Section 3 Track Schedule - Spring 2016

 

Running Links

Results

Articles

Contact Info

Home

 

 updated - April 26, 2016

Below is the available track schedule for spring 2016 (primarily meets attended by central NY teams) ...

Meets will be added when confirming dates or entry information is available.
Additions, Corrections & Updates can be sent to:  wmeylan@twcny.rr.com 

 .... Thanks to Todd James for the Section 4 invitational dates
 ....

DATE       TIME          MEET                            PLACE
========   ==========    ==========================      ===================================

March 26 - Sat 9:30am    Massapequa Developmental (updated) Massapequa HS [Sec 8]

April 2  - Sat 10:30am   Red/White/Blue/Gold Invite      Newark Valley HS [Sec 4]
April 2  - Sat 8:30am    Pirate Relays (Pearl River)     Pearl River HS [Sec 1]
April 2  - Sat 10:00am   Valley Stream Challenge         Valley Stream North [Sec 8]

April 8  - Fri 4:30pm    CNS Co-Ed Relays (Cancelled due to cold weather)Cicero-North Syracuse HS
April 8  - Fri 5:00pm    Ferd Stenta Invitational        Bath HS [Sec 5]

April 9  - Sat 9:45am    Moravia Blue Devil Relays (Rescheduled 4/15) Moravia HS [Sec 4]
April 9  - Sat 10:00am   Elmira Waite Molnar Invite (Rescheduled 4/23) Elmira HS [Sec 4]
April 9  - Sat 9:00am    Nanuet Relays 2016              Nanuet HS [Sec 1]
April 9  - Sat 9:00am    Cornwall Green Dragon Relays    Cornwall HS [Sec 9]
April 9  - Sat 10:00am   Rondout Valley Gander Invite    Rondout Valley HS [Sec 9]

April 14 - Thur 4:00pm   Marathon Spring Fling           Marathon HS [Sec 4]

April 15 - Fri 3:45pm    Moravia Blue Devil Relays (New Date) Moravia HS [Sec 4]
April 15 - Fri 4:15pm    Medley Relay Challenge (web)    Niskayuna HS [Sec 2]

April 16 - Sat 12:00pm   Westhill-Ludden Relay Meet (Cancelled for 2016) Westhill HS
April 16 - Sat 10:00am   Pete Wallack Memorial Co-Ed Inv Beaver River HS
April 16 - Sat 9:00am    Warrior Track Classic (web)     Niskayuna HS [Sec 2]
April 16 - Sat 10:00am   Windsor NY/Penn Invite          Windsor HS [Sec 4]
April 16 - Sat 10:00am   Bethlehem Lady Eagles Invite    Bethlehem HS [Sec 2]
April 16 - Sat 10:00am   Tri-Valley Invitational         Tri-Valley HS [Sec 9]

April 21 - Thur 4:30pm   East Syracuse-Minoa Girls Inv   East Syracuse-Minoa HS
April 21 - Thur 4:30pm   Mountie Madness Under Lights    Suffern Middle School [Sec 1]

April 22 - Fri 4:30pm    Cook-DeStephano Relays (update 2) Utica
April 22 - Fri 4:30pm    M-E Boys & Girls Small Schools (web)  Morrisville-Eaton HS
April 22 - Fri 4:00pm    Dan Fravil Ithaca Relays        Ithaca HS [Sec 4]
April 22 - Fri 4:00pm    Monticello Junior Games         Monticello HS [Sec 9]

April 23 - Sat 10:00am   Hannibal Sports Boosters Inv    Hannibal HS
April 23 - Sat 10:00am   Quinney Invitational            Sidney HS [Sec 4]
April 23 - Sat 12:00pm   RH Relays (Rush-Henrietta)      Rush-Henrietta HS [Sec 5]
April 23 - Sat 9:30am    Jessica Fingers Memorial Inv    Monticello HS [Sec 9]
April 23 - Sat 10:00am   Big Blue Track & Field Classic  St. Joseph by-the-Sea HS, Staten Is
April 23 - Sat 11:00am   Elmira Waite Molnar Invite (New Date) Elmira HS [Sec 4]

April 25 - Mon 10:00am   Tully Co-Ed Spring Invite       Tully HS

April 26 - Tues 1:00pm   Westhill-Ludden Spring Break    Westhill HS

April 28-30 Thur-Sat     Penn Relays  (web-link)         Franklin Field, Philadelphia, PA

April 28 - Thur 4:00pm   CV One and Done                 Chenango Valley [Sec 4]
April 28 - Thur 4:00pm   Beacon Steeplechase Jumpfest    Beacon HS [Sec 1]

April 29 - Fri 5:00pm    Tully Girls Friday Night Lights (Cancelled for 2016) Tully HS
April 29 - Fri 2:00pm    Chittenango Invitational        Chittenango HS
April 29 - Fri 2:30pm    Ed Wadas Whitesboro Invitational (updated) Whitesboro HS
April 29 - Fri 4:00pm    Gerry O'Donnell Invitational(web) Windsor HS [Sec 4]
April 29 - Fri 4:30pm    Kingston Tiger Modified Relays  Dietz Stadium [Sec 9]
April 29 - Fri 4:30pm    Iron Duke Relays - Marlboro     Marlboro HS [Sec 9]

April 30 - Sat 10:30am   Skaneateles-Marcellus Girls Inv (updated) Marcellus HS
April 30 - Sat 10:00am   Square Deal Invitational (updated) Johnson City HS [Sec 4]
April 30 - Sat 8:30am    Clarkstown South Gold Rush      Clarkstown South HS [Sec 1]
April 30 - Sat 10:00am   West Seneca Early Bird Classic  West Seneca West HS [Sec 6]
April 30 - Sat 9:00am    Kingston Tiger Relays (updated) Dietz Stadium [Sec 9]
April 30 - Sat 10:00am   Anthony Luciano Invitational (web) Hudson Falls HS [Sec 2]

May 2   -  Mon 4:00pm    ESM Specialty Qualifying Inv    East Syracuse-Minoa HS
May 2   -  Mon 4:30pm    Cherry Valley-Springfield Relays  Cherry Valley HS [Sec 4]
May 2   -  Mon 6:00pm    Cornwall Steeple Fest           Cornwall HS [Sec 9]

May 6   -  Fri 4:00pm    CBA Co-Ed Invitational          CBA HS (Syracuse)
May 6   -  Fri 4:30pm    New Hartford Boys Invitational  New Hartford HS
May 6   -  Fri 4:00pm    Golden Bear Invitational        Vestal HS [Sec 4]
May 6   -  Fri 4:30pm    Legends of the Night            Trumansburg HS [Sec 4}
May 6   -  Fri 4:30pm    REK Invitational                Norwich HS [Sec 4]
May 6   -  Fri 5:00pm    Hornell Invitational(web-link)  Hornell HS [Sec 5]
May 6   -  Fri 4:30pm    Pembroke Invitational           Pembroke HS [Sec 5]
May 6   -  Fri 5:30pm    Twilight Post Season Qualifier  Harrison HS [Sec 1]

May 7   -  Sat 2:00pm    Rome Girls Copper City Classic  RFA Stadium Rome
May 7   -  Sat 9:00am    Race at the Oval Office         FDR HS [Sec 9]
May 7   -  Sat 2:00pm    ADPRO Sports Panther Invite     Sweet Home HS [Sec 6]
May 7   -  Sat 2:00pm    Batavia Invitational            Van Detta Stadium, Batavia [Sec 5]
May 7   -  Sat 8:30am    Colonie Relay Carnival          Colonie HS [Sec 2]
May 7   -  Sat 1:30pm    The Warrior Invitational        Wantagh HS [Sec 8]
May 7   -  Sat 9:00am    Crusader Relays                 Monroe-Woodbury HS [Sec 9]
May 7   -  Sat 2:00pm    Runnin Cadet Classic            Hilton HS [Sec 5]

May 9   -  Mon 6:30pm    Last Chance Warrior Steeple     Westhill HS

May 11  -  Wed 4:00pm    Harbaugh Invitational           Delhi [Sec 4]

May 12-14 - Thur-Sat     Loucks Games  (web-link)        White Plains

May 13  -  Fri 4:15pm    Arcaro Co-Ed Classic (updated)  Cicero-North Syracuse HS
May 13  -  Fri 3:45pm    Oneida Co-Ed Invitational       Oneida HS
May 13  -  Fri 4:00pm    Fast Times Invitational         Elmira HS [Sec 4]
May 13  -  Fri 4:30pm    Downsville Eagle Games          Walton HS [Sec 4]
May 13  -  Fri 5:00ppm   Yellow Jacket Invitational      Oneonta HS [Sec 4]
May 13  -  Fri 4:30pm    Kyle "Toot" Hysack Invite       Cherry Valley HS [Sec 4]
May 13  -  Fri 4:30pm    The Futures at Mohon            Mohonasen HS [Sec 2]
May 13  -  Fri 6:00pm    Pine Bush Invitational Relays   Pine Bush HS [Sec 9]
May 13  -  Fri 4:00pm    The 2nd Shen Invitational       Shenendehowa HS [Sec 2]
May 13  -  Fri 4:15pm    Massapequa Under the Lights (update) Massapequa HS [Sec 8]

May 14  -  Sat 9:30am    Weedsport Invitational          Weedsport HS
May 14  -  Sat 12:00pm   Parkhurst Invitational          Union Endicott HS [Sec 4]
May 14  -  Sat 9:30am    Union Springs/Groton Invite     Union Springs HS [Sec 4]
May 14  -  Sat 10:00am   Royal Comet Invitational        Rush-Henrietta HS [Sec 5]
May 14  -  Sat 10:00am   Paul Limmer Invitational        Mepham HS [Sec 8]
May 14  -  Sat 10:00am   North Shore Invitational        North Shore HS [Sec 8]

May 18  -  Wed 3:30pm    New Paltz Modified Inv (web-link) New Paltz HS [Sec 9]

May 19  -  Thur 5:00pm   Port City Pentathlon Champ      Oswego Middle School

May 20  -  Fri 5:30pm    Erin K. Bigler Girls 9th-10th Gr Inv  Clarence HS [Sec 6]
May 20  -  Fri 4:30pm    CV-S Modified Invitational      Cherry Valley HS [Sec 4]

May 21  -  Sat 10:00am   CNS Co-Ed Invitational          Cicero-North Syracuse HS
May 21  -  Sat 10:00am   Junkyard Co-Ed Relays (updated) Clinton HS
May 21  -  Sat 9:00am    William F. Eddy Jr. Meet (web)  Schenectady HS [Sec 2]
May 21  -  Sat 9:20am    Carl Roesch Boys Classic        Clarence HS [Sec 6]

                         Section 3 Class C & D Steeplechase
May 23  -  Mon 5:00pm     Class C & D  ..............   Rome Free Academy

                         Section 3 Girls Class Championships
May 24  -  Tues 4:30pm    Class A1-A2   .............   Chittenango HS
May 24  -  Tues 3:30pm    Class D   (CO-ED) .........   Remsen HS
May 25  -  Wed  4:00pm    Class AA  (CO-ED) .........   Cicero-North Syracuse HS
May 25  -  Wed  4:00pm    Class C1  (CO-ED) .........   Sauquoit Valley HS
May 26  -  Thur 4:00pm    Class B1  (CO-ED) .........   Westhill HS
May 26  -  Thur 3:30pm    Class B2  (CO-ED) .........   Clinton HS
May 27  -  Fri  2:00pm    Class C2  (CO-ED) .........   Beaver River HS

                         Section 3 Boys Class Championships
May 24  -  Tues 3:30pm    Class D   (CO-ED) .........   Remsen HS
May 25  -  Wed  4:00pm    Class AA  (CO-ED) .........   Cicero-North Syracuse HS
May 25  -  Wed  4:00pm    Class C1  (CO-ED) .........   Sauquoit Valley HS
May 26  -  Thur 4:00pm    Class B1  (CO-ED) .........   Westhill HS
May 26  -  Thur 3:30pm    Class B2  (CO-ED) .........   Clinton HS
May 27  -  Fri  2:00pm    Class C2  (CO-ED) .........   Beaver River HS
May 27  -  Fri  4:00pm    Class A1-A2   .............   Camden HS


May 31  -  Tues 6:15pm   Warwick Fast Times Relays       Warwick Valley HS [Sec 9]

June 3  -  Fri 4:00pm    Sec 3 State Qualifier (Boys & Girls) Cicero-North Syracuse HS

June 6  -  Mon 4:15pm    Massapequa Last Chance (update) Massapequa HS [Sec 8]
			
June 10 -  Fri 1:00pm    NY State Championships  (web)   Cicero-North Syracuse [Sec 3]
June 11 -  Sat 10:00am   NY State Championships  (web)

June 17-19 - Fri-Sun     New Balance Outdoor Nationals (web) NC A&T Univ, Greensboro, NC

 ........Last year's Outdoor 2015 Track Schedule

 

 

Developed and maintained by Bill Meylan