Tentative Section 3 Track Schedule - Spring 2010

 

Running Links

Results

Articles

Contact Info

Home

 

 updated May 25, 2010

Below is the available track schedule for spring 2010 (primarily meets attended by central NY teams) ...

Meets will be added when confirming dates or entry information is available.

Additions, Corrections & Updates can be sent to:  wmeylan@twcny.rr.com 

 

 

DATE       TIME          MEET                           PLACE
========   ==========    ==========================     ======================

March 20 - Sat 9:30am    Massapequa Developmental       Massapequa HS [Sec 8]

April 3  - Sat 8:30am    Pirate Relays                  Pearl River HS [Sec 1]

April 10 - Sat 2:00pm    Tully Co-Ed Invitational (2pm Start update) Tully HS
April 10 - Sat 10am      CNS Co-Ed Relays               Cicero-North Syracuse HS
April 10 - Sat           Waite/Molnar Invitational      Elmira Free Academy [Sec 4]
April 10 - Sat 10am      Red/White/Blue/Gold Invite     Owego Free Academy [Sec 4]
April 10 - Sat 9am       Nanuet Relays 2010             Nanuet HS [Sec 1]
April 10 - Sat 10am      Mount Relays                   Mt. St. Michael Academy [Bronx, NY]
April 10 - Sat 9am       Green Dragon Relays            Cornwall HS [Sec 9]
April 10 - Sat 9am       CBA - LaSalle Relays           CBA - Albany [Sec 2]

April 15 - Thur 4:30pm   ESM Boys Invitational          East Syracuse-Minoa HS
April 15 - Thur 4:30pm   Medley Relay Challenge         Niskayuna HS [Sec 2]

April 17 - Sat 10am      John Arcaro Relays (Boys)      Baldwinsville HS
April 17 - Sat 10am      Jordan-Elbridge Invitational   Jordan-Elbridge HS
April 17 - Sat 9am       Warrior Track Classic          Niskayuna HS [Sec 2]
April 17 - Sat 10am      Fleet Feet Sports Lady Eagles  Bethlehem HS [Sec 2]
April 17 - Sat 10am      Windsor NY/PA Invitational     Windsor HS [Sec 4]
April 17 - Sat 10am      Tri-Valley Invitational        Tri-Valley HS [Sec 9]
April 17 - Sat 10am      Hilton Spring Breakout         Hilton HS [Sec 5]
April 17 - Sat 10am      Newburgh Goldbacks Invite      Newburgh HS [Sec 9]
    (Right-Mouse Click to Download: Goldbacks Excel Roster Entry Sheet)
                         
April 21 - Wed 11am      Tully Girls Spring Break       Tully HS
                           Thing Invitational

April 22-24 Thur-Sat     Penn Relays                    Philadelphia, PA

April 23 - Fri 4:00pm    Owego Invitational             Owego Free Academy [Section 4]
April 23 - Fri 4:30pm    Kingston Modified Relays       Dietz Stadium, Kingston [Sec 9]

April 24 - Sat 10am      Liverpool Girls Star War Meet  Cicero-North Syracuse HS  
April 24 - Sat 9am       Kingston Tiger Relays          Dietz Stadium [Sec 9]
April 24 - Sat 10am      Bob Scarry/Moravia Relays (updated) Moravia HS [Sec 4]
April 24 - Sat 10am      Waverly Invitational           Waverly HS [Sec 4]
April 24 - Sat 9:30am    Monticello Games               Monticello HS [Sec 9]
April 24 - Sat 8:45am    Westhampton Beach Boys Invite  Westhampton Beach [Sec 11]
April 24 - Sat 1:00pm    Westhampton Beach Girls Invite Westhampton Beach [Sec 11]
April 24 - Sat 9am       Clarkstown Gold Rush           Clarkstown South HS [Sec 1]
April 24 - Sat 10am      Anthony Luciano Invitational   Hudson Falls HS [Sec 2]  
April 24 - Sat 9am       Nassau Coaches Invitational    Westbury HS [Sec 8]

April 26 - Mon 6:00pm    Cornwall Steeple Fest          Cornwall HS [Sec 9]

April 30 - Fri 3:45pm    CBA Brother Basilian Invite    CBA Syracuse 
April 30 - Fri 4:30pm    New Hartford Boys Invitational New Hartford
April 30 - Fri           Oswego County Boys Invite      Oswego Middle School
April 30 - Fri 3:45pm    Gerry O'Donnell Invitational   Windsor HS [Sec 4]
April 30 - Fri 4:00pm    Ithaca Relays                  Ithaca HS [Sec 4]
April 30 - Fri 4:30pm    Odessa-Montour Invitational    Odessa-Montour HS [Sec 4]

May 1   -  Sat 2:00pm    Rome Girls Invitational (updated) RFA Stadium, Rome
May 1   -  Sat 2:30pm    Chittenango Invitational       Chittenango HS
May 1   -  Sat 2:00pm    Don Howard Invitational        Cooperstown HS
May 1   -  Sat 2:00pm    Cayuga County Invitational     Auburn HS
May 1   -  Sat 3:00pm    Oswego County Girls Invite     Oswego Middle School
May 1   -  Sat 9am       Crusader Relays                Monroe Woodbury HS [Sec 9]
May 1   -  Sat 9am       Marty Lewis Viking Classic     South Shore HS [Brooklyn]
May 1   -  Sat Noon      Tri-Valley Relays              Tri-Valley HS [Sec 9]

May 3   -  Mon 4:30pm    Cherry Valley-Springfield Relays  Cherry Valley-Springfield [Sec 4]

May 6-8 -  Thur-Sat      Loucks Games                   White Plains

May 7   -  Fri 4:30pm    ESM Girls Invitational         East Syracuse-Minoa HS
May 7   -  Fri 3:45pm    Oneida Invitational            Oneida HS
May 7   -  Fri 5:00pm    Oneonta Invitational           Oneonta [Sec 4]
May 7   -  Fri 5:30pm    Cherry Valley-Springfield Inv  Cherry Valley-Springfield [Sec 4]
May 7   -  Fri 4:45pm    Massapequa Invitational        Massapequa HS [Sec 8]
May 7   -  Fri 4:00pm    Runnin' Cadet Classic          Hilton HS [Sec 5]

May 8  -   Sat 10am      South Jefferson Boys Invite    South Jefferson 
May 8  -   Sat 10am      Weedsport Invitational         Weedsport HS 
May 8  -   Sat 1:00pm    Rotary/Parkhurst Invitational (updated) Union-Endicott HS [Sec 4]
May 8  -   Sat 10am      North Shore Invitational (update)  North Shore HS [Sec 8]
May 8  -   Sat 10am      New Paltz Relays/Pentathlon ---(Cancelled)--- New Paltz HS [Sec 9]
May 8  -   Sat 6:00pm    Pine Bush Invitational Relays  Pine Bush HS [Sec 9]

May 14  -  Fri 5:00pm    Tully Girls Friday Night Lights  Tully HS
May 14  -  Fri           Junkyard Relays                 Clinton HS
May 14  -  Fri 4:30pm    Morrisville-Eaton Small School  Morrisville-Eaton HS
May 14  -  Fri 4:00pm    Elmira Invitational             Elmira Free Academy [Sec 4]

May 15  -  Sat 9:30am    Southern Cayuga Invitational   Southern Cayuga HS [Sec 4]
May 15  -  Sat 10am      Golden Bears Invitational      Vestal HS [Sec 4]
May 15  -  Sat 10am      Van Dusen Invitational         Ogdensburg HS [Sec 10]
May 15  -  Sat 10am      Royal Comet Invitational       Rush Henrietta HS [Sec 5]
May 15  -  Sat           Eddy Meet                      Union College [Sec 2]
May 15  -  Sat 10am      CNS Coed Modified Invite       Cicero-North Syracuse HS
May 15  -  Sat 9:30am    Starpoint Team Challenge       Starpoint HS [Sec 6]
    (Right-Mouse Click to Download: Starpoint Excel Boys Entry Sheet..Girls Entry Sheet)

May 17  -  Mon 3:45pm    OHSL Liberty Meet(Boys&Girls)  Marcellus HS
May 17  -  Mon 4:00pm    CNYCL Boys Championship        Cicero-North Syracuse HS
May 17  -  Mon 3:30pm    Goshen Freshman Invitational   Goshen HS [Sec 9]

May 18  -  Tues 4:30pm   OHSL Freedom Div(Boys & Girls) Chittenango HS 
May 18  -  Tues 3:30pm   Goshen Modified Invitational   Goshen HS [Sec 9]

May 19  -  Wed 4:00pm    CNYCL Girls Championship       Cicero-North Syracuse HS
May 19  -  Wed 3:30pm    Boys Patriot League Meet       Pulaski HS
May 19  -  Wed 4:00pm    Boys Frontier League Meet      Watertown HS

May 20  -  Wed 3:30pm    Girls Patriot League Meet      Tully HS
May 20  -  Thur 4:00pm   TVL Girls League Championship  New Hartford 
May 20  -  Thur 4:45pm   Girls Frontier League Meet     South Jefferson
May 20  -  Thur 4:30pm   CSC Div II Conference          Sauquoit Valley HS
May 20  -  Thur 4:00pm   STAC Championship              Binghamton HS [Sec 4]
May 20  -  Thur 3:15pm   MAC Championship               Sidney HS [Sec 4]
May 20-21  Th-F 4:45pm   IAC Championship               Dryden HS [Sec 4]

May 21  -  Fri 4:00pm    TVL Boys League Championship   Rome RFA Stadium 
May 21  -  Fri 4:30pm    CV-S Modified Invitational     Cherry Valley-Springfield [Sec 4]
May 21  -  Fri 4:30pm    Lansingburgh Knight at the Races  Lansingburgh HS [Sec 2] 

May 22  -  Sat 10am      CNS Invitational (Boys only) (updated)  Cicero-North Syracuse HS
May 22  -  Sat 9:45am    Carl Roesch Memorial Classic   Clarence HS [Sec 6]

May 24  -  Mon 4:00pm    TVL Boys League Championship  Clinton 

May 25  -  Tues 4:00pm   Tri-Valley Modified Invite     Tri-Valley HS [Sec 9]

May 26  -  Wed 4:00pm    Section 3 Boys Class Championships
                          Class AA     ............     Cicero-North Syracuse HS 

May 26  -  Wed 5:00pm??? Sec 3 Girls Class Steeplechase  Chittenango HS
                          (class B,C,D) 
May 26  -  Wed 5:00pm??? Sec 3 Boys Class Steeplechase   Chittenango HS
                          (classes C1,C2,D)                          
                                                   
May 27  -  Thur 4-4:30pm Section 3 Girls Class Championships
                          Class AA     ............     Cicero-North Syracuse HS 
                          Class A      ............     Chittenango HS
                          Class B-1/B-2 ...........     Solvay HS    
                          Class C-1/C-2 ...........     Westmoreland HS
                          Class D (Boys also) .....     Remsen HS
                          
May 28  -  Fri  3:45pm   Section 3 Boys Class Championships
                          Class A        ..........     Rome RFA Stadium
                          Class B-1/B-2  ..........     Marcellus

May 29  -  Sat 11:00am   Section 3 Boys Class C1 & C2   Morrisville-Eaton HS
                          
June 1  -  Tues 6:31pm   Warwick Fast Times Relays      Warwick Valley HS [Sec 9]

June 3  -  Thur 4:00pm   Sec 3 State Qualifier (Boys & Girls) Cicero-North Syracuse HS 
June 3  -  Thur 4:00pm   Sec 4 State Qualifier          Vestal HS [Sec 4]

June 7  -  Mon 4:15pm    Massapequa Last Chance         Massapequa HS [Sec 8]

June 11 -  Fri 1:00pm    NY State Championships         Vestal HS [Sec 4]
June 12 -  Sat 10:00am   NY State Championships        

June 17-19  Thur-Sat     The Outdoor Nationals          Greensboro, NC

July 9 - Aug 27 Fri      Newburgh Elite Under the Lights  Newburgh Free Academy

 ........ Last year's Outdoor 2009 Track Schedule

 

 

Developed and maintained by Bill Meylan