.18  119
  ----------              ------
 NY States-Class B      11/11/2017   26  21:33.9   96
 Section 11-Class B     11/3/2017    4   20:08.00  113
 Sec 11 Div Champ       10/26/2017   4   19:32.41  122
 Suffolk Officials      10/14/2017   3   19:51.30  118
 Tom Knipfing Inv-VB    9/28/2017    7   20:29.82  95
  ----------              ------
 NY States-Class B      11/12/2016   46  20:03.3   102
 Section 11-Class B     11/4/2016    9   20:35.88  101
 Div Champ Merge        10/25/2016   41  21:06.00  92
 Suffolk Officials      10/8/2016    4   20:39.35  103
 Tom Knipfing Inv-2     9/30/2016    5   21:30.39  66
 
 

		
   Track (selected races):
 NY State Champ        6/8/19    2000mSt  22  7:19.22
 NY State Champ        6/8/19    800m R       2:18.25
 Section 11-StQual     6/1/19    2000mSt  1   7:03.62
 Section 11-StQual     5/31/19   800m     5   2:18.78
 Division Champ        5/22/19   2000mSt  1   7:04.51
 Division Champ        5/22/19   800m     1   2:16.26
 Loucks Games          5/11/19   2000mSt  3   7:04.78
 St. Anthony's Inv     5/4/19    2000mSt  2   7:05.65
 Port Jeff Steeple     4/23/19   2000mSt  1   7:08.45
 New Bal Nationals     3/8/19    1200m R      3:43.35
 NY State Champ        3/2/19    1000m    14  3:01.04
 Long Is Elite         2/23/19   1000m    1   2:56.99
 Section 11-StQual     2/11/19   1000m    1   2:56.20
 Stanner Games         1/12/19   1000m    1   2:59.44
 Crossover D           12/23/18  1500m    2   4:49.32
 Crossover A           12/2/18   3000m    1   10:51.19
   -------------        ----      ---          ----
 New Bal Nationals     6/16/18   2000mSt  5   6:47.71
 New Bal Nationals     6/16/18   800m R       2:15.66
 NY State Champ        6/9/18    2000mSt  9   7:01.26
 NY State Champ        6/9/18    800m R       2:18.46
 NY State Champ        6/8/18    800m     22  2:15.59
 Section 11-StQual     6/2/18    2000mSt  1   6:57.97
 Section 11-StQual     6/1/18    800m     3   2:16.31
 Division 3 Champ      5/23/18   2000mSt  1   7:05.77
 Division 3 Champ      5/23/18   400mH    2   1:05.59
 Division 3 Champ      5/23/18   800m     1   2:17.50
 West Babylon Inv      5/11/18   400mH    2   1:04.79
 St Anthony's Inv      5/5/18    2000mSt  1   6:48.12
 St Anthony's Inv      5/4/18    400mH    6   1:06.55
 Joe Brandi Relays     4/21/18   1500m    1   4:45.11
 Joe Brandi Relays     4/21/18   3000m    2   10:25.09
 NY States Champ       3/3/18    1000m    10  2:56.01
 Long Is Elite         2/24/18   1000m    1   2:53.91
 Section 11-StQual     2/12/18   1000m    2   2:59.41

 

Ava Jolley    11    North Salem    (Section 1 - Class C)

 

Ava Jolley had major XC improvement in her sophomore season ... had her best speed rating and performance when finishing an excellent 2nd at States (Class C, 129 speed rating).

Ava set a very good Track PR at 3000m (10:07.03) when finishing 11th at Outdoor States ... An improved XC season seems very possible this fall.

 NY States-Class C      11/10/2018   2   19:04.3  129
 Section 1-Class C      11/3/2018    1   20:14.9  116
 Westchester County     10/26/2018   3   18:48.7  112
 Sec 1 Coaches-V1       10/20/2018   1   19:35.8  117
 St. Anthonys Inv-2     10/5/2018    1   20:00.01 115
 Six Flags Wild Saf     9/28/2018    1   18:42.0  122
 Dan Purdy Invite       9/15/2018    1   19:51.5  107
 Somers Big Red-3       9/8/2018     1   19:57.4  105
  ----------              ------
 NY States-Class C      11/11/2017   90  23:43.9  49
 Section 1-Class C      11/4/2017    4   20:53.11 92
 Section 1 Coach-V1     10/21/2017   17  21:19.5  84
 Brewster Bear V1       10/7/2017    9   20:40.8  79
 Dan Purdy Invite       9/16/2017    1   21:28.6  75
   Track (selected races):
 New Bal Nats-EmEl     6/15/19   2 Mile   26  11:21.49
 NY State Champ        6/7/19    3000m    11  10:07.03
 Section 1-StQual-D2   6/1/19    3000m    1   10:15.20
 Section 1-Class C     5/24/19   1500m    1   4:54.99
 Westchester Co        5/18/19   3000m    3   10:30.27
 Loucks Games          5/11/19   1 Mile   1   5:09.41
 League 3D Champ       5/9/19    1500m    1   4:54.81
 Somer Lion Club       5/4/19    3000m    1   10:21.80
 Red Raider Relays     4/18/19   3200m    2   10:58.18
 Tusker Twilight       3/28/19   1 Mile   1   5:21.38
 Section 1-StQual      2/17/19   1000m    5   3:03.38
 Section 1-Class C     2/11/19   3000m    1   10:51.49
 Westchester Co        1/27/19   3000m    4   10:52.29
 League Champ 3C       1/13/19   1000m    1   3:04.45
 Millrose Trials       1/9/19    1 Mile   20  5:24.13
 Sec 1 Kick-Off 2      12/16/18  3000m    1   10:43.88
   -------------        ----      ---          ----
 Section 1-StQual D2   6/1/18    1500m    4   4:58.12
 Section 1-StQual D2   5/31/18   3000m    2   10:51.31
 Section 1-Class C     5/24/18   1500m    2   4:59.68
 Westchester Co        5/20/18   3000m    4   11:00.74
 League 3D Champ       5/9/18    800m     1   2:29.40

 

New York has many good XC runners ... I can only profile some.

Watch-List - Last Year's Ratings - Separated by Class

[Class A] .. [Class B] .. [Class C] .. [Class D] .. [CHSAA & PSAL & AIS]

 
CLASS A

Katelyn Tuohy is the top-rated runner in the Nation ... She is the two-time
defending NXN Nationals Champion and enters 2019 as the #1 harrier in NY and
the US ... Claire Walters has finished 5th at NXN Nationals the past two years
and in the top 25 at NXN Nationals the last four years ... Jenna Schulz has
finished 22nd and 19th at NXN Nationals the past two years.

Mary Hennelly is returning to top form and is a major runner to watch this coming
season along with the very talented Sarah Trainor ... Look for Phoebe White to
return to top form as well.

The two younger runners, Ella Kurto and Karrie Baloga should be watched because
they are capable of excellent performances ... Class A is once again loaded with
top talent.


                     Grade  Section  School             2018 Rating

 Katelyn Tuohy         12    01-A    North Rockland         171      (Profiled Above)
 Claire Walters        12    03-A    FM                     154      (Profiled Above)
 Jenna Schulz          12    03-A    Liverpool              145      (Profiled Above)
 Sarah Trainor         12    09-A    FD Roosevelt           140      (Profiled Above)
 Mary Hennelly         12    01-A    Suffern                139      (Profiled Above)
 Ella Kurto            10    02-A    Saratoga               138+     (Profiled Above)
 Phoebe White          12    03-A    FM                     133+     (Profiled Above)
 Karrie Baloga         9     09-A    Cornwall               132+     (Profiled Above)
 Roshni Singh          12    11-A    Bay Shore              131      (Profiled Above)
 Faith Demars          12    02-A    Ballston Spa           130      (Profiled Above)
 Haleigh Morales       12    01-A    North Rockland         128      (Profiled Above)
 Sydney Nowicki        11    06-A    Lockport               127      (Profiled Above)
 Grace Kaercher        11    03-A    FM                     127      (Profiled Above)
 Sydney Carlson        11    03-A    Liverpool              124      (Profiled Above)
 Gianna Capoccia       11    03-A    Rome                   124      (Profiled Above)
 Teresa Deda           11    01-A    New Rochelle           124   ... 1500m (4:49.88), 1000m (3:04.22)
 Kate Putman           9     03-A    CNS                    123   ... 1500m (4:48.27), 1000m (2:57.71)
 Hannah Belleville     12    02-A    Shenendehowa           123   ... 3000m (10:31.95), 1500m (4:49.24), 800m (2:17.46)
 Fiona McLoughlin      12    11-A    Commack                122   ... 3000m (10:25.09), 1500m (4:43.88)
 Leonni Griffin        8     02-A    Shaker                 122   ... 3000m (10:49.39), 1500m (4:42.86), 800m (2:17.52)
 Hannah Kaercher       9     03-A    FM                     122   ... 3000m (10:29.28), 1500m (4:59.27)
 McKinley Wheeler      9     02-A    Saratoga               122+  ... 3000m (10:06.92), 1500m (4:49.20)
 Kaleigh Higgins       9     02-A    Shaker                 121   ... 3000m (10:22.32), 1500m (4:51.37)
 Molly Fitzgibbons     12    03-A    Oswego                 121   ... 3000m (10:27.26), 1500m (4:56.18), Steeple (7:06.43)
 Melissa Merone        12    11-A    Sachem East            120   ... 1500m (4:56.67), No Outdoor marks
 Jada Dennis           12    02-A    Shenendehowa           119+  ... 1500m (4:39.87), 800m (2:11.41, 2:09.52R), 1200mR (3:35.21)
 Katie Turk            11    01-A    Carmel                 119   ... 3000m (10:23.30), 1500m (4:42.92), 2-Mile (11:00.02)
 Emily Bush            8     02-A    Saratoga               118   ...  No Track Performances
 Liyat Kebbede         10    02-A    Niskayuna              118+  ... 3000m (10:08.86), 1500m (4:44.28)
 Miranda Gilbert       12    03-A    Oswego                 118   ... 3000m (10:54.85), 1500m (4:56.95)
 Gillian Roeder        12    02-A    Bethlehem              118   ... 3000m (10:29.46), 1500m (4:48.05), 800m (2:20.34)
 Christina Yakaboski   12    11-A    Riverhead              117   ... 3000m (10:36.17), 1500m (4:43.51)
 Faithe Ketchum        10    04-A    Corning                116   ... 3000m (10:30.44), 1500m (4:57.38)
 Samantha Woodworth    10    04-A    Horseheads             115   ... 3000m (10:30.54), 1500m (4:48.34)
 Candace Tytler        10    05-A    Irondequoit            114   ... 3000m (10:20.43), 1500m (4:54.09), 800m (2:27.19)
 Sheridan Wheeler      9     02-A    Saratoga               113   ... 3000m (10:37.44), 1500m (4:57.49), 2-Mile (11:08.24)
 Rylee Davis           9     02-A    Bethlehem              113   ... 3000m (10:31.25), 1500m (4:55.88)
 Alexandra Ventresca   11    05-A    Rush-Henrietta         112   ... 3000m (10:31.78), 1500m (4:56.18), 5000m (18:53.7)
 Anna Recktenwalt      11    01-A    Arlington              112   ... 3000m (10:31.62)
 Tori Mariano          12    02-A    Shaker                 111   ... 3000m (10:20.63), 1500m (4:49.67), 800m (2:24.36)
 Emily Ginty           12    11-A    Smithtown              110   ... 3000m (10:39.19), 1500m (4:59.48)
 Orit Shiang           11    02-A    Niskayuna              110   ... 3000m (11:15.93), 1500m (5:05.30)
 Erin Boler            9     02-A    Niskayuna              110   ...  No Track Performances
 Claire Mason          12    04-A    Corning                110+  ... 3000m (10:16.15), 1500m (4:41.91), Steeple (7:04.38)
 Sydney Carpenter      12    11-A    Bay Shore              109   ... 3000m (10:38.05), 1500m (4:59.05), Steeple (7:13.24)
 Kaitlyn Murtagh       11    01-A    Arlington              109   ... 3000m (10:31.81), 1500m (4:59.96)
 Abigail Moxon         9     02-A    Columbia               109   ... 3000m (11:00.99)
 Eilee Ossont          10    05-A    Brighton               108   ... 3000m (10:49.31), 1500m (4:45.37)
 Josephine Critchley   11    11-A    West Babylon           108   ... 3000m (10:33.30), 1500m (4:59.73)
 Lejla Borcilo         11    03-A    FM                     108   ... 3000m (11:15.40), 1000m (3:11.36)
 Allison Newton        11    03-A    CNS                    108   ... 3000m (10:33.52), 1500m (4:56.96), Steeple (7:40.63)
 Jessica Suiter        11    05-A    Fairport               108   ... 3000m (10:34.53), 1500m (4:58.74)
 Schuyler Knott        9     02-A    Saratoga               108   ... 3000m (10:59.77), 1500m (4:57.54)
 Rachel Hodge          12    02-A    Bethlehem              108   ... 3000m (10:33.02), 1500m (4:54.78)
 Victoria Laguerre     10    11-A    Ward Melville          107   ... 3000m (10:29.59), 1500m (4:45.00), 800mR (2:20.94)
 Jade Dennis           12    02-A    Shenendehowa           107+  ... 3000m (10:28.36), 1500m (4:40.96), 800m (2:12.69)
 Katharine Hesler      12    02-A    Niskayuna              107   ... 3000m (10:59.75), 1500m (4:58.88), Steeple (7:35.49)
 Molly Ramirez         12    11-A    Sachem North           107   ... 3000m (10:55.36), 1500m (4:53.36), Steeple (7:11.81)
 Raven Stanet          11    01-A    Arlington              107   ... 800m (2:20.89), 600m (1:40.66)
 Kaitlyn Casas         9     01-A    New Rochelle           107   ... 3000m (10:35.79), 1500m (4:45.69)
 Gabby Cusato          10    02-A    Guilderland            106   ... 1500m (5:12.24), No Outdoor Marks
 Kristin Thompson      11    09-A    Warwick                106   ... 800m (2:15.88)
 Luccabella Hotaling   10    02-A    Shenendehowa           106   ...  Limited Indoor results
 Grace Mattern         11    05-A    Brighton               106   ... 3000m (10:39.52)
 Marin Bogulski        12    06-A    Orchard Park           106   ... 3000m (10:39.87), 1500m (4:52.63), Steeple (7:21.15)
 Claire Kelly          11    09-A    Cornwall               106   ... 3000m (10:47.87), 1500m (4:43.71)
 Quinn Howe            11    04-A    Ithaca                 105   ...  Plays lacrosse & ice hockey
 Maya Lasker           11    06-A    Lancaster              105   ... 3000m (10:57.65), 1500m (5:10.44)
 Catherine Ruffino     12    01-A    North Rockland         104   ... 3000m (10:56.59)
 Kelly O'Connor        11    09-A    Valley Central         104   ... 3000m (10:57.76), 1500m (5:13.55)
 Natalie Penna         12    02-A    Albany High            104   ... 3000m (11:05.99)
 Kristina Messler      11    09-A    Washingtonville        104   ... 3000m (10:48.11), 1500m (4:53.43)
 Alondra Cruz-Delgado  10    09-A    Newburgh               104   ... 1500m (4:53.14), 800m (2:22.42)
 Katherine Peterson    11    05-A    Webster Thomas         104   ... 3000m (11:01.23), 1500m (5:12.54)
 Katherine Smith       11    09-A    Warwick                104+  ... 3000m (10:29.47), 1500m (4:37.81), 800m (2:12.92)
 Anona Pattington      11    04-A    Ithaca                 103   ... 3000m (11:10.81), 1500m (5:11.85)
 Kiley Matthews        10    02-A    Columbia               103   ... 1500m (4:53.32)
 Julia Samuelson       11    09-A    Cornwall               103   ... 3000m (11:08.40), 1500m (5:06.48), 800mR (2:22.81)
 Cara Fagelman         10    01-A    North Rockland         102   ... 1500m (5:23.34), Limited results
 Colleen Tytler        11    05-A    Irondequoit            102   ... 3000m (11:47.20), Limited results
 Gianna Dellamedaglia  10    01-A    North Rockland         102   ... 3000m (11:04.98)
 Briana Grant          11    11-A    Ward Melville          102+  ... 1500m (4:40.88), 800m (2:12.17)
 Evelyn Gonzalez-Valle 12    09-A    Monroe-Woodbury        102   ... 3000m (10:54.66), 1500m (5:04.35)
 
 
CLASS B

Sarah Connelly and Olivia Morganti are the top-rated Class B runners by a fair
margin ... Sarah Connelly is emerging into the elite class of national runners.
Olivia Morganti is an improving runner capable of outstanding performances.


                     Grade  Section  School             2018 Rating

 Sarah Connelly        12    11-B    Mount Sinai            143      (Profiled Above)
 Olivia Morganti       12    03-B    CBA                    142      (Profiled Above)
 Megan McLaughlin      10    06-B    East Aurora            125      (Profiled Above)
 Kaitlyn Chandrika     11    11-B    Mount Sinai            122      (Profiled Above)
 Kayla Schramm         10    09-B    Goshen                 121      (Profiled Above)
 Deja Scripa-Jones     11    03-B    CBA                    120   ...  No Track Performances
 Kelsey Crawford       11    01-B    John Jay CR            116   ... 3000m (10:30.61), 1500m (4:45.91), Steeple (7:07.9)
 Kate Sherman          11    02-B    Mohonasen              115   ... 3000m (10:41.45), 1500m (5:03.58), 1-Mile (5:17.16)
 Olivia Duca           11    08-B    South Side             114   ... 3000m (10:26.58), 1500m (4:50.79), 1-Mile (5:09.95)
 Kaylee Lacreta        11    03-B    New Hartford           112   ... 3000m (11:00.23), 1500m (5:07.12)
 Carly Woelfel         12    08-B    South Side             112   ... 3000m (10:33.46), 1500m (5:01.23), Steeple (7:06.53)
 Emily Berg            10    02-B    Burnt Hills            111   ... 3000m (10:22.28), 1500m (5:10.09), 1600mR (5:21.83)
 Karis Ertel           12    06-B    East Aurora            111   ... 3000m (10:27.99), 1500m (4:54.19)
 Una Boylan            10    01-B    Pearl River            110   ... 3000m (11:01.35), 1500m (4:54.68), 3200m (11:16.00)
 Lindsey Stokes        11    04-B    Maine-Endwell          110+  ... 3000m (10:23.01), 1500m (4:43.31), Steeple (7:02.78)
 Angeline Caamano      11    08-B    Manhasset              110   ... 1500m (4:41.94), 800m (2:13.70)
 Jackie Amato          11    11-B    Westhampton            109   ... 3000m (10:38.02), 1500m (4:57.18), 1000m (3:04.12)
 Sophie Rosencrans     11    08-B    North Shore            108   ... 3000m (10:20.73), 1500m (4:50.87), 800mR (2:20.59)
 Trinity Wells         10    05-B    Newark                 108   ... 3000m (10:43.93), 1500m (4:53.41)
 Morgan Johnson        12    01-B    John Jay CR            108   ... 3000m (10:45.89), Steeple (7:22.20)
 Danelle Rose          12    11-B    Miller Place           107   ... 3000m (10:46.03), 1500m (4:50.96)
 Adriana Behrendt      12    05-B    Wayne                  107   ... 1500m (5:02.06)
 Fiona Haegeland       12    08-B    Cold Spring Har        106   ... 3000m (10:51.59), Steeple (7:34.31)
 Olivia Lucia          10    05-B    Pittsford Mendon       105   ... 1500m (5:05.96), 800m (2:29.29)
 Nicole Garcia         12    11-B    Shoreham Wading R      105   ... 800m (2:19.00)
 Niamh Durcan          11    01-B    Pearl River            105   ... 3000m (10:47.63), 1600m (5:21.32)
 Ellie Fantauzzo       12    05-B    Pittsford Suth         105   ... 1500m (4:58.93), Steeple (7:41.78)
 Kayla Schmidt         11    06-B    Williamsville S        104   ... 3000m (10:55.28), 1500m (5:02.15), Steeple (7:31.22)
 Jamisen Vendetti      10    02-B    Burnt Hills            104+  ... 3000m (10:18.64), 1500m (4:42.43), 800m (2:20.82)
 Alia Spaker           9     05-B    Honeoye FL             104   ...  No Track Performances
 Mya June              11    02-B    Schalmont              102   ... 3000m (11;29.62), 800m (2:26.93)
 Ava Engstrom          11    11-B    East Hampton           102   ... 3000m (10:49.15), 1500m (5:01.06), Steeple (7:36.29)
 Ysabella Paneto       10    09-B    Goshen                 101   ... 3000m (11:01.73), 1500m (5:12.88)
 Sarah Keane           11    08-B    Seaford                101   ... 3000m (10:56.66), 1500m (5:06.41)
 Jennifer Mui          11    01-B    Byram Hills            101   ... Steeple (7:13.88)
 Logan Barsalow        9     02-B    Averill Park           100   ...  No Track Performences
 Ciara Durcan          11    01-B    Pearl River            100   ...  1500m (4:56.24), 800m (2:25.42)
 Skylar Dailey         12    02-B    Emma Willard           99
 Emma Sinisgalli       12    02-B    Mohonasen              99
 Nicole Schneider      12    08-B    North Shore            98
 Hannah Dykens         10    05-B    Pittsford Suth         98
 Clodagh McGroary      12    01-B    John Jay CR            98
 Madison Mack          10    03-B    Oneida                 98
 Ryann Kenny           12    08-B    Manhasset              98
 Maya Spottiswood      11    08-B    JFK Bellmore           98
 Isolde McManus        11    01-B    Hendrick Hudson        97
 
 
CLASS C

Elizabeth Lucason has been a top runner since 7th-grade and now drops from Class B
to Class C to become the #1-rated Class C runner entering 2019 ... The other girls
profiled are not that far behind and could make Class C very interesting.

The South Lewis girls are moving up from Class D to Class C, but both may be capable
of becoming the top Class C runner (Lexi Bernard and Hannah Ielfield).

                     Grade  Section  School            2018 Rating

 Elizabeth Lucason     10    03-C    Camden                 131      (Profiled Above)
 Lexi Bernard          10    03-C    South Lewis            128      (Profiled Above)
 Brynne Wright         12    02-C    Greenwich              125      (Profiled Above)
 Hannah Ielfield       11    03-C    South Lewis            124      (Profiled Above)
 Ava Jolley            11    01-C    North Salem            123      (Profiled Above)
 Rachael Woodruff      12    07-C    Saranac                123      (Profiled Above)
 Nina Sgambelluri      10    02-C    Greenwich              120   ... 3000m (10:36.81), 1500m (4:49.76), 800m (2:22.43)
 Brynn Bernard         8     03-C    South Lewis            116   ... 3000m (10:28.80), 1500m (5:01.05)
 Delaney Brewer        12    03-C    VVS                    115   ... 3000m (10:46.02), 1500m (4:54.81), Steeple (7:11.64)
 Emma Cronin           12    02-C    Greenwich              111   ... 3000m (10:44.87)
 Ava Vaccarella        9     11-C    Mattituck              111   ... 3000m (10:22.31), 1500m (4:53.59)
 Teagan Wright         9     02-C    Greenwich              108   ... 3000m (10:40.84), 1500m (4:59.92), Mile (5:18.89)
 Catie Eisenhut        12    04-C    Lansing                106   ... 3000m (10:27.30), 1500m (4:49.72)
 Roxana Reisch         12    05-C    Harley-Allendale       106   ... 3000m (11:21.92), 1500m (5:17.24)
 Morgan Lucason        12    03-C    Camden                 106   ... 3000m (10:52.05), 1500m (5:02.02)
 Emily Miller          12    04-C    Dryden                 105   ... 3000m (10:52.07), 1500m (5:07.19)
 Tess Fitzmaurice      11    02-C    Greenville             105   ... 3000m (10:40.23), 1500m (4:49.76), Steeple (7:20.58)
 Joddie Decker         11    05-C    Penn Yan               105   ... 3000m (10:56.71), 1500m (4:58.77)
 Emily Brown           12    06-C    Fredonia               105+  ... 3000m (10:59.65), 1500m (4:50.03), Steeple (7:05.30)
 Sunni LaBounty        12    02-C    Schuylerville          104   ... 1500m (5:13.70), Steeple (7:48.76)
 Lily Potthast         12    07-C    Ausable Valley         103   ... 3000m (10:30.63), 1500m (5:04.52)
 Emmaline Jackson      11    04-C    Lansing                103   ... 3000m (11:03.00), 1500m (5:06.52)
 Courtney Kacur        11    05-C    LeRoy                  103   ...  Limited data for comparison
 Alanna Holman         11    06-C    Albion                 102   ... 3000m (11:24.39), 1500m (5:23.71), Steeple (8:01.60)
 Sonya Krezmien        12    06-C    Springville            102   ... Steeple (7:49.39), 800m (2:32.91)
 Phoebe Ward           12    01-C    Dobbs Ferry            102   ... 3000m (10:25.37)
 Madison Luke          10    03-C    Clinton                102   ... 3000m (11:10.14), 1500m (4:52.62), 800m (2:18.75)
 Alexa Doe             10    03-C    South Jefferson        101   ... 3000m (10:53.81), 1500m (5:05.89), Steeple (7:52.9)
 Ellie Decker          11    06-C    Silver Creek           101   ... Limited data for comparison
 Arianna Whittaker     12    10-C    Canton                 101   ... 3000m (10:49.96)
 Greta Flanagan        11    08-C    Oyster Bay             101   ... 3000m (11:28.19), 1500m (5:08.83)
 Claira Royce          12    10-C    Canton                 98             
 Anna Rickard          12    06-C    Roy-Hart               97           
 Lily Janjigian        12    01-C    Blind Brook            97             
 Angelina Napolean     9     06-C    Allegany-Lime          97             
 Haley Hinds           12    03-C    Camden                 97            
 Faith Skowvron        9     05-C    Addison                96    
 Kinsley Jacobs        9     04-C    Lansing                96   
 Liz Kessler           12    03-C    Westhill               94  
 Gracie Murphy         11    05-C    Penn Yan               92   
 Brooke Woodard        11    06-C    Eden                   92  
 Kaylee Oppenheimer    11    01-C    Hastings               92  
 Mary Cotter           10    05-C    Harley-Allendale       91  
 Carter Browne         11    05-C    Hornell                91 
 Emily Skiff           10    02-C    Greenwich              91  
 Elise Lepage          12    07-C    Saranac                90  
 Mackenzie Converse    10    07-C    Saranac                90   
 Makayla Sparacino     11    02-C    Taconic Hills          90   
 Catherine Seidl       12    03-C    Camden                 89  
 Quinn Collins         12    02-C    Greenwich              89 
 Brooke Wright         12    02-C    Greenwich              89     
 
CLASS D

Brooke Rauber is the three-time defending State Class D champion and the odds-on
favorite to win again in 2019 ... Brooke is a top national runner having finished
6th at NXN Nationals the past two years ... she was invited to attend the Nike
Elite Distance Camp this summer (along with Claire Walters of FM).

                     Grade  Section  School             2018 Rating

 Brooke Rauber         11    03-D    Tully                  151      (Profiled Above)
 Madison Relyea        11    02-D    Mayfield               123      (Profiled Above)
 Ava Crist             11    06-D    Maple Grove            116   ... 1500m (4:45.50), 800m (2:18.00)
 Kylee Odell           12    06-D    Clymer-Sherman         116   ... 3000m (11:00.73), 1500m (4:55.81), 800m (2:20.02)
 Jade Dening           11    03-D    Remsen                 115   ... 3000m (10:43.36), 1500m (4:53.41)
 Christina Peppy       11    06-D    Maple Grove            114   ... 3000m (10:35.06)
 Alyssa Walker         12    04-D    Elmira Notre Dame      111   ... 1500m (4:48.20), 800m (2:20.14)
 Emily Rudolph         12    03-D    Old Forge              108   ... 800m (2:29.24)
 Madelyn Dinneen       10    10-D    Norwood-Norfolk        107   ... 1500m (4:46.95), 800m (2:20.98), Mile (5:13.33)
 Kelsey Young          12    04-D    Deposit-Hancock        107   ... 3000m (11:07.84), 1500m (5:12.40), Steeple (7:33.93)
 Sienna Dorr           10    04-D    Delhi                  102   ... 3000m (11:22.25), 1500m (5:21.92)
 Alexa Wolcott         10    05-D    Pavilion/York          102   ... 3000m (11:16.98), 1500m (5:13.06), Steeple (7:51.23)
 Lily Czub             9     02-D    Hoosic Valley          101   ... 3000m (11:06.82), 1500m (5:16.70)
 Abby Brunenvas        10    06-D    Maple Grove            99    ...  Limited data for comparison
 Michelle Puzulis      11    02-D    Berne-Knox-West        97    ... 1500m (5:22.81), Steeple (8:02.97)
 Angelina Pusateri     9     02-D    Maple Hill             96    ... 3000m (11:25.55)
 Acacia Barber         11    06-D    Frewsburg              94    ... 1500m (5:15.20), 800m (2:25.75)
 Shannon Ferri         11    01-D    Haldane                93    ... 3000m (11:15.21), 1500m (5:04.36)
 Olivia Lynch          12    11-D    Southold               91    ...  Limited data for comaprison
 Mallory Rice          9     05-D    Geneseo                91    ... 1500m (5:16.50)
 Lea DeJordy           12    07-D    Seton Catholic         90    ... 3000m (11:49.17), 1500m (5:28.95)
 Elizabeth Radyn       11    02-D    Lake George            89    ... 1500m (5:08.32), Steeple (7:51.00)
 Katie Edinger         9     03-D    Tully                  88+   ... 3000m (11:09.21), 1500m (5:10.47), Steeple (7:39.47)
 Lilly Fowler-Conner   11    03-D    Tully                  87+   ... 3000m (10:50.68), 1500m (5:04.30), 800m (2:20.78)
 Cella Schnabel        11    04-D    Delhi                  87    ... 3000m (11:53.18), 1500m (5:15.32), Steeple (7:44.55)
 Madison Lilienthal    12    02-D    Mekeel                 85             
 Sharon Colbert        9     10-D    Norwood-Norfolk        82             
 Ciana Papineau        10    03-D    LaFayette              82            
 Adeline Capel         11    05-D    Geneseo                82             
 Lydia Snow            11    03-D    Waterville             80            
 Anne Rose-McCandlish  10    07-D    Lake Placid            80             
 
CHSAA & PSAL - AIS

Some closely rated runners in the CHSAA/AIS/PSAL grouping ... Sierra Dinneen is
an improving runner and Lauryn Heskin and Maggie Maier are very talented.

Track performances suggest major improvement for Kathyrn Altieri ... she is
definitely a runner to watch.

                     Grade  Section  School            2018 Rating

 Sierra Dinneen        12    CHS     Notre Dame             127      (Profiled Above)
 Lauryn Heskin         11    AIS     Marymount              126      (Profiled Above)
 Maggie Maier          12    CHS     Sacred Heart           125      (Profiled Above)
 Kathryn Altieri       11    PSA     Susan Wagner           117+     (Profiled Above)
 Shannon Thieke        12    CHS     Sacred Heart           117   ... 3000m (10:47.43), Mile (5:19.53), 1000m (3:00.96)
 Giavanna Comerford    11    CHS     Notre Dame             114   ... 3000m (11:05.88), 1500m (4:54.20), Steeple (7:23.92)
 Lucinda Doogan        12    PSA     Brooklyn Tech          113   ... 3000m (10:20.63), 1500m (4:47.33)
 Alyssia Brown         10    CHS     Notre Dame             111   ... 3000m (10:14.93), 1600mR (5:01.21), 800m (2:18.17)
 Sophia Muccini        12    PSA     Benjamin Cardozo       110   ... 1500m (4:58.60), 800mR (2:22.28), 1000m (3:01.67)
 Siena Muccini         10    PSA     Benjamin Cardozo       108   ... 3000m (10:52.24), 3200m (11:17.03)
 Adia Palmer           12    CHS     Bishop Loughlin        104   ... 1500m (4:56.60), 800m (2:15.04)
 Zoe Cooper            12    PSA     Bronx Science          103   ... 3000m (10:14.50), 1500m (4:59.28)
 Brigid McCabe         11    CHS     Notre Dame (Manh)      103   ... 3000m (10:32.22), 1500m (4:57.85)
 Kerri McCormack       12    CHS     St. John Bapt          102   ... 3000m (10:43.84)
 Jenna Denaver         12    AIS     Poly Prep              102   ... 3000m (10:47.50), 1500m (5:01.15)
 Ishil Kirkhan         10    PSA     Benjamin Cardozo       101   ... 3000m (11:10.07), 1500m (5:01.06)
 Virginia Mullen       11    PSA     Beacon                 99    ... 3000m (11:51.89), 1500m (5:19.45)
 Helen Moloney         11    CHS     Sacred Heart           99    ... 3000m (11:01.82), 1500m (5:15.27)
 Kylie Maddalena       11    CHS     St. Anthonys           99    ... 3000m (11:09.46)
 Ashley Minns          11    CHS     Kellenberg             97    ... 3000m (11:07.98), 1500m (4:59.25)
 Eve Spencer           10    AIS     Hackley                96    ... 3000m (11:04.14), Steeple (7:46.75)
 Holly Arrison         11    AIS     Nichols                95    ... 1500m (5:14.27)
 Julianne Yotov        11    PSA     Stuyvesant             95    ... 3000m (11:17.93), 1500m (5:14.44)
 Allegra DeCherrie     10    AIS     Chapin School          95    ...  No Track Performances
 Gabriela Gallen-Kallel10    AIS     Nichols                95    ...  No Track Performances
 Marie Naudus          11    CHS     Sacred Heart           95    ... 1500m (4:58.77)
 Olivia Legowski       12    PSA     Csihs/McCown           94
 Simone Isip           10    PSA     Millennium             94
 Elizabeth Mauro       11    AIS     Lycee Francais         93
 Madison Isnardi       12    CHS     St. John Bapt          93
 Mary Katherine Hart   10    CHS     Nardin Academy         92
 Bridget Rosso         12    CHS     Sacred Heart           92
 Alice Cutter          12    AIS     Poly Prep              91
 Kathleen Healy        10    CHS     Sacred Heart           90
 Sabrina Spezia        11    CHS     St. John Bapt          89
 Madison McDonald      11    CHS     St. Joseph Brook       89
 Kelly Parker          11    CHS     St. Anthonys           89
 Olivia George         11    CHS     St. Joseph Sea         89
 Isobel Porteous       12    AIS     Chapin School          88
 Christy Huynh         12    PSA     Brooklyn Tech          86
 Julia Calvo           12    PSA     Csihs/McCown           86
 Ella Dileo            12    CHS     Nardin Academy         86