[TullyRunners Home Page

 Results  - Section 7 Championships
 ... February 21, 2009 (SUNY Plattsburgh, Section 7)

Courtesy Plattsburgh Press Republican ... 

PLATTSBURGH Andrea Maynard set a pace last week that few athletes would dare to attempt.

The Seton Catholic senior took two firsts in the Section VII Indoor Track & Field Championships a week ago Saturday and immediately after, boarded a plane to Nicaragua as a volunteer worker in the North Country Mission of Hope.

Maynard then left Nicaragua at 4 a.m. Friday, arriving at 4 a.m. Saturday in Plattsburgh. She then competed in the state qualifier in indoor track, earning a spot on the Section VII team in the 600-meter run and the 3,200-meter relay.

And, as if that wasn't enough, Maynard headed to Paul Smiths Sunday where she captured a silver medal in Empire Games snowshoeing.

It was back to school Monday with plenty to tell about how she spent her week's vacation.

The Seton Catholic standout was one of several athletes to qualify for the New York State Public High School Athletic Association Championships to be held March 7 at Cornell University in Ithaca.

Saranac, with 11 boys and girls, will send the largest delegation to the state meet with Nate Williams and Jason Pageau qualifying in three events each.

Seton Catholic is next with 10 athletes. Michael Champagne, Zach Ziemer, Genna Hartung, Anna Rabideau, Alexa Cosgro and Maynard each earned two tickets to the state meet.

Ticonderoga has eight representatives with Devin Scott, Lexi Reale and Ainsley MacAlpine doubling up for the Sentinels.

Beekmantown and Peru each have six state qualifiers with Josh Garren of the Eagles and Rachel Danis, Megan Black and Ashley Leta of the Indians making it in two events.

AuSable Valley, with Josh Ashline a two-time qualifier, has five going to Ithaca while Plattsburgh High will send two, including Alexis Harrington, who earned two places.

Sprinter Corrine Becker will be Saranac Lake's lone competitor.
 
 
Boys Section 7 Qualifiers

55m dash  Williams (Sar) 6.7, Relation (Seton), 6.9

55m hurdles  Dunham (PHS) 8.7, Ashline (AuSable) 8.9

300m dash  Williams (Sar) 37.8, Garren (Btn) 38.3

600m dash  Pageau (Sar) 1.29.6, Trombley (Btn) 1.30.8

1000m run  Courneene (Btn) 2.42.7, Ziemer (Seton) 2.43.6

1600m run  Shearer (Btn) 4.40.9, Berube (Ti) 4.43.6

3200 run  Champagne (Seton) 10.16, Hamilton (Sar) 10.58.6

Triple jump  De. Scott (Ti) 38-9, Pageau (Sar) 38-2

Long jump  Garren (Btn) 20-3. Leta (Peru) 19-8

Shot put  Crain (Peru) 40-2, Bush (Ti) 39-5

High jump  Du. Scott (Ti) 6-0, De. Scott(Ti) 5-6

640m relay  Ausable Valley (Montefusco, Rock, B. Prentiss, Ashline) 1.16.9

1,600m relay  Saranac (Turcotte, Williams, C. Jackson, Pageau) 3.43.4

3,200m relay  Seton Catholic (Champagne, Bombard, Ziemer, Waling), 9.05.4


Girls Section 7 Qualifiers

55m dash  Reale (Ti) 7.4, Becker (SL) 7.5

55m hurdles  Bailey (Sar) 9.9, Farrington (Sar) 9.9

300m dash  Danis (Peru) 44.9, MacAlpine (Ti) 45.5

600m dash  Leta (Peru) 1.50.6, Maynard (Seton) 1.51.1

1000m run  Cosgro (Seton) 3.25.4, Erickson (Sar) 3.44.9

1500m run  Rabideau (Seton) 5.26.5, Kelly (Sar) 5.40.6

3000m run  Hartung (Seton) 10.41.9, Glynn (Seton) 12.28.7

High jump  Ashline (AuSable) 4-7, K. McIntosh (Sar) 4-7

Shot put  Plumley (Sar) 27-9. Chatland (Btn) 25-7

Long jump  Black (Peru) 16-4, Harrington (PHS) 14-8

Triple jump  Harrington (PHS) 32-9, Stay (Btn) 32-

640m relay  Ticonderoga (MacAlpine, Mosher, Shaner, Reale) 1.30.6

1,600m relay  Peru (Leta, Danis, Black, Dennie) 4.38.1

3,200m relay  Seton Catholic (Hartung, Maynard, Rabideau, Cosgro), 11.09