[TullyRunners Home Page] ... [ Girls Pre-Season Profiles ]

Pre-Season ... Profiles of Top NY State BOYS - Cross Country 2019

 Individual Runner Watch List - Boys 2019

 

Further Below by Class ... "Watch-List" Pre-Season Rankings for  Class A, B, C, D and CHSAA-PSAL-AIS" (they are mostly sorted by last year's overall speed ratings)

Remember - These are my own Watch-Lists ... I make them available so viewers can see who the top individuals are and what they have done ...  and I do not take the exact order of the lists too seriously ... Once the season begins, these lists are not used in any way to rank individual runners. 

Profiles of Top Returning NY State Boys - posted July 12, 2019

How To Read the Table Information: The number following the name is the school grade for the 2019 XC season. The "Class" in parentheses pertains to the 2019 XC season. The XC data listed below the name are, in order, the race name, race date, place, actual race time, and speed rating (higher is faster).  Selected track data are also listed for most runners.  My Boys XC performance database and Boys track & field performance database are available on separate web-pages.

 

Sam Lawler    12    Pittsford Mendon   (Section 5 - Class B)

 

 

 

 

Sam Lawler has shown XC improvement every year ... Last year, he qualified for Foot Locker Nationals by finishing 7th at Foot Locker Northeast (191 speed rating) ... He won the Varsity D race at the Manhattan Invitational.

In Track, Sam set PRs at 3200m (9:07.60), 1600m (4:21.76) and Steeplechase (9:23.22) ... his 5th-place finish at Outdoor States in the 3200m (9:08.43) was the best finish by any underclassmen ... also had the best NY underclassmen finish at the Loucks Games 3200m.

Sam Lawler gets the top position in this list ... he is the only returning NY harrier with a speed rating the 190s.

 Foot Locker Nationals  12/9/2018    31  16:18.7   178
 Foot Locker NE-Sd      11/24/2018   7   15:38.6   191
 NY States-Class B      11/10/2018   8   16:29.6   179
 Section 5-Class B      11/3/2018    1   16:31.9   182
 Monroe County Champ    10/27/2018   1   15:25.3   183
 Manhattan Inv-Var D    10/13/2018   1   12:36.1   183
 Midlakes Inv-D1        10/6/2018    1   16:44.26  185
 McQuaid Invite         9/29/2018    3   15:00.8   182
  ----------              ------
 NXR New York Champ     11/25/2017   31  16:59.7   169
 NY States-Class B      11/11/2017   14  17:02.8   171
 Section 5-Class B      11/4/2017    5   17:39.3   171
 Monroe County          10/28/2017   5   15:44.5   176
 McQuaid Inv-AA-Sd      9/30/2017    6   15:15.4   177
 Wayne Invite-D2        9/16/2017    4   16:31.0   174
  ----------              ------
 NY States-Class B      11/12/2016   49  17:02.5   160
 Section 5-Class B      11/5/2016    9   16:50.4   167
 Monroe County Chm      10/29/2016   29  16:33.2   162
 Manhattan Inv-Champ    10/8/2016    130 13:57.3   155
 McQuaid Inv-AA Sd      10/1/2016    33  16:01.1   162
 Wayne Invite-V1        9/17/2016    20  16:25.0   162
   Track (selected races):
 New Bal Nationals     6/15/19   2 Mile   33  9:34.98
 New Bal Nationals     6/15/19   2000mSt  11  6:05.27
 NY State Champ        6/8/19    3000mSt  7   9:30.40
 NY State Champ        6/7/19    3200m    5   9:08.43
 Section 5-StQual-D1   5/31/19   3000mSt  1   9:23.22
 Section 5-StQual-D1   5/31/19   3200m    7   9:51.46
 Section 5-Class A     5/24/19   3000mSt  2   9:27.74
 Section 5-Class A     5/24/19   3200m    4   9:46.93
 Monroe County         5/18/19   1600m    3   4:21.76
 Loucks Games          5/11/19   3000mSt  2   9:28.62
 Loucks Games          5/10/19   3200m    9   9:07.60
 Runnin Cadet Show     5/4/19    3200m    1   9:16.44
 New York Relays       4/20/19   3200m    3   9:31.19
 NY State Champ        3/2/19    3200m    12  9:27.41
 Section 5-StQual      2/22/19   3200m    2   9:35.11
 Section 5-Class B     2/16/19   1600m    2   4:31.74
 RWTLeag (RIT)         2/8/19    1600m    2   4:35.58
 Monroe County         2/2/19    1600m    3   4:32.07
 Monroe County         2/2/19    3200m    2   9:33.70
 Jackson-Walker Inv    1/26/19   1600m    3   4:34.20
 New Balance Games     1/18/19   2 Mile   7   9:45.08
   ----------           -----     ---          -----
 Section 5-StQual D1   6/1/18    3000mSt  3   10:02.01
 Section 5-StQual D1   6/1/18    3200m    7   10:13.05
 Section 5-Class A     5/26/18   3000mSt  4   10:19.02
 Section 5-Class A     5/26/18   3200m    5   10:10.05
 Monroe County         5/19/18   3200m    3   9:32.15
 Runnin Cadet          5/5/18    3200m    5   9:31.94
 His & Hers Inv        4/28/18   1600m    5   4:28.72
 NY States Champ       3/3/18    3200m    25  9:49.90
 Section 5-StQual      2/23/18   3200m    3   9:40.51
 Section 5-Class B     2/16/18   1600m    2   4:37.43
 Spire Showcase OH     2/11/18   3200m    22  9:49.78

 

Geoff Howles    12    Fayetteville-Manlius   (Section 3 - Class A)

 

 

Geoff Howles was the top-rated FM boy entering NXN Nationals last year (had 188 speed ratings at both the NXN New York Regional and NY State Champs Class A) ..... Geoff had an abbreviated Indoor Track season and did not compete during Outdoors ... Expect him to return to XC as a top runner.
 NXN Nationals          12/1/2018    184 17:05.8   158
 NXR New York Champ     11/24/2018   4   16:00.6   188
 NY States-Class A      11/10/2018   2   16:02.3   188
 SCAC Championship      10/17/2018   2   16:03.2   178
 Manhattan Inv-E Sta    10/13/2018   16  12:47.4   179
 Chittenango Inv-1      9/8/2018     2   15:54.6   185
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/2/2017    70  16:11.1   178
 NXR New York Champ     11/25/2017   14  16:38.6   176
 NY States-Class A      11/11/2017   27  17:00.1   172
 Section 3-Class A      11/4/2017    2   16:28.8   176
 SCAC Championship      10/18/2017   1   15:43.6   179
 Manhattan East St      10/14/2017   19  12:56.8   177
 Wayne Invite-D1        9/16/2017    6   16:23.0   176
 VVS Invitational-D1    9/9/2017     1   15:59.3   186
  ----------              ------
 NXR New York Reg       11/26/2016   91  17:27.7   159
 NY States-Class A      11/12/2016   48  16:34.3   170
 Section 2-Class A      11/4/2016    13  15:58.62  168
 Suburban Council       10/29/2016   9   15:35.01  176
 Sec One Coaches-V1     10/16/2016   4   16:42.50  173
 Manhattan Inv-Champ    10/8/2016    89  13:40.7   161
 McDaniel-Baxter-V1     9/24/2016    3   16:26.2   173
 Queensbury D1          9/17/2016    23  16:47.95  158
   Track (selected races):
 Kirschenheiter Inv    1/12/19   1000m    5   2:45.07
 John Arcaro Inv       1/5/19    1600m    1   4:33.03
 Constantino Inv       12/22/18  3200m    2   9:46.09
 Mohawk Val Team Rly   12/7/18   1600m    3   4:32.16
   ----------           -----     ---          -----
 Section 3-Class AA    5/23/18   1600m    10  4:44.49
 SCAC Metro Champ      5/17/18   800m     4   2:04.88
 Oneida Invite         5/12/18   3200m    3   9:49.32
 Chittenango Inv       4/27/18   1 Mile   7   4:37.93
 NY States Champ       3/3/18    3200m    17  9:35.89
 Section 3-StQual      2/18/18   3200m    2   9:54.69
 SCAC Championship     2/1/18    1600m    2   4:38.86
 SCAC Championship     2/1/18    3200m    1   9:46.76
 Kirschenheiter Inv    1/20/18   1600m    1   4:34.38
 Constantino Inv       1/10/18   1000m    2   2:45.04
 Oscar Jensen Relays   12/27/17  3200m    4   10:30.40
   ----------           -----     ---          -----
 Section 2-StQual-D1   6/2/17    1600m    9   4:32.53
 Group 1 Sectional     5/23/17   3200m    13  10:11.45
 Suburban Council      5/16/17   3200m    17  10:29.96
 Queensbury Inv        5/13/17   1 Mile   6   4:32.63
 New York Relays       4/21/17   3200m    28  10:04.91
 Section 2-StQual      2/26/17   3200m    6   10:06.36
 Sec 2-Division 1      2/20/17   1600m    12  4:55.51
 Utica Challenge       1/27/17   1600m    12  4:44.05
 TCITL Invite          1/15/17   3200m    6   10:10.85
 Freedom Games         1/7/17    1600m    30  4:49.18

 

Sam Otis    12    Fayetteville-Manlius   (Section 3 - Class A)

 

Sam Otis showed major XC improvement from his sophomore to junior year ... Sam was the NY State Junior Runner-of-the Year ... Last year, he had four speed ratings in the 180s including a 188 rating at NXN New York (5th-place) ..... Sam set Track PRs at 3200m (9:20.02) and 1600m (4:26.33).
 NXN Nationals          12/1/2018    61  15:50.9   183
 NXR New York Champ     11/24/2018   5   16:00.7   188
 NY States-Class A      11/10/2018   10  16:19.7   182
 SCAC Championship      10/17/2018   1   15:58.3   180
 Manhattan Inv-E Sta    10/13/2018   17  12:47.8   178
 FM-Liverpool-WG Dual   9/26/2018    2   16:09.5   174
 Chittenango Inv-1      9/8/2018     6   16:33.1   172
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/2/2017    180 17:15.4   157
 NXR New York Champ     11/25/2017   146 18:25.1   141
 NY States-Class A      11/11/2017   89  18:07.7   149
 Section 3-Class A      11/4/2017    13  17:14.3   161
 SCAC Championship      10/18/2017   3   16:15.3   169
 Manhattan East St      10/14/2017   34  13:10.2   172
 Wayne Invite-D1        9/16/2017    15  16:44.0   169
 VVS Invitational-D1    9/9/2017     5   16:56.4   167
   Track (selected races):
 NY State Champ        6/7/19    3200m    14  9:21.97
 Section 3-StQual      5/31/19   3200m    1   9:23.53
 Section 3-Class AA    5/22/19   1600m    4   4:29.12
 SCAC Metro Champ      5/16/19   3200m    1   9:20.02
 Bville Arcaro Clas    5/10/19   1600m    2   4:26.33
 Chittenango Inv       4/26/19   1 Mile   6   4:39.90
 NY State Champ        3/2/19    3200m    23  9:45.94
 Section 3-StQual      2/13/19   3200m    3   9:40.77
 Section 3-Class AA    2/7/19    3200m    2   9:42.05
 Kirschenheiter Inv    1/12/19   3200m    1   9:39.53
 John Arcaro Inv       1/5/19    1600m    2   4:43.68
 Constantino Inv       12/22/18  3200m    1   9:42.51
 Mohawk Val Team Rly   12/7/18   1600m    4   4:32.33
 Section 3-StQual      5/31/18   3200m    3   9:52.73
 Section 3-Class AA    5/23/18   1600m    3   4:33.48
 SCAC Metro Champ      5/17/18   3200m    1   9:33.34
 Oneida Invite         5/12/18   1600m    1   4:34.08
 Chittenango Inv       4/27/18   3200m    1   9:56.29
 SCAC Championship     2/1/18    1000m    12  2:51.19
 Kirschenheiter Inv    1/20/18   1000m    7   2:52.24
 Constantino Inv       1/10/18   1600m    4   4:49.59

 

Behailu Bekele-Arcuri    12    Warwick Valley   (Section 9 - Class A)

 

 

 

 

 

 

 

 

Behailu Bekele-Arcuri was the NY State Sophomore Runner-of-the Year in 2017 (and Freshmen Runner-of-the-Year previously) ... Last year, finished 3rd at the strong Class A State race and had four speed ratings in the 180s ... Qualified for NXN Nationals.

Behailu set Track PRs including the 3200m (9:15.31, 8th at Outdoor States) and 1600m (4:18.01, 9th at Outdoor States) ... Finished a very nice 2nd in the 2-Mile at New Balance Nationals Emerging Elite race (9:21.57).

 NXN Nationals          12/1/2018    110 16:19.0   174
 NXR New York Champ     11/24/2018   8   16:08.5   185
 NY States-Class A      11/10/2018   3   16:08.7   186
 Section 9-Class A      11/2/2018    1   15:39.46  183
 Sec 1 Coaches-V3       10/20/2018   1   16:13.7   183
 Manhattan Inv-Var E    10/13/2018   3   12:53.9   176
 Suffern Invite-VB      9/15/2018    3   16:02.3   171
 Warwick Wave Mania-1   9/8/2018     8   16:41.4   160
  ----------              ------
 NXR New York Champ     11/25/2017   95  17:51.2   152
 NY States-Class A      11/11/2017   2   16:19.7   185
 Section 9-Class A      11/3/2017    1   15:33.95  182
 OCIAA Championship     10/27/2017   2   15:41.15  178
 Manhattan Var E        10/14/2017   1   12:40.7   183
 McQuaid Inv-AAA-Sd     9/30/2017    8   15:06.7   180
 Warwick Wave-V1        9/9/2017     1   15:27.9   185
  ----------              ------
 NXR New York Reg       11/26/2016   22  16:30.8   178
 NY Federation          11/19/2016   11  16:30.6   182
 NY States-Class A      11/12/2016   10  15:43.3   187
 Section 9-Class A      11/4/2016    1   15:41.37  177
 OCIAA Championship     10/28/2016   1   15:36.32  180
 Manhattan Inv-Champ    10/8/2016    16  12:50.0   180
 Great American ROC     10/1/2016    37  15:57.2   170
  ----------              ------
 USATF Jr Olym Nats     12/12/2015   5   13:45.6   ---
 USATF Jr Olym Reg 1    11/22/2015   2   12:46.50  ---
 NY States-Class A      11/14/2015   27  16:51.9   173
 Section 9-Class A      11/6/2015    3   15:48.77  181
 OCIAA Championship     10/30/2015   2   15:40.98  178
 Byram Bobcat Inv       10/10/2015   3   16:31.6   177
 Green Mountain         9/26/2015    1   16:52.63  174
 Warwick Wave-V1        9/12/2015    2   16:21.4   168
   Track (selected races):
 New Bal Nats-EmEl     6/15/19   2 Mile   2   9:21.57
 New Bal Nationals     6/14/19   5000m    20  15:07.28
 NY State Champ        6/8/19    1600m    9   4:18.01
 NY State Champ        6/7/19    3200m    8   9:15.31
 Section 9-StQual-D1   5/31/19   1600m    1   4:20.89
 Section 9-StQual-D1   5/30/19   3200m    2   9:44.21
 Section 9-Class A     5/24/19   1600m    1   4:17.29
 Section 9-Class A     5/24/19   3200m    1   9:23.64
 OCIAA Championship    5/18/19   1600m    1   4:25.52
 OCIAA Championship    5/18/19   3000mSt  1   9:45.42
 OCIAA Championship    5/18/19   3200m    1   9:28.69
 Ahearn Classic        5/4/19    3200m    1   9:30.43
 NY State Champ        3/2/19    1600m    14  4:27.95
 NY State Champ        3/2/19    3200m    13  9:27.42
 Section 9-StQual      2/22/19   1600m    3   4:31.54
 Section 9-StQual      2/22/19   3200m    2   9:49.90
 Section 9-Class A     2/16/19   1600m    2   4:26.22
 OCIAA Championship    2/10/19   1600m    7   4:42.46
 OCIAA Championship    2/10/19   3200m    3   9:42.33
 OCIAA Div 2 Champ     1/25/19   1600m    1   4:36.09
 OCIAA Div 2 Champ     1/25/19   3200m    1   9:45.44
 New Balance Games     1/18/19   2 Mile   5   9:38.78
 Coach Saint Inv       12/14/18  1 Mile   2   4:31.51
   ----------           -----     ---          -----
 Section 9-StQual      5/31/18   3200m    2   9:41.45
 Section 9-Class A     5/24/18   1600m    3   4:27.65
 Section 9-Class A     5/24/18   800m     2   1:59.30
 OCIAA Championship    5/19/18   1600m    6   4:32.20
 OCIAA Championship    5/19/18   3200m    3   9:25.31
 OCIAA Championship    5/19/18   800m     4   2:01.81
 Friendship Games      5/11/18   800m     2   1:59.10
 Brian Ahearn Cl       5/5/18    1600m    2   4:23.6
 Hispanic Games        1/6/18    1 Mile   34  4:41.68
   ----------           -----     ---          -----
 New Bal Nat-Fr        6/16/17   2 Mile   9   10:03.87
 Section 9-StQual-D1   6/2/17    1600m    5   4:36.99
 Section 9-StQual-D1   6/1/17    3200m    2   9:41.88
 Section 9-Class A     5/26/17   1600m    4   4:26.65
 Section 9-Class A     5/26/17   3200m    2   9:37.23
 OCIAA Championship    5/20/17   1600m    7   4:26.88
 OCIAA Championship    5/20/17   3200m    5   9:47.26
 Brian Ahearn Clas     5/6/17    1600m    4   4:24.4
 Penn Relays           4/28/17   800m R       2:00.93
 New Bal Nationals     3/11/17   800m R       1:59.65

 

Peyton Geehrer    11    Fayetteville-Manlius   (Section 3 - Class A)

 

Peyton Geehrer showed nice XC improvement from his freshman to sophomore seasons ... Peyton was the NY State Sophomore Runner-of-the Year ... he had two speed ratings in 180s ...... Peyton set Track PRs during the Indoor season at 3200m (9:24.56) and 1600m (4:31.56) ... his Outdoor season was abbreviated.
 NXN Nationals          12/1/2018    95  16:11.1   176
 NXR New York Champ     11/24/2018   25  16:42.6   174
 NY States-Class A      11/10/2018   9   16:19.4   183
 SCAC Championship      10/17/2018   3   16:11.8   175
 Manhattan Inv-E Sta    10/13/2018   8   12:39.2   182
 Chittenango Inv-1      9/8/2018     4   16:24.3   175
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/2/2017    126 16:37.6   169
 NXR New York Champ     11/25/2017   198 20:11.3   105
 NY States-Class A      11/11/2017   33  17:09.2   169
 Section 3-Class A      11/4/2017    5   16:48.3   170
 SCAC Championship      10/18/2017   5   16:19.0   168
 Manhattan East St      10/14/2017   41  13:16.2   170
 Wayne Invite-D1        9/16/2017    48  17:35.0   152
 VVS Invitational-D1    9/9/2017     6   17:04.8   164
   Track (selected races):
 Chittenango Inv       4/26/19   3000mSt  1   9:51.21
 NY State Champ        3/2/19    3200m    10  9:24.56
 Section 3-StQual      2/13/19   3200m    2   9:40.74
 Section 3-Class AA    2/7/19    3200m    5   9:49.93
 Grieve Invite         1/19/19   3200m    1   9:37.53
 Grieve Invite         1/19/19   600m     15  1:36.47
 Kirschenheiter Inv    1/12/19   1600m    2   4:31.56
 John Arcaro Inv       1/5/19    3200m    1   9:40.10
 Constantino Inv       12/22/18  1600m    3   4:37.14
 Oscar Jensen Relays   12/15/18  3200m    1   9:49.28
   ----------           -----     ---          -----
 NY State Champ        6/9/18    3000mSt  21  10:02.07
 Section 3-StQual D1   5/31/18   3000mSt  1   10:00.73
 Section 3-Class AA    5/23/18   1600m    6   4:35.94
 SCAC Metro Champ      5/17/18   3000mSt  1   9:59.52
 Oneida Invite         5/12/18   1600m    2   4:36.72
 Chittenango Inv       4/27/18   3000mSt  1   10:15.50
 Kirschenheiter Inv    1/20/18   1000m    15  3:01.47
 Jack Morse KickOff    12/16/17  1600m    15  5:15.34

 

Tobias Wolfson    12    Riverdale Country    (NYSAIS)

 

 

 

Tobias Wolfson performed very nicely in both his sophomore and junior seasons XC seasons ... Last year he was the NYSAIS champion and won divisions at three XC invitational races including the Varsity B race at Manhattan.

Tobias performed nicely during Indoor Track ... Set a very good Mile PR (4:15.86) when finishing 9th at the Millrose Games ... Did not run Outdoor Track (I don't know why).

 NXR New York Champ     11/24/2018   39  16:57.6   169
 NYSAIS Championship    11/4/2018    1   16:11.20  182
 Ivy Prep Champ         10/26/2018   1   12:53.4   177
 NYC Carnival           10/20/2018   3   12:52.73  178
 Manhattan Inv-Var B    10/13/2018   1   12:46.1   179
 NYC Mayors Cup         9/29/2018    1   13:49.1   158
 Somers Big Red-3       9/8/2018     1   16:25.3   175
  ----------              ------
 NY Federation          11/18/2017   34  16:46.2   173
 NYSAIS Championship    11/5/2017    1   16:39.80  174
 Ivy Prep Champ         10/27/2017   1   13:09.3   172
 Collegiate Invite      10/20/2017   2   13:18.2   169
 Manhattan Var D        10/14/2017   12  13:25.5   167
 NYC Mayors Cup V2      10/1/2017    2   13:58.3   155
 Somers Big Red-D3      9/9/2017     1   16:34.73  171
 

		
   Track (selected races):
 NY State Champ        3/2/19    3200m    16  9:32.53
 NYSAIS Champ          2/21/19   1600m    1   4:27.78
 NYSAIS Champ          2/21/19   3200m    1   9:45.78
 Ivy Prep Champ        2/14/19   1000m    1   2:37.88
 Ivy Prep Champ        2/14/19   1600m    1   4:35.28
 Millrose Games        2/9/19    1 Mile   9   4:15.86
 Dr. Sander Invite     1/26/19   1000m    8   2:32.84
 Hispanic Games        1/5/19    2 Mile   10  9:55.18
 Hall of Fame Inv      12/15/18  1 Mile   2   4:24.44
 North Shore Opener    11/30/18  1600m    1   4:19.19
   ----------           -----     ---          -----
 NBal Nationals-EE     6/15/18   1 Mile   9   4:19.38
 NY State Champ        6/9/18    1600m    10  4:16.63
 NY State Champ        6/8/18    3200m    7   9:24.36
 NYSAIS Champ          5/23/18   1600m    1   4:27.40
 NYSAIS Champ          5/23/18   3200m    1   9:54.57
 NYSAIS Champ          5/23/18   800m     3   1:58.19
 Ivy Prep Champ        5/20/18   1600m    1   4:21.27
 Ivy Prep Champ        5/20/18   3200m    1   9:46.88
 Ivy Prep Champ        5/20/18   800m     2   1:58.61
 Loucks Games          5/12/18   1 Mile   23  4:25.02
 Loucks Games          5/10/18   1600m R      4:18.68
 New York Relays       4/21/18   1 Mile   4   4:23.13
 NYC Mayors Cup        4/14/18   1600m    1   4:19.73
 NBal Nationals EE     3/10/18   1 Mile   5   4:20.04
 NY States Champ       3/3/18    1600m    9   4:20.38
 NYSAIS Championship   2/22/18   1600m    1   4:32.20
 Eastern States        2/20/18   1 Mile   1   4:20.27
 New Balance Gm        1/20/18   1 Mile   8   4:24.45
 Millrose Trials       1/10/18   1 Mile   16  4:25.75

 

Gabe Planty    12    Watkins Glen   (Section 4 - Class C)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gabe Planty is the #1-rated returning Class C runner and the top returning runner from States (plus many speed ratings in the 170s to 181) ...... Set a very good Track PR at 1600m (4:19.58) when finishing 12th at Outdoor States.
 NXR New York Champ     11/24/2018   16  16:31.4   178
 NY States-Class C      11/10/2018   3   16:28.7   179
 Section 4-Class C      11/1/2018    1   16:30.1   181
 IAC Championship       10/26/2018   1   17:12.4   168
 Marathon Inv-Sd        10/20/2018   4   17:08.0   173
 Brewster Bear-V2       10/6/2018    4   15:32.7   179
 McQuaid Invite         9/29/2018    3   15:42.8   168
 Bob Pratt Inv-VA       9/22/2018    3   16:39.61  178
 ESM Invitational       9/15/2018    2   17:03.9   170
 Red Jacket Invite      9/8/2018     1   16:04.0   174
 Highlander Twight      8/31/2018    2   13:01.2   169
  ----------              ------
 NY States-Class C      11/11/2017   13  17:31.6   161
 Section 4-Class C      11/2/2017    1   16:53.5   169
 IAC Championship       10/28/2017   2   17:13.4   165
 Marathon Inv-Sd        10/21/2017   5   16:57.8   170
 McQuaid Inv-A-Sd       9/30/2017    7   15:40.2   169
 Owego Invite           9/23/2017    2   17:03.7   164
 Wayne Invite-D3        9/16/2017    7   17:07.73  161
 VVS Invitational-D4    9/9/2017     1   17:01.0   166
  ----------              ------
 NXR New York Reg       11/26/2016   51  17:04.2   167
 NY Federation          11/19/2016   38  16:59.2   172
 NY States-Class C      11/12/2016   8   16:35.7   169
 Section 4-Class C      11/3/2016    2   16:48.3   167
 IAC Championship       10/29/2016   4   17:29.1   164
 Marathon Inv-Sd        10/22/2016   8   17:26.8   165
 IAC South Div          10/11/2016   4   17:09.4   163
 Manhattan Inv-Var G    10/8/2016    20  13:42.8   160
 McQuaid Inv-A Sd       10/1/2016    15  15:54.2   164
 McDaniel-Baxter-V7     9/24/2016    24  16:53.0   164
 Owego Invite-Sm        9/17/2016    8   17:44.5   149
 Bruce Bridgeman Inv    9/10/2016    4   17:32.0   163
  ----------              ------
 NY Federations         11/21/2015   89  17:16.4   163
 NY States-Class C      11/14/2015   28  17:20.9   163
 Section 4-Class C      11/5/2015    6   17:30.3   157
 IAC Championship       10/31/2015   4   17:14.9   164
 Marathon Invite-Sd     10/24/2015   9   17:19.3   163
 Tully Invite-Sm        10/17/2015   6   17:12.7   161
 McQuaid Inv-A Sd       10/3/2015    18  16:14.5   157
 Owego Invite-Sm        9/26/2015    9   17:33.1   150
 McDaniel-Baxter-Sd     9/19/2015    3   17:29.0   156
 VVS Invitational-4     9/12/2015    17  17:51.8   151
   Track (selected races):
 NY State Champ        6/8/19    1600m    12  4:19.58
 Section 4-StQual      5/30/19   1600m    2   4:24.85
 IAC Championship      5/17/19   800m     1   2:00.91
 Corning Fast Times    5/10/19   1600m    2   4:24.35
 Legends of Night      5/3/19    3200m    1   9:52.20
 NY State Champ        3/2/19    1600m    26  4:30.65
 Section 4-StQual      2/23/19   1600m    1   4:28.39
 Section 4-Div 2       2/15/19   1000m    1   2:41.56
 Ocean Bz Invite       1/26/19   1 Mile   14  4:26.87
 Hurley Invite         1/18/19   3200m    1   9:56.00
 Winter Classic        12/29/18  1600m    1   4:33.16
 Ithaca Bomber Inv     12/8/18   3200m    3   9:53.72
   ----------           -----     ---          -----
 Section 4-StQual      5/31/18   1600m    4   4:30.18
 Section 4-Class C     5/23/18   1600m    1   4:26.03
 IAC Championship      5/18/18   1600m    1   4:26.88
 IAC Championship      5/18/18   800m     7   2:03.64
 Waite-Molnar Inv      4/28/18   3200m    1   9:57.55
 Section 4-StQual      2/24/18   1600m    3   4:31.82
 Sec 4-Division 2      2/3/18    3200m    2   10:07.17
 Quinney Hurley Inv    1/19/18   3200m    1   9:43.84
 607 Invitational      12/15/17  1600m    3   4:35.29
 Ithaca Bomber Inv     12/9/17   1600m    3   4:35.49
 Small Schools         11/25/17  1600m    1   4:49.98
   ----------           -----     ---          -----
 New Bal Nat-Fr        6/17/17   1 Mile   19  4:38.08
 New Bal Nat-Fr        6/16/17   2 Mile   12  10:07.27
 Section 4-StQual      5/31/17   3200m    4   9:50.15
 Section 4-Class C     5/25/17   3200m    1   9:57.67
 IAC Championship      5/19/17   3200m    1   9:54.99
 Fast Times Invite     5/12/17   1600m    2   4:27.89
 Legends Night         5/5/17    3200m    2   9:44.56
 Ferd Stenta Inv       4/21/17   1600m    1   4:38.67
   ----------           -----     ---          -----
 Sec 4-Class C         5/26/16   3200m    3   10:04.53
 IAC Championship      5/20/16   3200m    2   9:57.96
 Fast Times Inv        5/13/16   3200m    1   10:01.20
 Legends Night Inv     5/6/16    3200m    1   9:56.50
 Doug Quinney Inv      4/23/16   3200m    3   10:06.16
 RWBG Invitational     4/2/16    3200m    3   10:14.20
   ----------           -----     ---          -----
 NB Nationals-JrH      6/19/15   1 Mile   24  5:03.11
 Section 4-St Qual     6/4/15    1600m    22  5:01.18
 Section 4-Class C     5/28/15   1600m    3   4:52.94
 Section 4-Class C     5/28/15   3200m    10  11:20.52
 IAC Championship      5/22/15   3200m    5   10:14.70
 IAC Championship      5/21/15   1600m    8   4:45.85

 

Torrey Jacobson-Evans    12    Corning   (Section 4 - Class A)

 

 

 

 

Torrey Jacobson-Evans performed very nicely during the last part of the 2017 XC season, and that continued during the 2018 XC season ... Best speed rating was 183 at the STAC Championships.

Torrey set Track PRs at 3200m (9:27.85) and 1600m (4:27.03).

 NXR New York Champ     11/24/2018   18  16:35.7   176
 NY States-Class A      11/10/2018   16  16:29.5   179
 Section 4-Class A      11/1/2018    4   17:06.5   169
 STAC Championship      10/23/2018   2   16:08.8   183
 Manhattan Inv-E Sta    10/13/2018   30  12:55.4   176
 McQuaid Invite         9/29/2018    31  15:37.2   170
 Bowdoin Classic-V2     9/22/2018    10  16:50.0   172
 Jim Smith Inv-Jr       9/15/2018    2   17:14.79  174
  ----------              ------
 NXN Nationals          12/2/2017    117 16:33.2   171
 NXR New York Champ     11/25/2017   20  16:48.1   173
 NY States-Class A      11/11/2017   9   16:37.7   179
 Section 4-Class A      11/2/2017    4   16:34.3   176
 STAC Championship      10/28/2017   7   16:52.9   164
 Manhattan East St      10/14/2017   76  13:34.9   163
 McQuaid Inv-AAA-Sd     9/30/2017    35  15:45.5   167
 Bowloin Park Cl        9/23/2017    32  17:21.9   162
 Wayne Invite-D1        9/16/2017    28  17:09.0   161
 Houghton Twilight      9/1/2017     9   13:17.4   159
  ----------              ------
 STAC Champion-JV       10/29/2016   2   17:47.1   142
 Marathon Inv-Sd        10/22/2016   45  18:22.2   147
 Bob Greene-Newark B    10/14/2016   6   18:13.5   137
   Track (selected races):
 Section 4-StQual      5/30/19   1600m    4   4:27.03
 Section 4-StQual      5/29/19   3200m    3   9:45.18
 Section 4-Class A     5/21/19   3000mSt  1   9:56.02
 STAC Championship     5/16/19   3200m    1   9:38.35
 Corning Fast Times    5/10/19   1600m    5   4:27.17
 Corning Fast Times    5/10/19   3200m    1   9:55.73
 Vestal Golden Bear    5/3/19    3200m    3   9:27.85
 Waite-Molnar Inv      4/27/19   3000mSt  2   9:57.28
 Corning Steeple       4/17/19   3000mSt  1   9:57.96
 NY/PA Invite          4/6/19    1600m    2   4:29.74
 NY State Champ        3/2/19    1600m    17  4:28.55
 Section 4-StQual      2/23/19   1600m    2   4:31.78
 Section 4-Div 1       2/15/19   1600m    3   4:41.34
 Highander Inv 2       2/2/19    1600m    1   4:30.45
 Jackson-Walker Inv    1/26/19   3200m    4   9:49.45
 Hurley Invite         1/18/19   1600m    2   4:40.62
 Kevin Dare Inv PA     1/5/19    3000m    7   9:12.88
 Sec 4 Classic Inv     12/21/18  1600m    2   4:41.11
   ----------           -----     ---          -----
 Section 4-StQual      5/31/18   1600m    6   4:32.22
 Section 4-StQual      5/30/18   3200m    4   9:53.03
 Section 4-Class A     5/23/18   1600m    4   4:31.24
 Runnin Cadet          5/5/18    3200m    8   9:36.62
 Waite-Molnar Inv      4/28/18   1600m    1   4:37.92
 Square Deal Inv       4/21/18   3200m    2   9:58.89
 NY/PA Invitational    4/14/18   1600m    5   4:33.64
 NY States Champ       3/3/18    3200m    14  9:32.29
 Section 4-StQual      2/24/18   3200m    2   9:44.55
 Spire Showcase OH     2/11/18   3200m    19  9:42.64
 Sec 4-Division 1      2/3/18    3200m    2   9:50.66
 Sec 5 vs Sec 6        1/20/18   1600m    8   4:40.86

 

Thomas Cirrito    12    Miller Place   (Section 11 - Class B)

 

 

Thomas Cirrito enters the 2019 XC season as the #2-rated runner in Class B ... showed nice XC improvement during the last part of the 2018 season ... He is actually the #1 returning runner from the Class B race (he beat Sam Lawler by one place at States) ...... Thomas ran some very nice times during Outdoor Track including major PRs at 1600m (4:19.61) and 800m (1:53.96).
 NY States-Class B      11/10/2018   7   16:27.5   180
 Section 11-Class B     11/2/2018    1   16:59.56  172
 Sec 11-Div Merge       10/23/2018   3   16:32.69  180
 Brown Rhode Is         10/20/2018   1   15:35.57  174
 Suffolk Coaches-VB     9/29/2018    3   17:05.86  171
 Bob Pratt Inv-VA       9/22/2018    9   17:13.33  167
 Jim Smith Inv-Jr       9/15/2018    3   17:49.03  163
 Warwick Wave Mania-1   9/8/2018     7   16:35.8   162
  ----------              ------
 NY States-Class B      11/11/2017   53  17:59.6   152
 Section 11-Class B     11/3/2017    1   17:12.66  169
 Sec 11 Div Champ       10/26/2017   14  17:00.77  171
 Brewster Bear V1       10/7/2017    2   16:20.8   164
 Suffolk Coach Inv      9/23/2017    2   17:48.42  162
 Bob Pratt Inv-VB       9/16/2017    6   17:35.32  163
 Warwick Wave-V1        9/9/2017     10  16:44.9   159
  ----------              ------
 NY States-Class B      11/12/2016   59  17:13.8   156
 Section 11-Class B     11/4/2016    10  17:47.24  155
 Div Champ Merge        10/25/2016   29  17:38.99  159
 Brown Inv RI-Div-1     10/15/2016   17  16:29.96  157
 Brewster Bear-V1       10/1/2016    22  17:10.29  145
   Track (selected races):
 NY State Champ        6/7/19    800m     6   1:53.98
 Section 11-StQual     5/31/19   800m     3   1:53.96
 Under The Lights      5/10/19   800m     1   1:56.85
 St. Anthony's Inv     5/4/19    1600m    6   4:19.61
 Section 11-StQual     6/2/18    1600m    6   4:19.68
 Section 11-StQual     6/1/18    800m     4   1:56.20
 Division 3 Champ      5/24/18   1600m    1   4:23.52
 Division 3 Champ      5/24/18   800m     3   1:57.49
 Massapequa Lights     5/11/18   1600m    3   4:22.59
 St Anthony's Inv      5/5/18    1600m    15  4:25.28
 Westhampton Inv       4/28/18   1600m    3   4:27.65
 Suffolk Officials     4/14/18   1600m    3   4:28.16
 Suffolk Officials     4/14/18   800m     1   2:01.49
   ----------           -----     ---          -----
 Section 11-StQual     6/3/17    1600m    15  4:32.09
 Sec 11-Division 3     5/24/17   1600m    4   4:33.52
 Sec 11-Division 3     5/22/17   800m     6   2:06.73
 Massapequa Lights     5/13/17   1600m    5   4:33.50
 St Anthony's Inv      5/6/17    800m     2   2:05.02
 Westhampton Inv       4/29/17   1600m    9   4:37.53
 Suffolk Coaches       4/22/17   1600m    9   4:39.87
 Suffolk Officials     4/8/17    1600m    5   4:45.59

 

Kal Lewis    12    Shelter Island   (Section 11 - Class D)

 

 

 

 

 

 

Kal Lewis is the two-time defending Class D Champ and the #1-rated returning Class D runner ... won the Varsity F race at Manhattan.

Kal set a 1600m PR during Outdoor Track (4:15.22).

 NXR New York Champ     11/24/2018   32  16:50.7   171
 NY States-Class D      11/10/2018   1   16:23.3   181
 Section 11-Class D     11/2/2018    1   17:23.26  164
 Sec 11-Div Merge       10/23/2018   5   16:48.81  175
 Manhattan Inv-Var F    10/13/2018   1   12:54.2   176
 Suffolk Coaches-VB     9/29/2018    4   17:23.94  165
  ----------              ------
 Foot Locker NE Chm     11/25/2017   57  16:51.9   168
 NY Federation          11/18/2017   8   16:24.3   180
 NY States-Class D      11/11/2017   1   16:44.6   177
 Section 11-Class D     11/3/2017    1   17:05.79  171
 Sec 11 Div Champ       10/26/2017   2   16:32.42  180
 Brown Invite RI        10/14/2017   1   15:27.24  177
 Tom Knipfing Inv-VB    9/28/2017    1   16:17.65  178
 Wayne Invite-D4        9/16/2017    86  20:35.43  92
  ----------              ------
 Footlocker NE-Seed     11/26/2016   97  17:28.4   156
 NY States-Class D      11/12/2016   4   16:21.8   174
 Section 11-Class D     11/4/2016    1   17:00.44  171
 Div Champ Merge        10/25/2016   11  17:03.79  171
 Brown Inv RI-Div-1     10/15/2016   5   15:54.83  169
 Tom Knipfing Inv-2     9/30/2016    1   17:00.30  162
  ----------              ------
 Footlocker NE-Fr       11/28/2015   27  18:44.2   130
 NY States-Class D      11/14/2015   22  17:37.3   158
 Section 11-Class D     11/6/2015    1   18:04.87  151
 Division Champ         10/27/2015   23  17:24.91  163
 St. Anthony's Invite   10/2/2015    20  18:45.16  140
 Suffolk Coaches-VB     9/26/2015    10  17:53.69  156
 Peconic Invite         9/17/2015    6   18:39.89  152
  ----------              ------
 NY States-Class D      11/8/2014    49  18:13.8   142
 Section 11-Class D     10/31/2014   4   19:17.49  127
 Sec 11-Div Merge       10/21/2014   166 19:19.59  127
   Track (selected races):
 NY State Champ        6/8/19    1600m    23  4:22.84
 Section 11-StQual     6/1/19    1600m    7   4:30.70
 Loucks Games          5/11/19   1 Mile   16  4:25.20
 St. Anthony's Inv     5/4/19    1600m    1   4:15.22
 Westhampton Inv       4/27/19   1600m    1   4:34.22
 NY State Champ        3/2/19    1600m    15  4:28.13
 Section 11-StQual     2/11/19   1600m    2   4:29.98
 Small School Champ    2/3/19    1600m    1   4:26.18
 Last Chance Mt        1/27/19   1600m    1   4:35.48
 Stanner Games         1/12/19   1 Mile   1   4:23.27
 Crossover E           1/5/19    1000m    1   2:32.94
 Crossover D           12/22/18  600m     1   1:24.10
 Crossover C1          12/18/18  1600m    3   4:47.66
 Crossover A           12/9/18   600m     1   1:24.77
   ----------           -----     ---          -----
 NBal Nationals-EE     6/15/18   1 Mile   35  4:27.02
 NY State Champ        6/9/18    1600m    8   4:15.79
 Section 11-StQual     6/2/18    1600m    3   4:17.64
 East End Classic      5/12/18   1600m    1   4:18.31
 St Anthony's Inv      5/5/18    1600m    2   4:15.42
 Westhampton Inv       4/28/18   3200m    1   9:34.22
 New York Relays       4/21/18   1 Mile   5   4:24.60
 Long Is Elite         2/24/18   1600m    2   4:26.30
 Section 11-StQual     2/12/18   1600m    9   4:35.03
 Sec 11-Small Sch      2/2/18    1600m    1   4:28.99
 Last Chance           1/27/18   1600m    1   4:27.82
 League 5 Champ        1/20/18   1600m    1   4:41.01
 League 5 Champ        1/20/18   3200m    1   10:04.80
 Sec 11 Fr/Soph        1/17/18   1600m    1   4:33.99
 Sec 11 Fr/Soph        1/17/18   600m     1   1:26.54
 Crossover E           1/14/18   600m     1   1:27.06
 Crossover C           12/19/17  3200m    1   9:47.17
 Crossover B           12/16/17  1600m    1   4:35.70
 Crossover B           12/16/17  600m     1   1:27.60
 Crossover A           12/10/17  1600m    1   4:42.59
 Crossover A           12/10/17  3200m    1   10:09.33
   ----------           -----     ---          -----
 New Bal Nat-Fr        6/16/17   2 Mile   10  10:06.21
 New York Relays       4/21/17   3200m    20  9:55.20

 

Daniel Shephard    12    North Rockland   (Section 1 - Class A)

 

 

Daniel Shephard showed nice improvement during his junior XC season ... multiple speed ratings in the upper 170s to 180 ... won divisions at two invitational races (and was 2nd or 3rd at three others) ...... Set Track PRs at 3200m (9:34.04) and 1600m (4:31.37).
 NXR New York Champ     11/24/2018   48  17:05.4   166
 NY States-Class A      11/10/2018   17  16:30.9   179
 Section 1-Class A      11/3/2018    2   17:11.2   176
 Rockland County        10/25/2018   2   15:43.95  176
 Sec 1 Coaches-V1       10/20/2018   1   16:27.3   179
 Suffolk Officials Inv  10/13/2018   2   16:32.70  179
 Brewster Bear-V2       10/6/2018    3   15:30.3   180
 Six Flags Wild Saf     9/28/2018    1   16:09.0   172
 Red Raider Run         9/7/2018     2   16:37.6   160
  ----------              ------
 NXR New York Champ     11/25/2017   39  17:03.6   168
 NY Federation          11/18/2017   44  16:56.2   169
 NY States-Class A      11/11/2017   43  17:20.1   165
 Section 1-Class A      11/4/2017    3   16:51.14  172
 Rockland County        10/26/2017   6   16:07.1   164
 Section 1 Coach-V1     10/21/2017   6   17:04.5   167
 Manhattan Var D        10/14/2017   18  13:37.3   162
 Brewster Bear V2       10/7/2017    12  16:52.8   153
 Crusader Classic       9/23/2017    7   17:43.18  157
 Red Raider Run         9/8/2017     4   16:44.98  151
  ----------              ------
 Section 1-Class A      11/5/2016    16  17:37.6   155
 Rockland County        10/28/2016   24  17:00.1   151
 Sec One Coaches-V3     10/16/2016   24  18:03.70  146
   Track (selected races):
 NY State Champ        6/7/19    3200m    26  9:42.90
 Section 1-StQual-D1   6/1/19    3200m    1   9:48.19
 Section 1-Class A     5/23/19   3200m    2   9:41.25
 Rockland County       5/17/19   3200m    2   9:50.32
 Rockland County       5/16/19   2000mSt  2   6:31.5
 League 1C Champ       5/2/19    1600m    1   4:31.37
 Section 1-StQual      2/17/19   3200m    5   9:50.47
 Section 1-Class A     2/2/19    3200m    3   9:38.67
 Rockland County       1/25/19   1600m    3   4:36.44
 Ocean Bz Freedom      1/5/19    3200m    7   9:34.04
 Pearl Riv Hol Fest    12/27/18  1600m    1   4:46.6
   ----------           -----     ---          -----
 Section 1-StQual D1   6/1/18    3000mSt  2   10:05.60
 Section 1-Class A     5/26/18   3000mSt  3   10:21.56
 Rockland County       5/18/18   3200m    5   9:50.99
 Rockland County       5/17/18   2000mSt  2   6:25.84
 League 1C Champ       5/3/18    1600m    2   4:37.84
 Cornwall Steeple      4/30/18   3000mSt  4   9:59.5
 Red Raider Relays     4/20/18   3200m    16  10:09.08
 Green Dragon Rly      4/14/18   2000mSt  1   6:41.34
 Section 1-Class A     2/10/18   1600m    41  5:08.34
 Rockland County       1/28/18   1600m    13  4:47.95
 Rockland County       1/28/18   3200m    3   10:01.35
 League 1C Champ       1/21/18   1600m    2   4:39.03
 League 1C Champ       1/21/18   3200m    2   9:57.21
 Ocean Bz Freedom      1/6/18    1600m    30  4:33.86

 

Jason Linzer    12    Seaford   (Section 8 - Class B)

 

 

Jason Linzer enters the 2019 XC season as the #3-rated Class B runner ... had five speed ratings in 170s ..... Set Track PRs at 3200m (9:20.16, 7th at Indoor States) and 1600m (4:19.41, 11th at Outdoor States).
 NXR New York Champ     11/24/2018   22  16:38.6   175
 NY States-Class B      11/10/2018   13  16:52.8   171
 Section 8-Class B      11/4/2018    2   16:13.95  179
 Sec 8-County Champ     10/28/2018   2   16:23.64  173
 Manhattan Inv-Var A    10/13/2018   12  13:19.1   167
 St. Anthonys Inv-1     10/5/2018    5   16:47.94  177
 Nassau Coaches-VB      9/29/2018    1   17:04.48  160
  ----------              ------
 NY Federation          11/18/2017   79  17:18.9   162
 NY States-Class B      11/11/2017   20  17:11.8   168
 Section 8-Class B      11/4/2017    2   16:20.02  173
 Sec 8-Class Champ      10/28/2017   2   16:37.41  169
 Sec 8-Fr/Soph Chm      10/19/2017   1   17:09.83  158
 Manhattan So C         10/14/2017   2   13:24.1   167
 Nassau Coches-VA       10/7/2017    1   16:58.27  162
 Suffolk Coach JV       9/23/2017    1   17:33.13  167
  ----------              ------
 NY States-Class B      11/12/2016   48  16:59.3   161
 Section 8-Class B      11/5/2016    5   16:47.70  165
 Section 8 Class 3      10/29/2016   3   16:59.19  161
 Sec 8 Frosh/Soph       10/20/2016   1   17:27.46  152
 Nassau Coaches-VB      10/15/2016   9   17:17.78  155
   Track (selected races):
 NY State Champ        6/8/19    1600m    11  4:19.41
 NY State Champ        6/7/19    3200m    18  9:31.31
 Section 8-StQual      6/1/19    1600m    1   4:23.32
 Section 8-StQual      5/31/19   3200m    1   9:41.63
 Class 1A Champ        5/24/19   1600m    2   4:31.40
 Class 1A Champ        5/24/19   3200m    1   9:49.05
 NY State Champ        3/2/19    3200m    7   9:20.16
 Section 8-StQual      2/14/19   3200m    1   9:35.27
 Class B Champ         2/5/19    1600m    2   4:29.53
 North Shore Inv       12/26/18  1600m    2   4:23.12
 North Shore Inv       12/26/18  3200m    3   9:29.35
 Group Format C        12/19/18  1600m    1   4:29.14
   ----------           -----     ---          -----
 NY State Champ        6/9/18    1600m    14  4:21.91
 NY State Champ        6/8/18    3200m    11  9:31.96
 Section 8-StQual      6/1/18    1600m    1   4:25.78
 Section 8-StQual      5/30/18   3200m    1   9:41.53
 Class 1A Champ        5/24/18   1600m    2   4:25.13
 Nassau 4B Champ       5/14/18   1600m    1   4:54.79
 Massapequa Lights     5/11/18   1600m    1   4:21.20
 Nassau Coaches        4/28/18   1600m    1   4:27.27
 Cougar Invite         4/21/18   1600m    1   4:35.1
 Cougar Invite         4/21/18   3200m    1   9:43.9
 Paul Limmer Inv       4/14/18   1600m    1   4:36.0
 Paul Limmer Inv       4/14/18   800m     1   1:58.8
 NY States Champ       3/3/18    1600m    17  4:25.22

 

Colton Kempney     10     Beaver River   (Section 3 - Class D)

 

 

Colton Kempney was the NY State Freshmen Runner-of-the Year (and the 8th-Grade Runner-of-the-Year in 2017) ... He was 2nd at States (Class D) and is the #2-returning runner from States ... Once again, he was the top runner for the Beaver River State Class D Champions.

Colton again performed nicely in Track with PRs at all distances including the 3200m (9:27.62), 1-Mile (4:21.02) and Steeplechase (9:44.36).

 NXR New York Champ     11/24/2018   29  16:47.3   172
 NY States-Class D      11/10/2018   2   16:37.1   177
 Weedsport Invite       10/20/2018   2   16:40.8   176
 Frontier Champ         10/16/2018   1   17:08.8   155
 Beaver River Inv       10/6/2018    1   16:14.9   174
 McQuaid Invite         9/29/2018    2   15:40.6   168
 New Hartford Inv-Sm    9/15/2018    2   16:28.9   168
 Chittenango Inv-1      9/8/2018     3   16:17.6   177
  ----------              ------
 NXR New York Champ     11/25/2017   49  17:11.4   165
 NY Federation          11/18/2017   82  17:20.3   161
 NY States-Class D      11/11/2017   4   17:19.0   166
 Section 3-Class D      11/4/2017    2   16:56.4   167
 Chittenango-V2         10/21/2017   1   16:56.0   167
 Frontier Leag Champ    10/17/2017   2   16:49.3   163
 Beaver River Inv       10/7/2017    1   17:03.3   158
 EJ Herrman Inv-V1      9/30/2017    3   17:05.1   167
 Wayne Invite-D2        9/16/2017    9   17:07.0   162
 VVS Invitational-D3    9/9/2017     2   16:52.2   169
   Track (selected races):
 New Bal Nationals     6/15/19   2000mSt  23  6:14.93
 NY State Champ        6/8/19    3000mSt  20  9:55.73
 Section 3-StQual      5/31/19   3000mSt  1   9:47.94
 Section 3-StQual      5/31/19   3200m    2   9:27.62
 Section 3-Class C2    5/21/19   1600m    1   4:50.32
 Section 3-Class C2    5/21/19   3200m    2   10:39.76
 Section 3-Class C2    5/21/19   800m     2   2:08.29
 Section 3-Class C2    5/20/19   3000mSt  1   10:00.1
 William Eddy Meet     5/18/19   1 Mile   1   4:21.04
 Frontier Champ        5/15/19   1600m    2   4:37.53
 Loucks Games          5/11/19   3000mSt  5   9:44.36
 CBA Invitational      5/3/19    1600m    1   4:29.67
 CBA Invitational      5/3/19    3200m    1   9:45.26
 Tully CoEd Invite     4/22/19   3200m    1   9:50.94
 Westhill Spring Br    4/17/19   3000mSt  1   9:53.97
   ----------           -----     ---          -----
 Section 3-StQual      5/31/18   3200m    5   9:58.73
 Section 3-StQual D2   5/31/18   3000mSt  3   10:08.08
 Section 3-Class C2    5/25/18   1600m    3   4:46.04
 Section 3-Class C2    5/25/18   3200m    1   10:34.58
 Baldwinsville Arcaro  5/18/18   1600m    3   4:41.25
 Baldwinsville Arcaro  5/18/18   3000mSt  2   10:12.64
 CBA Invitational      5/4/18    1600m    4   4:49.28
 Chittenango Inv       4/27/18   1 Mile   1   4:34.32
 Chittenango Inv       4/27/18   3200m    7   10:23.44
 Tully Spring Brk      4/23/18   1600m    1   4:39.14
 Tully Spring Brk      4/23/18   3200m    2   10:01.04
 CNS Relays            4/14/18   1600m    7   4:43.02

 

Josh Stone    12    Windsor   (Section 4 - Class B)

 

Josh Stone showed major XC improvement from his sophomore to junior seasons ... had speed ratings in the 170s in all eight races ... Windsor opted to move up from Class C to Class B, and Josh enters 2019 as the #4-rated Class B runner ..... Josh set much-improved Track PRs at 3200m (9:29.06) and 1600m (4:30.85).
 NXR New York Champ     11/24/2018   34  16:52.2   171
 NY States-Class C      11/10/2018   5   16:47.5   173
 Section 4-Class C      11/1/2018    2   16:47.4   175
 STAC Championship      10/23/2018   3   16:22.2   179
 Marathon Inv-Sd        10/20/2018   2   16:54.3   178
 Owego Invitational     9/22/2018    2   16:48.3   174
 McDaniel-Baxter        9/15/2018    1   13:55.0   171
 Windsor Invite         9/8/2018     1   15:51.0   171
  ----------              ------
 NY States-Class C      11/11/2017   35  17:56.0   153
 Section 4-Class C      11/2/2017    4   17:32.7   156
 STAC Championship      10/28/2017   19  17:19.0   156
 Marathon Inv-Un        10/21/2017   3   17:46.1   154
 Maine-Endwell Inv      9/30/2017    6   17:31.0   143
 Owego Invite           9/23/2017    23  18:11.4   141
 MecDaniel-Baxter       9/16/2017    6   14:51.0   150
 Windsor Invite         9/9/2017     7   17:50.0   144
   Track (selected races):
 NY State Champ        6/7/19    3200m    29  9:47.94
 Section 4-StQual      5/29/19   3200m    5   9:50.86
 Section 4-Class B     5/21/19   1600m    2   4:33.40
 STAC Championship     5/16/19   1600m    4   4:30.85
 Vestal Golden Bear    5/3/19    3200m    4   9:29.06
 Gerry O Invite        4/17/19   1600m    1   4:36.33
 Square Deal Inv       4/13/19   3200m    3   10:00.17
 NY/PA Invite          4/6/19    3200m    4   9:51.12
 Section 4-StQual      2/23/19   3200m    4   10:09.60
 Section 4-Div 2       2/15/19   1600m    1   4:49.56
 Hurley Invite         1/18/19   1600m    4   4:54.06
 607 Invitational      12/1/18   3200m    1   9:59.02
   ----------           -----     ---          -----
 Section 4-StQual      5/30/18   3200m    8   10:14.58
 Section 4-Class B     5/23/18   3200m    1   10:04.85
 Parkhurst Invite      5/12/18   3200m    2   10:01.27
 Golden Bear Inv       5/4/18    3200m    5   10:27.17
 Gerry O Invite        4/27/18   1600m    2   4:50.98
 Square Deal Inv       4/21/18   3200m    3   10:15.70

 

Oliver Branham-Upton    12    Xavier   (CHSAA)

 

Oliver Branham-Upton is the top returning finisher from last year's CHSAA Championship race ... he is the top-rated returning CHSAA runner (with several others close behind) ... showed nice XC improvement during his junior season ..... Set Track PRs at 3200m (9:31.96) and 1600m (4:27.52).
 Foot Locker NE-Sd      11/24/2018   50  16:38.9   171
 CHSAA Championship     11/10/2018   3   13:03.2   175
 BQ-NY CHSAA Champ      10/28/2018   3   13:20.18  168
 NYC Carnival           10/20/2018   5   13:00.41  175
 Burnt Hills Inv-D3     10/13/2018   11  15:29.00  176
 McQuaid Invite         9/29/2018    15  15:45.4   167
 Xavier Invite-VB       9/22/2018    2   13:08.54  174
 Jim Smith Inv-Jr       9/15/2018    1   17:04.54  177
  ----------              ------
 Manhattan East St      10/14/2017   134 14:11.1   150
 BQ-NYCHSAA Soph        10/11/2017   2   13:38.99  162
 McQuaid Inv-AA-Sd      9/30/2017    20  15:58.1   163
 Xavier Invite          9/23/2017    7   13:33.60  165
 Bob Pratt Inv-VA       9/16/2017    8   17:48.29  159
  ----------              ------
 NXR New York Reg       11/26/2016   152 18:20.2   141
 NY Federation          11/19/2016   132 17:57.5   153
 CHSAA Championship     11/12/2016   42  13:58.99  154
 McQuaid Inv-JV         10/1/2016    3   16:42.2   148
   Track (selected races):
 CHSAA Championship    5/25/19   3200m    5   9:50.06
 NYBQCHSAA Champ       5/18/19   1600m    3   4:32.68
 NYBQCHSAA Champ       5/18/19   3000mSt  1   9:53.30
 North Shore Inv       5/11/19   3200m    1   9:31.96
 Mountie Madness       5/4/19    1600m    1   4:27.52
 Monsig Farrell Inv    4/6/19    3200m    1   9:39.12
 CHSAA Championship    2/9/19    3200m    7   9:38.12
 NYBQ-CHSAA Sect       1/26/19   3200m    3   9:45.21
 Stanner Games         1/12/19   3200m    7   9:46.75
 Ocean Bz Freedom      1/5/19    1600m    18  4:35.68
   ----------           -----     ---          -----
 CHSAA Championship    5/26/18   3200m    7   9:55.85
 NYBQ CHSAA Sect       5/19/18   1600m    3   4:35.60
 CHSAA Fr/Soph         5/12/18   3200m    2   9:55.72
 Gold Rush             4/28/18   3000m    2   9:18.76
 NYC Mayors Cup        4/14/18   1600m    11  4:40.33
 CHSAA Championship    2/10/18   3200m    8   10:26.33
 NY-BQ CHSAA Sec       1/28/18   3200m    4   9:58.96
 BQ-NY CHSAA Fr/So     1/15/18   3200m    1   10:14.41
 Ocean Bz Freedom      1/6/18    1600m    10  4:43.49

 

Jacob Ireland    12    Riverdale Kings   (PSAL)

 

 

Jacob Ireland is the top-rated returning PSAL harrier ... finished 2nd at the PSAL Championship race (and was the top underclassman) ... won divisions at two invitational races and was 2nd in the Varsity G race at Manhattan ..... Set Track PRs at 3200m (9:28.06), 1600m (4:28.77) and Steeplechase (9:32.4).
 Foot Locker NE-Sd      11/24/2018   72  16:51.2   167
 PSAL Championship      11/10/2018   2   16:30.46  176
 Sec 1 Coaches-V2       10/20/2018   4   17:07.7   165
 Manhattan Inv-Var G    10/13/2018   2   12:53.4   176
 NYC Mayors Cup         9/29/2018    2   12:57.2   177
 Bob Pratt Inv-VA       9/22/2018    4   16:40.86  177
 Suffern Invite-VC      9/15/2018    1   15:58.0   173
 Warwick Wave Mania-2   9/8/2018     1   15:58.2   175
  ----------              ------
 Foot Locker NE Chm     11/25/2017   31  16:33.6   174
 NY Federation          11/18/2017   52  16:59.4   168
 PSAL Championship      11/11/2017   3   16:34.91  172
 PSAL Bronx             10/28/2017   1   17:16.92  161
 Section 1 Coach-V4     10/21/2017   8   17:40.3   155
 Manhattan Var C        10/14/2017   47  14:02.4   153
 Bob Pratt Inv-VB       9/16/2017    7   17:39.41  162
 Red Raider Run         9/8/2017     9   17:05.51  144
  ----------              ------
 Footlocker NE-FrSo     11/26/2016   17  17:33.3   154
 NY Federation          11/19/2016   175 18:14.1   147
 PSAL Championship      11/12/2016   15  17:38.52  153
 PSAL Bronx             10/29/2016   3   18:20.29  141
   Track (selected races):
 NY State Champ        6/8/19    3000mSt  23  9:57.28
 PSAL Championship     5/26/19   3000mSt  1   9:52.74
 PSAL Bronx            5/19/19   1600m    4   4:46.61
 PSAL Bronx            5/19/19   3200m    1   9:43.78
 St. Anthony's Inv     5/4/19    3200m    2   9:28.06
 Cornwall Steeple      4/29/19   3000mSt  1   9:32.4
 New York Relays       4/20/19   2000mSt  1   6:13.40
 Red Raider Relays     4/18/19   1600m    5   4:28.77
 NYC Mayors Cup        4/13/19   3200m    4   9:46.22
   ----------           -----     ---          -----
 NY State Champ        6/9/18    3000mSt  9   9:36.32
 PSAL Fr/Soph          6/3/18    1600m    1   4:41.25
 PSAL Fr/Soph          6/3/18    3200m    1   9:54.88
 PSAL Championship     5/27/18   1600m    4   4:41.56
 PSAL Championship     5/27/18   3000mSt  1   9:48.42
 PSAL Bronx            5/20/18   1600m    1   4:38.76
 PSAL Bronx            5/20/18   3000mSt  1   9:42.20
 Middletown Inv        5/12/18   1600m    7   4:45.08
 Middletown Inv        5/12/18   3000mSt  2   10:12.98
 Howard Richter Inv    5/6/18    3200m    1   10:07.73
 NYC Mayors Cup        4/14/18   3000mSt  1   10:04.64

 

Nick Logan    12    Queensbury   (Section 2 - Class A)

 

Nick Logan showed very nice XC improvement during his junior season ... had six speed ratings in the 170s ..... Set some quick Track PRs at 1600m (4:22.12) and 800m (1:58.70).
 NY States-Class A      11/10/2018   33  16:55.6   170
 Section 2-Class A      11/2/2018    6   15:36.71  177
 Harvest Classic        10/27/2018   1   15:40.0   163
 Foothills Council      10/22/2018   1   15:39.18  173
 Manhattan Inv-Var B    10/13/2018   3   13:01.1   173
 Grout Run-Div 1        10/6/2018    2   13:49.98  169
 EJ Hermann Inv-V2      9/28/2018    2   16:56.7   172
 Queensbury Inv-D1      9/15/2018    5   16:17.76  171
  ----------              ------
 Section 2-Class B      11/3/2017    12  16:24.68  160
 Foothills Council      10/23/2017   8   16:54.61  151
 Manhattan Var A        10/14/2017   36  14:18.3   147
 Wayne Invite-D2        9/16/2017    23  17:31.0   154
 Blackbird Inv-V1       9/9/2017     9   17:42.0   147
  ----------              ------
 Section 2-Class A      11/4/2016    36  16:38.41  155
 Harvest Classic Inv    10/29/2016   6   17:03.0   153
 Foothills Council      10/24/2016   6   16:40.26  155
   Track (selected races):
 Section 2-StQual-D1   5/31/19   1600m    3   4:22.12
 Section 2-StQual-D1   5/30/19   800m     5   2:01.85
 Group 1 Champ         5/22/19   1600m    6   4:23.49
 Group 1 Champ         5/22/19   800m     14  2:05.86
 William Eddy Meet     5/18/19   800m     9   1:58.70
 Foothills Council     5/15/19   1600m    1   4:37.35
 Foothills Council     5/15/19   3200m    1   10:01.64
 Foothills Council     5/15/19   800m     1   2:01.43
 Queensbury Inv        5/1/19    1600m    2   4:26.62
 Hudson Falls Inv      4/27/19   1600m    2   4:26.74
 Hudson Falls Inv      4/27/19   800m     3   2:06.62
 Warrior Classic       4/13/19   1500m    5   4:18.28
   ----------           -----     ---          -----
 Section 2-StQual D1   5/31/18   800m     8   2:02.75
 Group 1 Champ         5/23/18   800m     9   2:02.22
 Eddy Meet             5/19/18   800m     8   2:02.13
 Foothills Council     5/16/18   800m     4   2:04.50
 Queensbury Inv        5/12/18   800m     2   2:01.47
 Bemus Fr/Soph         5/7/18    800m     1   2:05.74
 Luciano Invite        4/28/18   800m     5   2:04.75

 

Nick Bauman    12    Irondequoit   (Section 5 - Class A)

 

Nick Bauman showed very nice XC improvement during his junior season with five speed ratings in the 170s ..... Set Track PRs at 3200m (9:39.50) and 1600m (4:27.60).
 NXR New York Champ     11/24/2018   26  16:43.4   174
 NY States-Class A      11/10/2018   30  16:52.0   172
 Section 5-Class A      11/3/2018    5   16:49.6   176
 Monroe County Champ    10/27/2018   7   15:54.1   173
 Sec 1 Coaches-V4       10/20/2018   3   17:10.6   164
 Midlakes Inv-D1        10/6/2018    6   17:37.98  167
 McQuaid Invite         9/29/2018    29  15:36.5   170
 Penfield-Irondequoit   9/21/2018    6   17:27.98  157
  ----------              ------
 NY Federation          11/18/2017   120 17:35.4   156
 Section 5-Class A      11/4/2017    8   17:59.5   164
 Monroe County          10/28/2017   30  16:34.2   160
 Section 1 Coach-V2     10/21/2017   13  17:42.9   154
 Penfield-Irondequoit   10/6/2017    10  17:10.0   159
 McQuaid Inv-AAA-2      9/30/2017    26  16:15.0   157
   Track (selected races):
 Section 5-StQual-D1   5/31/19   1600m    5   4:27.60
 Section 5-Class A     5/24/19   1600m    3   4:29.31
 Section 5-Class A     5/24/19   3200m    6   9:58.43
 Monroe County         5/18/19   3200m    2   9:48.73
 Runnin Cadet Show     5/4/19    3200m    12  9:39.50
 Wayne Invite          4/26/19   3200m    1   10:06.77
 Section 5-StQual      2/22/19   1000m    5   2:41.66
 Section 5-StQual      2/22/19   1600m    6   4:42.57
 RWTLeag (RIT)         2/8/19    1600m    6   4:36.03
 Monroe County         2/2/19    3200m    3   9:51.01
 Jackson-Walker Inv    1/26/19   3200m    7   9:57.27
 RWTLeag (RIT)         1/25/19   1000m    3   2:42.61
 RWTLeag (RIT)         1/19/19   1600m    9   4:41.36
 RWTLeag (RIT)         1/5/19    1600m    3   4:43.17
   ----------           -----     ---          -----
 Section 5-Class A     5/26/18   3200m    7   10:19.46
 Monroe County         5/19/18   3200m    13  10:17.32
 Lancer Invite         5/11/18   1600m    5   4:45.13
 Sodus Showdown        5/5/18    1600m    1   4:50.32

 

Pedro Bravo    12    Iona Prep   (CHSAA)

 

 

Pedro Bravo enters the 2019 XC season as the #2-rated CHSAA harrier ... had four speed ratings in the 170s (three in the mid-170s).

Pedro has many good Track performances ... Set PRs at 3200m (9:17.07)and 1600m (4:15.22) ... Finished a good 4th at New Balance Outdoor Nationals Emerging Elite in the 2-Mile (9:26.24) and 12th in the Mile (4:19.57).

 CHSAA Championship     11/10/2018   10  13:29.0   165
 Westchester County     10/26/2018   3   15:38.6   174
 Manhattan Inv-Var F    10/13/2018   2   12:58.0   175
 Six Flags Wild Saf     9/28/2018    1   16:20.0   168
 Bowdoin Classic-V2     9/22/2018    13  16:58.0   170
 Regis Invite-VA        9/15/2018    2   13:01.98  175
  ----------              ------
 Foot LockerNE FrSo     11/25/2017   16  17:31.4   155
 NY Federation          11/18/2017   65  17:11.5   164
 CHSAA Championship     11/11/2017   8   13:13.60  171
 Westchester County     10/28/2017   7   15:56.0   168
 Manhattan So B         10/14/2017   1   13:32.5   164
 BQ-NYCHSAA Soph        10/11/2017   1   13:30.40  165
 Disney Classic         10/6/2017    2   16:55.8   174
 Six Flags Wild NJ      9/30/2017    7   17:05.4   153
 Xavier Invite          9/23/2017    2   13:45.15  161
 Regis Invite-VA        9/16/2017    8   13:40.98  161
  ----------              ------
 NY Federation          11/19/2016   70  17:22.6   164
 CHSAA Championship     11/12/2016   14  13:25.84  166
 Westchester Co         10/30/2016   13  17:40.40  157
 Manhattan Inv-Var A    10/8/2016    31  13:44.3   160
 Woodlands Invite       10/1/2016    6   17:32.6   157
   Track (selected races):
 New Bal Nats-EmEl     6/15/19   2 Mile   4   9:26.24
 New Bal Nats-EmEl     6/14/19   1 Mile   12  4:19.57
 NY State Champ        6/8/19    1600m    6   4:15.22
 Eastern States        6/2/19    1 Mile   1   4:18.31
 CHSAA Championship    5/25/19   1600m    2   4:26.71
 CHSAA Championship    5/25/19   3200m    2   9:25.29
 Westchester Co        5/18/19   1600m    1   4:21.11
 St. Anthony's Inv     5/4/19    1600m    9   4:22.25
 Penn Relays           4/26/19   3000m    19  8:47.10
 NY State Champ        3/2/19    1600m    5   4:18.35
 Eastern States        2/19/19   1 Mile   1   4:20.95
 N Shore Pre-Nat       2/15/19   1 Mile   1   4:18.72
 CHSAA Championship    2/9/19    1600m    2   4:21.03
 CHSAA Championship    2/9/19    3200m    1   9:17.07
 NYBQ-CHSAA Sect       1/26/19   1600m    1   4:24.66
 NYBQ-CHSAA Sect       1/26/19   800m     1   1:59.20
 Stanner Games         1/12/19   1000m    3   2:32.40
 Hispanic Games        1/5/19    2 Mile   3   9:31.99
 Marine Corp Hol       12/29/18  1 Mile   5   4:25.88
 Jim Mitchell Inv      12/21/18  1000m    3   2:30.32
   ----------           -----     ---          -----
 NY State Champ        6/8/18    3200m    15  9:39.41
 Eastern States        6/3/18    1 Mile   1   4:23.33
 CHSAA Championship    5/26/18   1600m    6   4:35.26
 CHSAA Championship    5/26/18   3200m    1   9:37.53
 Westchester Co        5/20/18   1600m    3   4:28.25
 Westchester Co        5/20/18   3200m    2   9:49.21
 New York Relays       4/20/18   3200m    7   9:31.39
 NY States Champ       3/3/18    1600m    15  4:24.79
 CHSAA Championship    2/10/18   1600m    3   4:22.99
 Millrose Trials       1/10/18   1 Mile   14  4:24.99

 

Tyler Fauvelle    12    Adirondack   (Section 3 - Class C)

 

 

 

 

Tyler Fauvelle is the #2-rated returning Class C runner (and the #2 returning Class C runner from States) ... had seven speed ratings in the 170s and won divisions at four invitational races ..... Set track PRs at 1600m (4:26.98) and 3200m (9:53.94).
 NXR New York Champ     11/24/2018   56  17:14.7   163
 NY States-Class C      11/10/2018   6   16:50.8   172
 CSC Championship       10/20/2018   1   16:56.1   172
 Beaver River Inv       10/6/2018    2   16:24.7   171
 EJ Hermann Inv-V1      9/28/2018    1   16:44.8   176
 Bob Pratt Inv-VB       9/22/2018    1   16:58.31  172
 New Hartford Inv-Sm    9/15/2018    1   16:07.1   176
 Chittenango Inv-3      9/8/2018     1   16:35.2   171
  ----------              ------
 NY States-Class C      11/11/2017   38  17:58.7   152
 Section 3-Class C      11/4/2017    2   16:51.9   169
 Adirondack Inv-1       10/28/2017   2   16:32.9   174
 CSC Championship       10/21/2017   2   16:26.7   165
 Rome Coughlin Inv      10/14/2017   3   17:06.0   168
 EJ Herrman Inv-V1      9/30/2017    2   17:04.3   168
 Baldwinsville-Sm       9/23/2017    6   16:01.5   167
 New Hartford-Sm        9/16/2017    1   16:33.6   163
 VVS Invitational-D4    9/9/2017     4   17:17.3   160
  ----------              ------
 Section 3-Class C      11/5/2016    12  17:40.1   153
 Bernard-Adiron-V1      10/29/2016   8   18:02.4   149
 CSC Championship       10/22/2016   9   18:16.4   145
 V-V-S Invite-D1        10/15/2016   5   17:49.4   154
 Beaver River Inv       10/1/2016    7   17:46.9   142
 EJ Herrmann-V1         9/24/2016    8   18:19.5   146
 New Hartford Inv-Sm    9/17/2016    4   17:28.7   144
 Chittenago Inv-4       9/10/2016    19  19:12.4   125
   Track (selected races):
 Chittenango Inv       4/26/19   1 Mile   10  4:43.75
 NY State Champ        3/2/19    1600m    22  4:29.55
 Section 3-StQual      2/13/19   1600m    2   4:26.98
 Section 3-Class B2    2/8/19    1600m    1   4:37.90
 Section 3-Class B2    2/8/19    3200m    1   9:53.94
 CSC & TVL Champ       2/1/19    1000m    1   2:40.30
 CSC & TVL Champ       2/1/19    3200m    1   10:40.17
 Utica Challenge       1/25/19   1600m    2   4:24.06
 Mohawk Valley #5      1/11/19   1600m    3   4:40.77
 Mohawk Val Ind Rly    12/14/18  3200m    1   9:53.61
 Mohawk Val Team Rly   12/7/18   1600m    1   4:29.44
   ----------           -----     ---          -----
 Section 3-StQual D2   5/31/18   3000mSt  2   9:54.35
 Section 3-Class B2    5/23/18   1600m    2   4:31.68
 Section 3-Class B2    5/23/18   3000mSt  1   10:04.46
 CSC D1 Champ          5/16/18   1600m    1   4:50.03
 CSC D1 Champ          5/16/18   3200m    1   10:11.14
 CNS Invitational      5/11/18   3000mSt  2   10:05.42
 CBA Invitational      5/4/18    1600m    2   4:38.57
 Chittenango Inv       4/27/18   3000mSt  4   10:31.63
 Section 3-Class B2    2/14/18   1600m    1   4:44.48
 Section 3-Class B2    2/14/18   3200m    2   10:00.17
 CSC League Champ      1/30/18   1600m    1   4:42.86
 Kirschenheiter Inv    1/20/18   1600m    4   4:40.94
 Mohawk Val Mt 4       1/9/18    3200m    2   10:12.38
 Mohawk Val #3         1/4/18    1000m    3   2:57.47
 Mohawk Valley Rly     12/19/17  1600m    10  5:09.73
   ----------           -----     ---          -----
 Section 3-Class B2    5/24/17   1600m    3   4:42.96
 CSC Division 1        5/17/17   1600m    3   4:51.23
 CSC Division 1        5/17/17   800m     8   2:16.91

 

Ben Guerin    12    Ballston Spa   (Section 2 - Class A)

 

 

Ben Guerin had three speed ratings in the170s in his last four XC races ...... Ben has many good 1600m-Mile performances during Track ... He was 10th in the 1600m (4:18.81) at Outdoor States and set his 1600m PR (4:18.65) when finishing 2nd at the competitive Suburban Council Championships.
 NXR New York Champ     11/24/2018   87  17:33.9   157
 Section 2-Class A      11/2/2018    7   15:39.57  176
 Burnt Hills Inv-D3     10/13/2018   10  15:26.50  177
 McQuaid Invite         9/29/2018    11  15:35.2   170
 Queensbury Inv-D1      9/15/2018    7   16:29.46  167
 Blackbird Inv-D1       9/8/2018     3   17:15.0   159
  ----------              ------
 NXR New York Open      11/25/2017   11  18:00.8   149
 Section 2-Class A      11/3/2017    13  15:56.46  169
 Suburban Council       10/25/2017   21  16:08.65  164
 Burnt Hills Inv-D3     10/14/2017   23  16:02.80  167
 McQuaid Inv-AA-Sd      9/30/2017    19  15:57.4   163
 Queensbury Inv-Lg      9/23/2017    32  17:36.18  145
 Wayne Invite-D1        9/16/2017    60  17:50.0   147
 Blackbird Inv-V1       9/9/2017     8   17:34.0   150
  ----------              ------
 NXR New York Open      11/26/2016   25  17:58.3   149
 Section 2-Class A      11/4/2016    59  16:59.95  148
 Suburban Council       10/29/2016   64  17:06.43  146
 Burnt Hills Inv-D3     10/15/2016   64  16:56.21  149
 McQuaid Inv-AAA-2      10/1/2016    20  16:27.1   153
 Ballston Spa Inv       9/24/2016    4   17:05.65  152
 Queensbury D1          9/17/2016    45  17:27.80  145
 Guilderland-Lg         9/10/2016    29  16:48.63  146
   Track (selected races):
 New Bal Nats-EmEl     6/14/19   1 Mile   42  4:32.14
 NY State Champ        6/8/19    1600m    10  4:18.81
 Section 2-StQual-D1   5/31/19   1600m    1   4:21.77
 Group 1 Champ         5/22/19   1600m    4   4:20.88
 William Eddy Meet     5/18/19   1 Mile   12  4:27.95
 Suburban Council      5/14/19   1600m    2   4:18.65
 Shen Invitational     5/10/19   1600m    1   4:20.70
 Colonie Relays        5/4/19    1600m    2   4:20.82
 Hudson Falls Inv      4/27/19   1600m    1   4:26.52
 Albright Invite       4/20/19   1600m    1   4:40.1
 CBA-LaSalle Relays    4/13/19   1 Mile   2   4:36.17
 Section 2-StQual      2/24/19   1000m    4   2:38.05
 Section 2-Div 2       2/17/19   1000m    1   2:41.28
 Section 2-Div 2       2/17/19   1600m    4   4:31.28
 Suburban Council      2/3/19    1000m    2   2:38.23
 Ocean Bz Freedom      1/5/19    1000m    10  2:40.60
 League Meet 5A        12/29/18  3200m    1   10:01.8
 League Meet 4B        12/26/18  1600m    2   4:39.3
 League Meet 2C        12/15/18  1600m    1   4:45.9
   ----------           -----     ---          -----
 Group 1 Champ         5/23/18   1600m    7   4:34.32
 Eddy Meet             5/19/18   1 Mile   12  4:38.24
 Suburban Council      5/15/18   1600m    5   4:26.91
 Shen Invitational     5/11/18   1600m    16  4:49.01
 Luciano Invite        4/28/18   1600m    6   4:35.81

 

Cory Demo    11    Beaver River   (Section 3 - Class D)

 

 

 

 

Cory Demo is the #3-rated Class D runner entering the 2019 season and the #3 returning Class D runner from States ... showed nice improvement during his sophomore XC season ..... Cory set a very good 1600m PR (4:20.25) during Track when finishing 15th at Outdoor States.
 NXR New York Champ     11/24/2018   36  16:56.8   169
 NY States-Class D      11/10/2018   3   17:06.1   167
 Weedsport Invite       10/20/2018   4   17:12.3   166
 Beaver River Inv       10/6/2018    4   17:02.0   158
 McQuaid Invite         9/29/2018    5   15:48.6   166
 New Hartford Inv-Sm    9/15/2018    3   16:48.4   162
 Chittenango Inv-1      9/8/2018     7   16:48.9   167
  ----------              ------
 NXR New York Champ     11/25/2017   187 19:24.9   121
 NY Federation          11/18/2017   154 17:49.0   152
 NY States-Class D      11/11/2017   28  18:01.6   151
 Section 3-Class D      11/4/2017    9   17:28.1   157
 Chittenango-V2         10/21/2017   9   17:26.2   157
 Frontier Leag Champ    10/17/2017   5   17:18.6   153
 Beaver River Inv       10/7/2017    6   17:53.2   141
 EJ Herrman Inv-V1      9/30/2017    25  18:25.9   140
 VVS Invitational-D3    9/9/2017     8   17:42.5   152
  ----------              ------
 NY States-Class D      11/12/2016   39  17:35.0   149
 Section 3-Class D      11/5/2016    7   17:26.8   157
 Frontier Champ         10/26/2016   8   18:04.9   139
 V-V-S Invite-D2        10/15/2016   5   17:53.3   152
 Rome Coughlin Inv      10/8/2016    8   18:12.6   146
 Beaver River Inv       10/1/2016    5   17:32.7   147
 McDaniel-Baxter-V5     9/24/2016    16  17:55.1   144
 New Hartford Inv-Sm    9/17/2016    7   17:43.7   139
 Chittenago Inv-4       9/10/2016    7   18:19.3   143
 South Jefferson Inv    9/3/2016     21  19:00.6   138
   Track (selected races):
 NY State Champ        6/8/19    1600m    15  4:20.25
 Section 3-StQual      5/31/19   1600m    2   4:22.43
 Section 3-Class C2    5/21/19   1600m    2   4:51.86
 Section 3-Class C2    5/21/19   800m     3   2:08.31
 William Eddy Meet     5/18/19   1 Mile   11  4:27.94
 Frontier Champ        5/15/19   1600m    1   4:37.50
 Frontier Champ        5/15/19   800m     1   2:07.20
 CBA Invitational      5/3/19    1600m    2   4:31.72
 CBA Invitational      5/3/19    800m     2   2:04.60
 Tully CoEd Invite     4/22/19   800m     2   2:02.94
 Westhill Spring Br    4/17/19   3000mSt  4   10:31.26
 Westhill Spring Br    4/17/19   800m     5   2:06.30
   ----------           -----     ---          -----
 Section 3-StQual D2   5/31/18   3000mSt  9   10:33.35
 Section 3-Class C2    5/25/18   1600m    4   4:51.62
 Section 3-Class C2    5/25/18   3000mSt  4   11:14.73
 Section 3-Class C2    5/25/18   800m     5   2:08.03
 Baldwinsville Arcaro  5/18/18   1600m    1   4:33.78
 Frontier Lg Champ     5/16/18   3000mSt  3   11:00.04
 Frontier Lg Champ     5/16/18   800m     2   2:07.61
 CNS Invitational      5/11/18   3000mSt  4   10:19.84
 Chittenango Inv       4/27/18   1 Mile   5   4:37.70
 Chittenango Inv       4/27/18   800m     3   2:05.63
 CNS Relays            4/14/18   1600m    14  4:49.52

 

Nick Berg    12    East Syracuse-Minoa   (Section 3 - Class B)

 

 

 

 

 

Nick Berg is the #5-rated Class B runner entering the 2019 XC season ... he had four speed ratings in the 170s ..... Nick set a 1600m PR during Track (4:34.93).
 NXR New York Champ     11/24/2018   45  17:01.7   167
 NY States-Class B      11/10/2018   20  17:01.4   169
 SCAC Championship      10/17/2018   5   16:19.6   172
 Manhattan Inv-Var D    10/13/2018   6   13:15.1   168
 Tully Invite-Lg        10/6/2018    2   17:12.9   174
 Suffolk Coaches-VB     9/29/2018    2   17:04.0   172
 Baldwinsville-Lg       9/22/2018    7   15:31.6   169
 ESM Invitational       9/15/2018    1   16:52.2   174
 Chittenango Inv-2      9/8/2018     5   16:56.0   164
  ----------              ------
 NXR New York Open      11/25/2017   1   17:11.2   165
 NY Federation          11/18/2017   73  17:16.5   163
 NY States-Class B      11/11/2017   22  17:13.8   167
 Section 3-Class B      11/4/2017    2   17:00.2   166
 Chittenango-V2         10/21/2017   2   17:00.1   166
 SCAC Championship      10/18/2017   21  17:02.3   153
 Manhattan So B         10/14/2017   2   13:43.8   160
 McQuaid Inv-AA-Sd      9/30/2017    26  16:06.6   160
 Baldwinsville-Lg       9/23/2017    13  16:04.5   166
 ESM Invitational       9/16/2017    7   16:59.8   163
 VVS Invitational-D1    9/9/2017     7   17:18.9   160
  ----------              ------
 NXR New York Open      11/26/2016   3   17:13.9   163
 NY States-Class B      11/12/2016   43  16:55.2   163
 Section 3-Class B      11/5/2016    6   16:49.0   170
 Bernard-Adiron-V1      10/29/2016   2   17:04.1   169
 Weedsport Invite       10/22/2016   1   17:09.7   168
 OHSL Freedom Champ     10/18/2016   2   17:31.4   167
 Auburn Invite          10/1/2016    3   16:33.4   168
 McDaniel-Baxter-V5     9/24/2016    2   16:52.2   165
 ESM Invitational       9/17/2016    4   16:45.6   164
 Chittenago Inv-3       9/10/2016    1   17:35.3   157
   Track (selected races):
 Section 3-Class A     5/24/19   800m     3   2:02.25
 SCAC Empire Champ     5/16/19   1600m    3   4:36.97
 SCAC Empire Champ     5/16/19   800m     11  2:13.88
 ESM Specialty Qual    4/29/19   800m     1   2:02.93
 Section 3-Class A     2/7/19    1600m    4   4:45.00
 Grieve Invite         1/19/19   1600m    5   4:42.93
 Kirschenheiter Inv    1/12/19   1600m    9   4:51.06
 John Arcaro Inv       1/5/19    3200m    6   10:19.51
 Constantino Inv       12/22/18  1600m    2   4:34.93
 Oscar Jensen Relays   12/15/18  1 Mile   5   4:46.75
 Mohawk Val Team Rly   12/7/18   1600m    5   4:36.09
   ----------           -----     ---          -----
 Section 3-Class A     5/25/18   1600m    2   4:36.44
 Section 3-Class A     5/25/18   3200m    3   10:21.96
 SCAC Empire Champ     5/17/18   1600m    1   4:41.73
 SCAC Empire Champ     5/17/18   3200m    1   10:14.95
 CNS Invitational      5/11/18   1600m    4   4:36.05
 Section 3-Class A     2/14/18   1000m    2   2:46.12
 SCAC Championship     2/1/18    1000m    4   2:47.49
 SCAC Championship     2/1/18    1600m    4   4:59.15
 Jack Morse KickOff    12/16/17  1600m    6   4:45.69
   ----------           -----     ---          -----
 Section 3-Class A     5/26/17   1600m    4   4:38.53
 Section 3-Class A     5/26/17   3200m    4   10:16.91
 OHLS Freedom          5/15/17   1600m    3   4:43.21
 OHLS Freedom          5/15/17   3200m    4   10:18.03
 CBA Invitational      5/5/17    1600m    6   4:48.27

... Many closely rated runners - I just don't have time to profile more (sorry) ...

Watch-List - Last Year's Ratings - Separated by Class

[Class A] .. [Class B] .. [Class C] .. [Class D] .. [CHSAA - AIS - PSAL]

 
 CLASS A

Class A has no definitive favorite entering the 2019 season ... Any of the top
guys are in contention ... FM has three of the top four based on overall speed
ratings ... Geoff Howles, Sam Otis and Behailu Bekele-Arcuri are closely rated
as the top three, but a bunch of others below them may be capable of improving
to the next level ... I assume several may be able to reach the 190 speed rating
level by season's end ..... Team-wise, FM obviously looks strong.

                     Grade  Section  School          2018 Rating

 Geoff Howles           12   03-A   FM                  185     (Profiled Above)
 Sam Otis               12   03-A   FM                  185     (Profiled Above)
 Behailu Bekele-Arcuri  12   09-A   Warwick             183     (Profiled Above)
 Peyton Geehrer         11   03-A   FM                  179     (Profiled Above)
 Torrey Jacobson-Evans  12   04-A   Corning             178     (Profiled Above)
 Daniel Shephard        12   01-A   North Rockland      177     (Profiled Above)
 Nick Logan             12   02-A   Queensbury          174     (Profiled Above)
 Nick Bauman            12   05-A   Irondequoit         174     (Profiled Above)
 Ben Guerin             12   02-A   Ballston Spa        173     (Profiled Above)
 Micheal Danzi          12   11-A   Smithtown           172+  ... 3200m (9:34.23), 1600m (4:13.03), 800m (1:53.06)
 Kaelen Ruder           11   05-A   Fairport            172   ... 3200m (9:45.16), 1600m (4:43.55)
 Garrett Hall           12   05-A   Penfield            172   ... 3200m (9:56.78), 1600m (4:51.65)
 Jake McGowan           11   03-A   Liverpool           171   ... 3200m (9:42.96), 1600m (4:35.77)
 Matt Bartolotta        12   03-A   West Genesee        170   ... 1600m (4:27.66)
 Yakob Kelley           10   03-A   FM                  170   ... 3200m (9:51.32), 1600m (4:46.89)
 Carter Rodriguez       11   03-A   Liverpool           170   ... 3200m (9:38.88), 1600m (4:27.35)
 Joshua Peron           11   06-A   Frontier            170   ... 1000m (2:39.91), 600m (1:21.70)
 T.J. Randall           12   02-A   Shaker              170   ... 3200m (9:41.64), 1600m (4:25.80)
 Michael Silveri        11   11-A   EastportSManor      169   ... 3200m (9:36.75), 1600m (4:28.68)
 Thomas Ragone          12   02-A   Niskayuna           169   ... 2-Mile (9:43.12), Mile (4:23.44)
 Daniel Caso            12   01-A   Arlington           168   ... 3200m (9:33.24), 1600m (4:28.26)
 Andrew Yi              12   09-A   Monroe-Woodbury     168   ... 3200m (9:48.07), 1600m (4:32.10), Steeple (9:51.52)
 Bryan Spence           12   02-A   Shenendehowa        167   ... 3200m (9:43.12), 1600m (4:27.58)
 Aidar Matthews         11   11-A   Northport           167   ... 3200m (9:39.96), 1600m (4:34.94)
 Adam Stanton           11   09-A   Warwick             167   ... 3200m (9:56.33), 1600m (4:37.68)
 Rj Davis               11   03-A   CNS                 166   ... 3200m (9:55.34), 1600m (4:37.93)
 Anthony Diaz           11   08-A   Farmingdale         166   ... 3200m (9:38.01), 1600m (4:31.89)
 Travis Delaney         11   01-A   Suffern             166   ... 3200m (9:54.21), 1600m (4:25.62)
 Noah Sayoc             12   06-A   Orchard Park        165   ...  Limited data for comparison
 Aidan Waite            12   02-A   Saratoga            165   ... 3200m (9:57.68), 1600m (4:36.88)
 Sean O'Brien           12   02-A   Guilderland         165   ... 3200m (9:40.81), 1600m (4:34.27), Steeple (9:42.16)
 Steven Segal           12   04-A   Corning             165   ... 3200m (10:04.28), 1600m (4:29.13), 800m (1:58.94)
 Jack Parsons           12   02-A   Guilderland         165   ... Mile (4:48.42)
 Matt McMullen          11   05-A   Canandaigua         164   ... 3200m (9:34.86), 1600m (4:28.12), Steeple (9:45.28)
 Nathaniel Sletten      11   03-A   Rome                164   ... 3200m (10:10.44), 1600m (4:32.27)
 Joseph O'Brien         12   01-A   Horace Greeley      164   ... 3200m (9:56.10), 1600m (4:21.80)
 Jakob Quail            12   02-A   Shenendehowa        163   ... 1600m (4:25.57), Steeple 9:51.36)
 Brady Tooker           11   02-A   Saratoga            163   ... 3200m (9:59.06), 1600m (4:30.95)
 Jason Matthewson       11   04-A   Elmira District     163   ... 3200m (9:45.08), 1600m (4:25.70)
 Ali Haji               12   05-A   School Of Arts      163   ... 3200m (10:02.81), 1600m (4:30.55)
 Christian Berberich    12   11-A   Sachem East         163   ... 3200m (9:47.57), 1600m (4:30.12)
 Marco Van Wijk         12   04-A   Ithaca              163   ... 1600m (4:22.68)
 Nathan Brimhall        10   02-A   Shenendehowa        163   ... 3200m (9:43.33), 1600m (4:30.16), Mile (4:30.46)
 Jack Heraty            12   06-A   Orchard Park        162   ... 3200m (9:45.48), 1600m (4:36.21)
 Brian Gleason          12   06-A   Frontier            162   ... 3200m (9:54.27), 1600m (4:24.58)
 Cade Eells             12   04-A   Ithaca              161   ... 3200m (10:15.02), 1600m (4:55.61)
 Zachary Van Houten     11   08-A   East Meadow         161   ... 3200m (9:47.24), 1600m (4:39.34)
 Andrew Paules          12   11-A   West Islip          160   ... 3200m (9:52.53), 1600m (4:35.35)
 Francisco Mendonca     11   02-A   Shaker              160   ... 3200m (9:42.95), 1600m (4:33.57), Mile (4:34.57)
 Justin DePinto         12   08-A   Syosset             160   ... 3200m (9:54.63), 1600m (4:27.66), Mile (4:26.32)
 Sasha Coyote           9    04-A   Ithaca              160   ... 1600m (4:51.11) - Limited data
 Tristin Marine         12   01-A   New Rochelle        160   ... 3200m (9:56.63), 1600m (4:24.84), 800m (1:59.81)
 Connor O'Brien         12   06-A   Frontier            160   ... 3200m (10:19.67), 800m (1:59.57), Steeple (10:27.98)
 Jonah Cuestas          11   05-A   Penfield            160   ... 3200m (9:44.27), 1600m (4:39.93)
 Ryan Shanahan          12   02-A   Shenendehowa        159   ... 3200m (10:07.50), 3000m (9:23.31), Mile (4:46.20)
 Thomas Fodor           12   11-A   Northport           159   ... 3200m (9:38.78), Mile (4:23.92), 800m (2:00.69)
 Max Chew               12   05-A   McQuaid             159   ... 3200m (10:08.82), 1600m (4:44.88), Steeple (10:27.26)
 Alex Genna             12   11-A   Patchogue-Medford   159   ... 3200m (10:19.41), 1600m (4:48.04)
 Jack Michaels          12   03-A   Baldwinsville       158   ... 3200m (9:47.36), 1600m (4:31.17)
 Walter Jake Coleman    11   01-A   Scarsdale           158   ... 3200m (9:49.45), 1600m (4:48.11)
 Micah Tindale          10   02-A   Guilderland         158   ... 3200m (9:45.01), 1600m (4:30.78), Mile (4:31.75)
 Lorenzo Castro         12   09-A   Washingtonville     158   ... 1600m (4:44.92), 800m (1:58.17), 1000m (2:38.73)
 Hunter Pick            12   08-A   Syosset             158   ... 800m (1:57.32)
 Steven Struk           11   09-A   Minisink Valley     158   ... 3200m (10:02.12), 1600m (4:26.56)
 Anson Butler           10   05-A   Brighton            158   ... 3200m (10:10.91), 1600m (4:45.88) - Limited data
 Christopher Bertola    11   06-A   Orchard Park        158   ... 3200m (9:58.74), 1600m (4:36.37)
 Shazim Permaul         12   02-A   Schenectady         158   ... 3200m (9:50.40), 1600m (4:32.73)
 Kailen McCauley        10   08-A   Herricks            158   ...  No Track Performances
 Justin Vreeland        11   09-A   Cornwall            158   ... 3200m (9:54.33), 1600m (4:36.61)
 Brayden Vassilas       12   11-A   Smithtown           157   ... 3200m (9:53.60), 1600m (4:40.92)
 Dawson Tooker          11   02-A   Saratoga            157   ... 1600m (4:44.65)
 Austin Schoen          11   05-A   Webster Thomas      157   ... 3200m (10:10.73)
 Matt Leclair           11   03-A   CNS                 157   ... 3200m (10:11.14), 1600m (4:38.19)
 Ryan Bush              10   02-A   Saratoga            157   ... 3200m (9:40.75), 1600m (4:33.32)
 Colin Delaney          11   03-A   Baldwinsville       157   ... 3200m (10:18.91), 1600m (4:44.51), Steeple (10:20.81)
 Charles Canero         11   09-A   FDR                 157   ... 3200m (9:53.84), Steeple (9:52.27)
 Bryan Onody            12   01-A   North Rockland      157   ... 1600m (4:30.52), 800m (2:00.37)
 Nick Moffitt           12   09-A   FDR                 157   ... 1600m (4:40.27), Steeple (10:21.55)
 Spencer Dovi           12   05-A   McQuaid             157   ...  No Track Performances
 Keith Allen            11   09-A   Monroe-Woodbury     157   ... 1600m (4:50.00), 800m (2:00.66)
 Hayden Lieb            12   05-A   Brighton            156   ... 3200m (10:00.23), 1600m (4:39.73)
 Ian Hansen             11   02-A   Ballston Spa        156   ...  No Track Performances
 Luis Carillo Rubio     12   08-A   Hicksville          156   ... 1600m (4:35.66)
 Julian Franjieh        10   02-A   Niskayuna           156   ... 3200m (9:52.59), 1600m (4:45.09), Steeple (10:07.49)
 Nick Dauphinee         12   05-A   Irondequoit         156   ... 3200m (9:59.01), 1600m (4:39.23)
 Noah Loewy             11   08-A   Port Washington     156   ... 1600m (4:39.11)
 Vinny Levchenko        11   02-A   Shaker              156   ... Mile (4:43.86)
 Adam Barbato           10   05-A   Victor              156   ...  No Track Performances
 Christian Ruiz         11   06-A   West Seneca West    156   ... 3200m (10:25.69), 1600m (4:54.12)
 Jackson Doran          11   06-A   Lockport            156   ... 3200m (9:49.87), 1600m (4:38.27)
 Jack Altimonda         11   03-A   FM                  155   ... 3200m (10:29.23), Mile (4:51.98)
 Daniel Spanbauer       12   02-A   Guilderland         155   ... 3200m (10:06.74), Mile (4:44.28), Steeple (10:19.96)
 Walid Bibi             12   06-A   Clarence            155
 Matt Smith             12   09-A   Washingtonville     155
 Alex Colonno           12   02-A   Bethlehem           155
 Jared Rogalski         12   06-A   Lancaster           155
 Alexander Gent         12   02-A   Guilderland         155
 Owen White             12   06-A   Lockport            154
 David Munechika        12   05-A   Fairport            154
 Dan Walker             12   09-A   Warwick             154
 Patrick Garland        12   02-A   Ballston Spa        154
 Nolan Hickey           12   02-A   Shenendehowa        154
 Brent Penwarden        12   05-A   McQuaid             154
 Lucas Nothnagle        11   05-A   Brighton            154
 Collin Sauter          11   05-A   Penfield            154
 Shane Marchese         12   09-A   Washingtonville     153
 Nicolas Ferretti       12   03-A   Rome                153
 Joe Downs              11   09-A   Middletown          153
 Will Cusato            10   02-A   Guilderland         153
 Gent Malushaga         11   01-A   Mamaroneck          153
 Jason Maynard          12   08-A   MacArthur           153
 Jordan DeSotle         12   09-A   Warwick             153
 Harley Brinkman        12   03-A   Oswego              153
 Kyle Gronau            12   02-A   Shenendehowa        153
 Joseph Berberich       12   11-A   Sachem East         153
 Alex Simpson           12   04-A   Ithaca              152
 Jack Balk              12   01-A   Suffern             152
 Brian Whitfield        11   09-A   Monroe-Woodbury     152
 Christopher Garretson  12   02-A   Shaker              152
 Aidan Hickey           12   02-A   Shenendehowa        152
 Jason Purtell          11   03-A   Oswego              152
 Oliver Melara-Perez    11   08-A   Port Washington     152
 Michael Kane           12   06-A   Orchard Park        152
 Ethan Clark            12   05-A   Irondequoit         152

 
 CLASS B

Sam Lawler is the Class B favorite entering the season with his overall speed
rating bolstered by a 191 performance at Foot Locker Northeast ... Thomas Cirrito,
Jason Linzer and Josh Stone are closely rated, and are capable of improving.

                     Grade  Section  School          2018 Rating

 Sam Lawler             12   05-B   Pittsford Mendon    186     (Profiled Above)
 Thomas Cirrito         12   11-B   Miller Place        177     (Profiled Above)
 Jason Linzer           12   08-B   Seaford             176     (Profiled Above)
 Josh Stone             12   04-B   Windsor             175     (Profiled Above)
 Nick Berg              12   03-B   ESM                 171     (Profiled Above)
 Kevin Board            12   02-B   Burnt Hills         165   ...  Limited data for comparison
 Stephen Perillo-Sul    12   09-B   Goshen              165   ... 3200m (9:36.45), 1600m (4:32.30)
 James Smith            12   05-B   Pittsford Mendon    164   ... 3200m (10:18.95), Steeple (10:15.78)
 David Metacarpa        12   02-B   Burnt Hills         164   ... 1600m (4:31.50), 800m (2:00.25)
 Nick Timm              12   01-B   Lourdes             164   ... 1600m (4:26.62), 800m (1:56.85)
 Christian Cicilia      12   08-B   Valley Stream N     163   ... 3200m (9:57.59), 1600m (4:26.09), Steeple (10:09.96)
 Alex Hillyard          12   06-B   East Aurora         162   ... 3200m (10:12.70), Steeple (10:07.72)
 Andrew Johnson         12   09-B   Goshen              162   ... Mile (4:49.38), 800m (1:58.32)
 Travis Meier           12   09-B   Mount Academy       162   ...  No Track Performances
 Ryan Allison           10   02-B   Burnt Hills         162   ... 3200m (9:36.02), Mile (4:26.76)
 Riley Brutvan          11   09-B   New Paltz           162   ... 3200m (10:02.53), 1600m (4:35.58)
 Jerad Hediger          12   06-B   Pioneer             161   ... 3200m (9:43.41), 1600m (4:46.41), Steeple (9:43.39)
 Nick Ebling            12   06-B   East Aurora         161   ... 1600m (4:20.32), 800m (1:58.08)
 Vinny Pagliaccio       11   06-B   West Seneca East    161   ... 800m (155.92), Steeple (9:32.66), 2K Steeple (6:03.75)
 Dylan Perry            11   10-B   Franklin Acad       161   ... 3200m (10:02.38), 1600m (4:39.48)
 Justin Pavan           11   06-B   Lewiston-Porter     160   ... 3200m (9:57.99), Steeple (10:08.36)
 Thomas Wlodarczyk      12   06-B   East Aurora         160   ... 3200m (9:50.24), 1600m (4:31.10)
 Trent Wesley           12   06-B   Pioneer             160   ... 3200m (9:58.06), 1600m (4:41.56), Steeple (10:11.04)
 Nathan Belcastro       12   02-B   Mohonasen           159   ... 1600m (4:37.27)
 Ely Personius          12   06-B   Amherst             159   ... 1600m (4:35.66), 800m (1:58.61)
 Patrick Ford           9    01-B   Brewster            158   ... 3200m (9:54.23), Mile (4:45.51)
 Cowen Leininger        11   02-B   South Glens Falls   158   ... 2-Mile (10:25.29), 1600m (4:43.86), Steeple (10:00.39)
 Gavin McPherson        12   06-B   East Aurora         158   ... 3200m (10:44.74), Steeple (10:44.98)
 Kaleel Boykins         12   03-B   Jamesville Dewitt   158   ... 1600m (4:38.63)
 Ryan Neubauer          11   01-B   Brewster            157   ... 3200m (9:56.79), 1600m (4:33.58)
 Jack Lenz              11   06-B   Amherst             157   ... 3200m (9:54.94), Steeple (10:19.93)
 Tristan Moody          12   09-B   Mount Academy       157   ...  No Track Performances
 Gavin Ehlers           10   11-B   Westhampton         157   ... 3200m (9:44.98), Mile (4:28.77)
 David Durdaller        12   08-B   Hewlett             157   ... 3200m (10:10.95), 1600m (4:39.91), Steeple (9:58.65)
 Brody Jones            10   06-B   Pioneer             157   ... 3200m (9:52.15), 1600m (4:29.76)
 Ermel Bautista         12   11-B   Westhampton         156   ... 3200m (9:49.22), 1600m (4:36.81), 2K-Steeple (6:14.62)
 Oisin Selby            11   01-B   Pearl River         156   ... Mile (4:46.83)
 Thomas Burfeind        11   08-B   North Shore         156   ... 3200m (9:51.78), 1600m (4:32.03)
 Dante Ubriaco          12   02-B   Burnt Hills         156   ... 1600m (4:36.43), 800m (1:58.45)
 Fred Goodwin           11   09-B   Mount Academy       156   ...  No Track Performances
 Darren Baird           11   09-B   Mount Academy       155   ...  No Track Performances
 Blake Buscemi          11   11-B   Miller Place        155   ... 1600m (4:35.25)
 Caleb Meier            12   09-B   Mount Academy       154   ...  No Track Performances
 Evan Waterton          10   09-B   Monticello          154   ... 3200m (10:09.94), 1600m (4:47.79)
 Evan Williams          10   02-B   Christian Bro       154   ... 3200m (10:10.36), 1600m (4:50.71)
 Brandon Mancroni       12   09-B   Monticello          153   ... 3200m (10:08.91), 1600m (4:49.44), Steeple (10:14.13)
 Samuel Posner          12   01-B   John Jay CR         153   ... 3200m (9:52.49), 1600m (4:35.48)
 Noah Greski            11   02-B   Scotia-Glenville    153   ... 3200m (9:57.30), 1600m (4:37.58)
 Zachary Cader          11   01-B   Beacon              153   ... Mile (4:49.80), 800m (1:59.21)
 Grady Regan            12   06-B   Pioneer             151   ... 800m (2:05.68) - No distances races
 Vishal Hada            12   02-B   Albany Acad         151   ... 3200m (10:36.92), 1600m (4:51.42), Steeple (10:30.79)
 Kyle Ostrander         12   02-B   Scotia-Glenville    151   ... 1600m (4:41.20)
 Sean McCartan          10   06-B   West Seneca East    150   ... 3200m (10:17.47), 1600m (4:54.45), Steeple (10:20.01)
 Broden Haltiner        10   05-B   Newark              150   ... 3200m (10:02.16), 1600m (4:42.54)
 Jack Dowd              11   01-B   Pearl River         150   ... 3200m (9:56.56), 1600m (4:36.81)
 Christian Coler        11   05-B   Honeoye FL          150   ...  No Track Performances
 Gregory Hannibal       10   09-B   Goshen              150   ... 3200m (9:57.41), 1600m (4:38.65)
 Matt Morgan            12   09-B   Saugerties          150   ... 3200m (10:17.20), 1600m (4:52.58), Steeple (10:23.49)
 Mario Rosales          12   05-B   Batavia             150   ... 1600m (4:47.77)
 Neal Anderson          12   03-B   Carthage            150   ... 3200m (10:09.24), 1600m (4:51.59)
 Evan Masi              10   11-B   East Hampton        149   ... 1600m (4:52.83)
 Adam Zelin             12   11-B   Shoreham Wading R   149
 Ryan Steiner           10   06-B   Hamburg             149
 Angel Roca             11   01-B   Byram Hills         149


 Class C

Gabe Planty is the Class C favorite because he is both the top-speed rated and
top returning runner from the Class C State Meet ... Assume others will step-up.


                     Grade  Section  School          2018 Rating

 Gabe Planty            12   04-C   Watkins Glen        179     (Profiled Above)
 Tyler Fauvelle         12   03-C   Adirondack          172     (Profiled Above)
 James Catania          11   07-C   Saranac Lake        168   ... 3200m (9:56.95), 1600m (4:41.43)
 Riley Nash             12   03-C   CBA                 164   ... 3200m (10:19.50), 1600m (4:47.39)
 Peter Fogarty          11   07-C   Saranac Lake        164   ... 1600m (4:39.68), Steeple (10:15.36)
 Caleb Bender           11   03-C   Skaneateles         164   ... 3200m (9:57.02), 1600m (4:35.12)
 Aidan Lynch            12   01-C   Pleasantville       162   ... 3200m (9:43.70), 1600m (4:26.44), 800m (1:58.87)
 Kyle Urban             10   06-C   Alden               161   ... 3200m (10:00.33), Steeple (10:19.77)
 Brett Russell          12   06-C   Springville         161   ... 3200m (9:49.75), 1600m (4:36.24)
 Ryan Lansing           12   03-C   Cooperstown         161   ...  No Track Performances
 Austin Burkard         10   06-C   Newfane             160   ...  Limited data for comparison
 Mark Rogers            12   01-C   Briarcliff          159   ... 1600m (4:27.99)
 Dagon Bryant           12   06-C   Southwestern        159   ... 3200m (10:05.14), Steeple (10:19.57)
 Bryce Baglia           12   06-C   Falconer            158   ... 800m (1:56.09)
 Noah Brightman         10   01-C   Pawling             158   ... 1600m (4:35.02), 800m (1:57.88)
 Ryan Flanagan          12   01-C   Irvington           158   ... 1600m (4:35.33) - Limited data
 Micah McCulley         11   07-C   Saranac Lake        157   ... 800m (2:02.59) - No distance data
 Dean Godios            12   06-C   Depew               157   ... 1600m (4:44.41), Steeple (9:57.55)
 Jonny Sherwood         10   04-C   Newark Valley       157   ... 3200m (10:21.75), 1600m (4:53.07), Steeple (10:18.83)
 Alex Bjorgvinsson      11   01-C   Irvington           156   ... 3200m (10:11.06), 1600m (4:50.84)
 Aidan Mayer            12   01-C   Croton-Harmon       156   ... 1600m (4:43.66)
 Andrew Fogarty         11   07-C   Saranac Lake        155   ... 1600m (4:41.91)
 Owen Vincent           12   03-C   South Jefferson     155   ... 1600m (4:52.64)
 Zach Medicis           12   03-C   CBA                 154   ... 1600m (4:39.59) - Limited data
 Cameron Eastland       11   06-C   Alden               154   ... 3200m (10:11.63), 1600m (4:47.47)
 Brian Veit             11   11-C   Port Jefferson      154   ... 3200m (9:50.57), 1600m (4:29.71)
 Grant Samara           11   11-C   Port Jefferson      154   ... 3200m (10:05.85), Mile (4:36.68), Steeple (10:09.31)
 Gitch Hayes            10   02-C   LaSalle             154   ... 3200m (9:41.60), Mile (4:27.04)
 Liam Prendergast       12   05-C   Marcus Whitman      153   ... 3200m (10:16.33), Steeple (10:20.96)
 Eddie Scroxton         12   06-C   Southwestern        152   ... 1600m (4:42.00), 800m (1:59.92)
 Alex Petruso           12   01-C   Pawling             152   ... 800m (2:01.09)- No distance data
 Drew Dipietro          12   01-C   Pleasantville       152   ...  No Track Performances
 Manny Cocco            11   09-C   Burke Catholic      152   ...  No Track Performances
 Bryant Seok            11   01-C   Briarcliff          152   ... 3200m (10:09.47), 1600m (4:37.02)
 Aidan Royston          11   05-C   Marcus Whitman      151   ... 3200m (10:17.50), 1600m (4:41.82)
 Sean Dristle           12   03-C   Jordan-Elbridge     151   ... 3200m (9:57.27), 1600m (4:46.04)
 Jared Hecht            12   06-C   Springville         151   ... 3200m (9:49.58), 1600m (4:34.02)
 Braden York            12   03-C   Port Byron          150   ... 3200m (10:23.90), 1600m (5:01.40)
 Ozzy Moore             12   06-C   Roy-Hart            150   ... 3200m (10:12.90), 1600m (4:41.14)
 Frank Bubbico          12   01-C   Putnam Valley       150   ... 3200m (10:05.27), 1600m (4:35.17)
 Calum Avery            12   04-C   Candor              149
 Dillon Plantz          12   03-C   Hannibal            149
 Collin Wright          11   04-C   Waverly             149
 Cooper Schoch          11   11-C   Port Jefferson      149
 Riley Corcoran         12   11-C   Stony Brook         149
 Bryce Maopolski        12   09-C   Sullivan West       149
 Sam Carter             12   07-C   Saranac             149
 Ryan King              12   05-C   North Rose-Wolcott  148
 Michael Tompkins       12   01-C   Putnam Valley       148
 Shane Viscosi          11   02-C   Fonda-Fultonvill    147
 Joe Norris             11   03-C   Skaneateles         147
 Nick Tardugno          11   08-C   Oyster Bay          147
 Gavin Hill             12   06-C   Eden                147
 Jack Thomas            12   04-C   Lansing             147
 Nick Baes              11   06-C   Newfane             147
 Jacob Fricano          12   03-C   Westhill            147
 Harry Marson           11   09-C   James O'Neill       146
 Ward Oles              12   03-C   Cooperstown         146
 Alan Lingle            12   06-C   Newfane             146
 Ryan Wisniewski        11   06-C   Allegany-Limestone  146
 Tucker Jakobe          11   07-C   Saranac Lake        145
 Mike Ferrara           12   03-C   Westhill            145
 Ayden Mowry            11   05-C   Penn Yan            145
 Benito Vargas          12   09-C   Highland            145
 Alex Rodriguez         12   05-C   Dansville           145
 Kenny Williams         12   03-C   Jordan-Elbridge     145

 
 CLASS D

Kal Lewis is the two-time defending Class D champion and the top-speed rated
runner ... Colton Kempney was 2nd at States last year and has similar speed
ratings ... Cory Demo is an improving runner.

Beaver River has 3 of the top 6 runners.

                     Grade  Section  School          2018 Rating

 Kal Lewis              12   11-D   Shelter Island      177     (Profiled Above)
 Colton Kempney         10   03-D   Beaver River        176     (Profiled Above)
 Cory Demo              11   03-D   Beaver River        168     (Profiled Above)
 Peter Auer             12   06-D   Maple Grove         165   ...  No Track Performances
 Ronan Mcdonald         12   06-D   Randolph            164   ... 3200m (10:01.65), 1600m (4:31.01), 800m (1:58.21)
 Josiah Evan            12   03-D   Beaver River        163   ... 1600m (4:37.98) - Limited data
 Zack Hall              11   05-D   Oakfield-Alabama    160   ... 3200m (9:48.33), 1600m (4:30.68)
 Andrew Drescher        12   02-D   Duanesburg          160   ...  No Track Performances
 Diego Aguirre          11   04-D   Delhi               158   ... Steeple (10:02.19)
 Dylan Williams         12   03-D   Waterville          158   ... 1600m (4:44.24), 800m (2:00.87)
 Jake Glicksman         12   07-D   Seton Catholic      158   ... 3200m (10:13.78), 1600m (4:31.52), Mile (4:31.31)
 Jack Rivet             12   03-D   Old Forge           157   ... 3200m (10:04.67), 1600m (4:51.36)
 Derek McIntire         11   05-D   Oakfield-Alabama    154   ... 3200m (10:01.92), 1600m (4:46.05)
 Austin Carrick         12   05-D   Notre Dame-Batavia  154   ... 1600m (4:41.38)
 Jonathon Hadley        11   04-D   Delhi               151   ... 1600m (4:49.77), 800m (2:01.00)
 Andrew Deming          12   05-D   Red Creek           150   ... 3200m (10:52.10), 1600m (5:04.48), Steeple (10:47.37)
 Peter Dilorenzo        12   06-D   Barker              150   ...  No Track Performances
 Mack Brewington        11   05-D   Marion              149+  ... 3200m (9:55.15), 1600m (4:36.24), Steeple (9:50.57)
 Matt Wood              12   05-D   Dundee              149   ... 3200m (10:01.91), 1600m (4:37.46)
 Ty Saleman             12   04-D   Delhi               149   ... 3200m (10:15.47), Mile (4:48.54)
 Logan VanBuren         12   07-D   Westport            149   ... 1600m (4:41.12), 800m (2:02.45)
 DJ Mullen              12   05-D   York                148   ... 3200m (10:15.66), 1600m (4:55.20)
 Thomas Kressly         12   05-D   Hammondsport        148+  ... 3200m (9:56.57)
 Michael Roberts        12   03-D   Remsen              148   ... 3200m (10:44.87), 1600m (4:51.13), Steeple (10:54.59)
 Noah Albanese          12   02-D   Maple Hill          147   ... 3200m (10:05.42), 1600m (4:46.62)
 James Hallett          12   05-D   Honeoye Central     147   ... 3200m (10:26.93), 1600m (4:58.19)
 Conrad Freed           11   03-D   Beaver River        147   ...  No Track Performances
 Ben Stiadle            11   04-D   Southern Cayuga     146
 Hunter Moore           11   03-D   Beaver River        146
 Mullen Daniel          12   05-D   Pavilion/York       146
 Wyatt Breese           12   04-D   Seton Catholic-Bing 146
 Darius Jones           12   06-D   Maple Grove         145
 Michael Skutt          12   07-D   Lake Placid         145
 Drew Kelemen           11   06-D   Maple Grove         144
 Riley Auer             12   06-D   Maple Grove         143
 Steven Gough           10   04-D   Elmira Notre Dame   142
 Jaycob Parulski        12   05-D   Campbell-Savona     142
 Clayton Davis          12   03-D   West Canada         142
 W. Slater Costantine   12   03-D   Sauquoit Valley     140
 Hunter Wassink         11   06-D   Clymer-Sherman      140
 Max Neiderbach         12   05-D   Geneseo             139
 Dylan Price            11   03-D   Onondaga            139
 Sean Kellum            11   03-D   Sauquoit Valley     139
 Drew Braden            11   06-D   Cattaraugus-LV      139
 Ryan Lewis             11   05-D   Bishop Kearney      139

 
 CHSAA - AIS - PSAL

Tobias Wolfson has the edge in this grouping based on speed ratings ... But
a number of runners seem capable of improvement ... This may become competitive.

                     Grade  Section  School          2018 Rating

 Tobias Wolfson         12   AIS    Riverdale Country   179     (Profiled Above)
 Oliver Branham-Upton   12   CHS    Xavier              174     (Profiled Above)
 Jacob Ireland          12   PSA    Riverdale Kings     174     (Profiled Above)
 Pedro Bravo            12   CHS    Iona Prep           173     (Profiled Above)
 Evan Hilbert           12   CHS    St. Joe's-Buff      172   ... 3200m (9:58.30), 1600m (4:30.80)
 Eamonn Sullivan        11   CHS    Fordham Prep        171   ... 3200m (9:37.84), 1600m (4:37.45), Steeple (9:53.17)
 Jonah Gorevic          11   AIS    Hackley             171   ... 3200m (9:49.59), 1600m (4:39.45)
 Owen Hassler           11   CHS    Xavier              170   ... 1600m (4:30.66)
 Niall Ryan             12   CHS    Fordham Prep        168   ... 3200m (9:25.74), 1600m (4:25.68), Steeple (9:38.45)
 Theo Dassin            12   AIS    Ethical Culture     167   ... 3200m (9:35.05), 1600m (4:31.15)
 Peter Cembalest        12   AIS    Packer Collegiate   167   ... 3200m (9:33.66), 1600m (4:22.39)
 Christopher Paxis      12   CHS    Monsignor Farrell   166   ... 3200m (9:51.43), 1600m (4:24.43)
 John Ostling           12   CHS    Archbishop Molloy   165   ... 3200m (9:30.34), Mile (4:29.13)
 Brendan Mulvany        12   CHS    Iona Prep           164   ... 3200m (9:44.52), Mile (4:34.31)
 Michael Tuffey         11   CHS    Xavier              164   ... 3200m (10:15.86), 1600m (4:39.24)
 Nikhil DeNatale        10   AIS    Trinity School      163   ... 2-Mile (9:56.38)
 Lucas Beyer            12   CHS    Canisius            163   ... 3200m (9:23.88), 1600m (4:32.53)
 Daniel Wronski         12   PSA    Susan Wagner        163   ... Mile (4:28.24)
 James Gallagher        12   CHS    Regis               162   ... 3200m (9:57.92), 1600m (4:40.90)
 Ryan Eagan             12   AIS    Browning School     162   ... 3200m (9:56.40), 1600m (4:40.55)
 Anthony Bentivegna     12   CHS    Monsignor Farrell   160   ... 3200m (9:58.58), 1600m (4:34.31)
 Nathaniel Oakes        12   AIS    Riverdale Country   159   ... 3200m (9:55.58), 1600m (4:33.45), 2-Mile (9:56.99)
 Johnny O'Connell       12   CHS    St. John Bapt       159   ... 3200m (10:24.78), 1600m (4:43.30)
 Matisse Barreira       12   CHS    Archbishop Molloy   158   ...  Limited data for comparison
 Davis Robertson        12   AIS    Packer Collegiate   157   ...  Limited data for comparison
 Brendan Distefano      10   AIS    Hackley             155   ... 3200m (10:09.81), 1600m (4:47.08)
 Muhamed Bayo           12   PSA    Mott Haven Ed       155   ... 1600m (4:32.73)
 Ethan Rice             12   CHS    Xavier              155   ... 3200m (9:58.56), Mile (4:44.92), Steeple (10:12.62)
 Sam Brody              12   PSA    HS for America      155   ...  No Track Performances
 Sean Acosta            12   PSA    Susan Wagner        155   ... 3200m (10:19.07), Mile (4:49.46)
 Paul Siconolfi         12   CHS    Monsignor Farrell   155   ... 3200m (10:11.91), 1600m (4:35.38), Steeple (10:12.82)
 Dylan Canales          12   PSA    Brooklyn Tech       154   ... 1600m (4:25.62)
 Sawyer Cooper          12   PSA    Bronx HS Sci        154   ... 3200m (9:54.59), 1600m (4:28.70)
 Luke Ellwood           11   CHS    Regis               154   ... 3200m (10:04.51), 1600m (4:29.47)
 Nathaniel Lentz        12   PSA    Bronx HS Sci        154   ... 3200m (9:55.07), 1600m (4:43.58)
 Calvin Flett           12   CHS    Xavier              154   ... 3200m (10:09.15), 1600m (4:46.93)
 Michael Destasio       12   CHS    Iona Prep           154   ... Mile (4:34.69), 800m (2:00.89)
 Carter Weaver          12   AIS    Packer Collegiate   153   ... 1600m (4:52.45)
 Michael Rodriguez King 10   PSA    Susan Wagner        153   ... Mile (4:33.00), 800m (1:56.96)
 Fernando Sanchez       11   CHS    St. John Bapt       153   ... 1600m (4:44.71), 800m (1:59.45), 600m (1:24.84)
 Griffin Kudla          12   CHS    St. Anthonys        153   ...  Limited data for comparison
 Muhammad Qadri         12   PSA    Susan Wagner        153   ... 3200m (10:02.95), Mile (4:44.77)
 Kyle McLean            12   CHS    Chaminade           153   ... 3200m (10:22.30), 1600m (4:48.33)
 Riley Corcoran         12   AIS    The Stony Brook Sch 152   ... 1600m (4:50.70)
 Devan Bailey           12   CHS    Cathedral Prep      152   ...  No Track Performances
 Kody Klein             11   CHS    Cathedral Prep      151   ...  No Track Performances
 James Molz             12   CHS    Regis               151   ... Mile (4:37.27)
 Brian Healy            12   CHS    St. John Bapt       151   ... Mile (4:46.26), 3000m (9:26.63)
 Joshua Chung           12   CHS    St. Anthonys        151   ... 3200m (10:12.88), 1600m (4:48.49)
 Frank Naudus           11   CHS    Chaminade           150   ... 1600m (4:32.17)
 Lucas Koenig           12   PSA    Bronx HS Sci        150   ...  No Track Performances
 Eddie Jin              12   AIS    Horace Mann         150   ... 3200m (10:43.07), 1600m (4:53.16)